Γενικά Θα ήθελα να αγοράσω ένα παπαγαλάκι, τι προτείνετε;

Θωμαις

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2016
Μηνύματα
108
Πόλη
Σαλαμίνα
Γεια σας! Θα ηθελα να αγορασω ενα παπαγαλακι, αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα τι ειδος. Κλινω προς lovebird ή parrotlet... Θελω να ειναι σχετικα μικροσωμο και η αγορα του σχετικα οικονομικη. Εσεις τι θα μου προτεινατε;Ευχαριστω πολυ! 🙂
 
Προσωπικα -μιας και αυτο το ειδος επελεξα κι εγω οταν ημουν αναμεσα σε αυτα τα 2- θα σου ελεγα λοβακι.
Ομορφα χρωματα, λιγο πιο μεγαλοσωμα απο τα παρροτλετ , εξυπνα, δυναμικα, παιχνιδιαρικα και γενικα μικροι κλοουν.
Δενονται πολυ με τον ιδιοκτητη τους και μπορεις να τους μαθεις ωραια κολπακια :)
Το μονο "μειον" για εμενα ειναι οτι εχουν λιγο πιο δυνατη φωνη:)
Α! Επισης αν σε ενδιαφερει (γιατι εμενα δεν με ενοιαζε αυτο) τα λοβακια δεν εχουν δυνατοτητα ομιλιας πολυ σπανια μονο σε αντιθεση με τα παρροτλετακια.

Βεβαια επειδη και τα 2 ειναι παρομοια απο οτι εχω καταλαβει τελικα ειναι και το θεμα τι προτιμας σε εμφανιση 😛
 
Τα parrotlet με τα λοβακια εχουν καποια διαφορα στην τιμη;

Ναι μιας και τα λοβακια ηταν πιο διαδεδομενα και ευκολο να τα βρεις (αν και δεν ισχυει αυτο πλεον) ειναι πιο οικονομικα.
Βεβαια συνηθως οι τιμες για τα λοβακια ειναι γυρω στα 50 με 60 ευρω και για τα παρροτλετ 70 με 80.
Φυσικα ο καθε εκτροφεας εχει τις δικες του τιμες οποτε μπορεις να τα βρεις και πιο φτηνα ή πιο ακριβα.
Απλα συνηθως παιζουν σε αυτες τις τιμες.
 
Αρα ειναι σχετικα φτηνα και τα δυο. Η συγκατοικηση με μπατζι ειναι καλη; Επισης διαβασα οτι τα παροτλετ ειναι πιο εχθρικα απεναντι σε αλλα πουλια ισχυει αυτο;😎Τελος να το παρω απο εκτροφειο καλυτερα ή απο πετ σοπ?
 
Εννοειται απο εκτροφειο και αν θελεις να ειναι και ημερο πρεπει να εχει ταιστει και λιγο με κρεμα απο τον εκτροφεα.
Κανενα απο τα 2 δεν ειναι πολυ καλα με αλλα ειδη γιατι εχουν δυνατα ραμφη και ειναι λιγο κυριαρχικα.
Βλεποντας και κανοντας.
 
Ναι μιας και τα λοβακια ηταν πιο διαδεδομενα και ευκολο να τα βρεις (αν και δεν ισχυει αυτο πλεον) ειναι πιο οικονομικα.
Βεβαια συνηθως οι τιμες για τα λοβακια ειναι γυρω στα 50 με 60 ευρω και για τα παρροτλετ 70 με 80.
Φυσικα ο καθε εκτροφεας εχει τις δικες του τιμες οποτε μπορεις να τα βρεις και πιο φτηνα ή πιο ακριβα.
Απλα συνηθως παιζουν σε αυτες τις τιμες.

Κυπρο τα parrotlet ειναι 25-30 ευρω. Παρατηρω οτι γενικα εχετε τσιμπημενες τιμες.

Και εγω θα σου ελεγα parrotlet.
 
Ναι αλλα δυστυχως δεν μενω κυπρο ☹εχετε να μου πεοτεινετε κανεναν καλο εκτροφεα;:)
 
Και τα δύο πουλιά που σκέφτεσαι είναι εδαφοκυριαρχικά και μπορούν να γίνουν απρόβλεπτα, ιδίως μετά την σεξουαλική ωρίμανση, κατά τις περιόδους αναπαραγωγικού οίστρου.
Τότε μπορεί να αναπτύξουν ανταγωνιστική και επιθετική συμπεριφορά.
Ίσως ένα cockatiel να ήταν καλύτερος συγκάτοικος.
Βέβαια ούτε και σ' αυτή την περίπτωση, ούτε πολύ περισσότερο στις δύο πρώτες, λέγοντας συγκατοίκηση δεν εννοούμε το ίδιο κλουβί.
Αν τα πουλιά, τα οποιαδήποτε πουλιά ζουν σε ξεχωριστά κλουβιά και συναντιούνται μόνο κάτω από επίβλεψη ή και καθόλου στον ελεύθερο χώρο, τότε δεν υπάρχει θέμα.
 
Μαλιστα... Εμενα το μπατζι μου ειναι αρσενικο αμα το παπαγαλακι που θα παρω ειναι θηλυκο δεν ειναι καπως καλυτερα τα πραγματα; Εχετε να μου προτεινετε κανεναν καλο εκτροφεα;
 
Εξαρτάται σε ποιο είδος θα καταλήξεις, υπάρχουν καλοί εκτροφείς και στα δύο είδη.
 
Κυπρο τα parrotlet ειναι 25-30 ευρω. Παρατηρω οτι γενικα εχετε τσιμπημενες τιμες.

Και εγω θα σου ελεγα parrotlet.

Ημερο ταισμενο με κρεμα; Αν ναι τοτε ειναι πολυ φτηνα 😱
 
Δλδ ποσο;βρηκα εναν στη φιλοπαππου που τα λοβακια τα εχει 15€και τα παροτλετ 25€... Θα παρω αυριο τηλεφωνο να μαθω περισσοτερα!:D
 
Δλδ ποσο;βρηκα εναν στη φιλοπαππου που τα λοβακια τα εχει 15€και τα παροτλετ 25€... Θα παρω αυριο τηλεφωνο να μαθω περισσοτερα!:D

Κράτα μικρό καλάθι. 50 είδη παπαγάλων δεν εκτρέφει κανείς. 😎
 
Νίκος Υ για ανελαβε λιγο... Παλι πανε να μας φανε εδω πέρα:D
Θωμαις οτι σου κανει περισσοτερο κλικ 😉
Ως εκπρόσωπος των μπαντζι πρεπει να πω πως και αυτα είναι τρελούτσικα και όλα εκπλήξεις και δεν βαριεσαι ποτέ!
 
Δλδ ποσο;βρηκα εναν στη φιλοπαππου που τα λοβακια τα εχει 15€και τα παροτλετ 25€... Θα παρω αυριο τηλεφωνο να μαθω περισσοτερα!:D


Αγγελιες του ιδιου ατομου ειχα δει κι εγω...
Κοκατιλ εψαχνα και εγραφε πως τα εχει 35-40€.
Οταν μιλησαμε τηλεφωνικα μου ειπε οτι 35 δινει μονο οσα ειναι μωρα για ταισμα στο χερι, 40 κατι μαδημενα χωρις λοφιο, και καπως ετσι αγορασα το δικο μου 80 ευρω.
 
Back
Top