Γενικά Θα ήθελα να αγοράσω ένα παπαγαλάκι, τι προτείνετε;

Λοιπον μιλουσα προχθες με μια φιλη μου και της ειπα οτι θελω να αγορασω εναν παπαγαλο και μου ειπε οτι ονειρο της ειναι να παρει ενα κοκατιλ... Και σκεφτηκαμε αφου θελω εναν παπαγαλο να παρω ενα κοκατιλακι εγω και ενα εκεινη και να τα ζευγαρωσουμε :)Συμφωνειτε; Κι ασ μην ειναι στο ιδιο κλουβακι με το μπατζι μου, δεν πειραζει👍

... Και κάπου εδώ έρχονται τα εξής ερωτήματα : ποιά θα πάρει το αρσενικό και ποιά το θηλυκό; Σε ποιάς το σπίτι θα ζευγαρώσουν, άρα και θα μείνουν όσο διάστημα θα διαρκέσει η αναπαραγωγή, άρα κάποια θα πρέπει να αποχωριστεί το πουλί της; Και αν πάρεις ήμερο και με την παραπάνω απουσία αγριέψει; Τώρα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, αλλά θα πρέπει να σκεφτείς τις παραπάνω εκδοχές! Και επειδή " με φίλο και συγγενείς μην κάνεις δουλειές" και "μοναχός σου χόρευε και όσο θέλεις πήδα", προσωπικά θα σου πρότεινα να διαλέξεις το πουλάκι με βάςη αυτό που σ αρέσει, και όχι με βάση τι θέλει να πάρει η φίλη σου. Κατ αρχήν σ αρέσουν τα κοκατίλ; Γιατί σαν επιλογές είχες:

Γεια σας! Θα ηθελα να αγορασω ενα παπαγαλακι, αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα τι ειδος. Κλινω προς lovebird ή parrotlet... Θελω να ειναι σχετικα μικροσωμο και η αγορα
Ναι απλα παντα ηθελα ενα λοβακι ή ενα παροτλετ γιαυτο το λεω ...
 
. Λοιπον μιλουσα προχθες με μια φιλη μου και της ειπα οτι θελω να αγορασω εναν παπαγαλο και μου ειπε οτι ονειρο της ειναι να παρει ενα κοκατιλ... Και σκεφτηκαμε αφου θελω εναν παπαγαλο να παρω ενα κοκατιλακι εγω και ενα εκεινη και να τα ζευγαρωσουμε :)Συμφωνειτε;Κι ασ μην ειναι στο ιδιο κλουβακι με το μπατζι μου, δεν πειραζει👍

Εγώ δεν συμφωνώ:)
πες πως... α) καταφέρνετε να ταιριάξουν τα πουλιά ώστε να γίνουν ζευγάρι.
β) μετά θα πρέπει να μείνουν μαζί για την αναπαραγωγή και το μεγάλωμα των μωρών τους
και μετά τι;
γ) θα είναι κρίμα-αμαρτία να χωρίσετε ένα ζευγάρι, μπορεί να μελαγχολήσουν όταν χωριστούν και να έχετε άλλα...
 
Εντάξει προκύπτουν και προβλήματα μεταξύ φίλων αλλά δεν είναι και τόσο δεδομένο αυτό. Υπάρχουν και καλοί φίλοι :)
Πιο πολύ αυτό που λέει η Σίσσυ. Μπορείτε να πάρετε ίδιο είδος πουλάκια για να βιώσετε ταυτόχρονα κοινές εμπειρίες στην φροντίδα, την εκπαίδευση, να μοιράζεστε απορίες κτλ. Δεν απαραίτητο να είναι διαφορετικά φύλα με προοπτική την αναπαραγωγή. Δες το κι έτσι. Αν αποφασίσετε με αυτή την οπτική, πάρετε δύο αγοράκια.
 
Εμενα τα κοκατιλ μου αρεσουν πολυ και η φιλη μου μενει διπλα ακριβως απο το σπιτι μου...Αμα ομως πιστευετε οτι θα ειναι κριμα να χωρισουμε το ζευγαρι να παρουμε τοτε δυο του ιδιου φιλου. 🙂Σας εχω εμπιστοσυνη!
 
*Εμενα τα κοκατιλ μου αρεσουν πολυ και η φιλη μου μενει διπλα ακριβως απο το σπιτι μου...Αμα ομως πιστευετε οτι **θα ειναι κριμα να χωρισουμε το ζευγαρι ***να παρουμε τοτε δυο του ιδιου φιλου. 🙂Σας εχω εμπιστοσυνη!
Δεν παίζει ρόλο αν η φίλη σου μένει δίπλα στο σπίτι σου, η ουσία του προβλήματος είναι το ότι:
όταν και αν τα πουλιά γίνουν ζευγάρι δεν θα πρέπει μετά να τα χωρίσετε, θα δημιουργήσετε δυο δυστυχισμένα πλάσματα και θα είναι κρίμα...
***👍δυο του ιδίου φύλου, θα είναι μια χαρά... Και το μπατζάκι σου θα έχει κάποιον να ασχολείται από απόσταση 😉
 
Περιφημαα!:DΑνυπομονω να το παρωω... Τα κοκατιλ θεωρουνται μεσαιου μεγεθους παπαγαλοι;
 
Τα κοκατιλ ειναι τρομερα πουλια με πολυ καλο χαρακτηρα.
Θελουν ομως μεγαλυτερο κλουβι απο μπαντζι και φυσικα οταν φωναζουν εχουν αρκετα δυνατοτερη φωνη.

Μενεις μονη σου στο σπιτι η με τους γονεις σου;
 
Με το καλό να αποκτήσετε τα κοκατιλάκια σας τότε!
 
Back
Top