Φροντίδα Θα ήθελα να εκπαιδεύσω τους παπαγάλους μου

Εγγραφή
29 Ιουν 2015
Μηνύματα
522
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας και πάλι...
Όπως πολλοί θα ξέρετε αφού είδα και απόειδα με την αναπαραγωγή, σκέφτομαι να τα εκπαιδεύσω τα πουλάκια μου. Είναι περίπου 2 χρονών και είναι αρκετά φιλικά αλλά δεν με εμπιστεύονται πλήρως έξω από τα κάγκελα του κλουβιού.

-Ο πρώτος είναι ο Όζι.
Normal γκρί κοκατίλ που το έχω από ενός χρονού.
Μου κελαηδάει και ενθουσιάζεται όταν με βλέπει (μέσα από το κλουβί) και έρχεται όσο πιο κοντά γίνεται.
Τρώει από το χέρι μου άνετα, κανα 2 φορές με έχει αφήσει να τον χαϊδέψω στη πλάτη και ανεβαίνει άνετα στο ξυλαράκι αλλά λίγο πιο δύσκολα στο χέρι μου. Δεν έχω παράπονο από αυτόν απλά συνέχεια όταν είναι έξω έχει σηκωμένο το λοφίο και είναι αγχωμένος με αποτέλεσμα ότι και να του κάνω να μην περνά ευχάριστα την ώρα του έξω.


-Ο δεύτερος είναι ο Σίλας (αφού μας βγήκε από θηλυκό σε αρσενικό).
Lutino και ίσως Lutino pied που τον έχω 7-8 μήνες και τον πήρα 2 χρονών.
Δεν με εμπιστεύεται πολύ αλλά εάν του σφυρίξω θα μου κελαηδήσει πίσω χαρούμενος. Ενθαρρυμένος από τον Όζι πατάει με ανασφάλεια πάνω στα ξύλα αλλά όχι στο χέρι μου. Δεν τρώει από το χέρι μου.
kk.webp
 
Η ερωτηση ποια ειναι; Πως θα συνεχισεις, αν εισαι σε καλο δρομο ή κατι αλλο;
 
Πώς θα συνεχίσω για να διορθώσω τα ελαττώματα του καθενός για να γίνουν καλά εκπαιδευμένοι παπαγάλοι που να τους αρέσει να βγαίνουν έξω (χωρίς να αναγκάσω τα πουλιά) και να περνάμε όλοι καλά χωρίς να τους φαίνεται αγκαρία.
Με τι να τα παρακινήσω να ενδιαφερθούν;
 
Δεν εχω παπαγαλους οποτε μη λαμβανεις πολυ πολυ σοβαρα οσα λεω... Οταν εστω οπως βγαινουν τωρα, ειναι εξω, τι κανετε; Παιζετε; με τι ασχολουνται;
 
Αρχικά τα βγάζω από το κλουβί και κάθονται σε ένα σταντ (τουλάχιστον ο Όζι).
Ύστερα τους βάζω να πηδάνε από σταντ σε σταντ και εάν το κάνουν τους δίνω λίγο κεχρί.
Μετά από δάχτυλο σε δάχτυλο ή κλαράκι σε κλαράκι και ξανά κεχρί.
Τα αφήνω στο μπάνιο για να μην λερώνουν και για να μην έχει φασαρία.
Τα αφήνω και μόνα τους για λίγο με λίγο φαΐ και χαλαρώνουν.
Παρόλα αυτά επειδή νιώθουν άβολα τα βάζω μέσα γρήγορα
 
Μηπως δεν κανεις οτι ειναι αρκετο για να νιωθουν βολικα; Δεν ξερω, να σου πω το μπανιο ουτε εμενα θα μου αρεσε να καθομαι εκει. Προσπαθησε να σκεφτεις σαν παπαγαλος.. Τι θα ηθελες να κανεις; (σοβαρα δεν εχω ιδεα απο εκπαιδευση..)
 
Να σκεφτώ σαν κοκατίλ ε; Έχουμε και λέμε...
Χωρίς τίτλο.webp

Θέλω να νιώθω κοντά στη φύση και να έχω παρεούλα
Χωρίς τίτλο2.webp

Θέλω χώρο για τρελές, τρελές πτήσεις
Χωρίς τίτλο3.webp

Και θέλω να με ταΐζουν λιχουδιές
Χωρίς τίτλο4.webp

Ε τώρα παραπάνω δεν μπορώ να σκεφτώ. Άλλωστε άνθρωπος είμαι όχι πουλί.
Πάντως σίγουρα θα ήθελα κάποιον να εμπιστευτώ...
Πώς να τα κάνω να με εμπιστευτούν;
 
Τι παιχνιδακια εχουν οταν ειναι εξω ή στο σταντ? Τι αλλο κανεις μαζι τους; Μονο το να πηδανε απο σταντ σε σταντ?

Ισως καποιος που εχει παπαγαλους σε βοηθησει λιγο περισσοτερο απο μενα..
 
Καλημέρα.
Σήμερα διάβασα ένα άρθρο για το ψαλίδισμα φτερών.
Εμένα δεν νομίζω πως μου αρέσει αυτό αλλά έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα.
Clicker training
Παιχνίδια
Φαγητό για κίνητρο
Τον Όζι τον έχω βγάλει και στο σαλόνι αλλά σάλεψε.
Τι λέτε;
 
Δεν εχεις ουτε μια ωρα που ρωτησες.. Κανε λιγο υπομονη να μπει κοσμος να το δει και αν ξερει να σου απαντησει. Εγω ηδη δηλωσα ασχετη.. (εκτος αν θες να προσπαθησουμε στο ασχετο!)
 
Τι παιχνιδακια εχουν οταν ειναι εξω ή στο σταντ? Τι αλλο κανεις μαζι τους; Μονο το να πηδανε απο σταντ σε σταντ?
Επαναλαμβανω την ερωτηση της Μιραντας τι παιχνιδια εχουν εξω απο το κλουβι γιατι μονο με σταντ βαριουνται ευκολα ειδικα τα κοκατιλ πρεπει να τους εχεις παιχνιδια για να διασκεδαζουν και να περναν την ωρα τους.
Τον Όζι τον έχω βγάλει και στο σαλόνι αλλά σάλεψε.
Οταν βγαζεις τα πουλια σε ενα χωρο πρεπει να εχουν ζησει σε αυτο τον χωρο μεσα στο κλουβι τους για να τον συνηθισουν να τον παρατηρησουν μην βγαζεις τα πουλια οπου να 'ναι
Επισης τα φτερα στους παπαγαλους τα κοβουμε μονο για λογους ασφαλειας και πρεπει να το κανει καποιος που ξερει εφοσον τα δικα σου ξερουν το χωρο τους και δεν χτυπανε σε τοιχους κλπ. Να τα αφησεις οποως ειναι αλλιως θα πρεπει να αλλαξεις μετα τη διαμορφωση του χωρου οπου βγαινουν τα πουλια... Και θελει πολλη αλλαγη! Επιπλεον το ψαλιδισμα των φτερων αλλαζει κατα καποιο ποσοστο την συμπεριφορα των πουλιων απεναντι μας απο λιγο εως πολυ και μπορει να γινουν επιθετικα οχι μονο προς τους ιδιοκτητες αλλα και προς αλλα πουλια... Ειναι ρισκο συνηθως τα πουλια που τα φτερα τους κοπηκαν οταν ηταν νεαρα και συνεχιζαν με τα χρονια δεν αντιμετωπιζουν προβληματα τις περισσοτερες φορες π.χ. Οι αμαζονες betty και barney του Ανέστη @Φοίβος τα φτερα τους εχουν ψαλιδιστει απο μικρα τα δικα σου τωρα ιδαιτερα με την συνηθεια του να πετανε εξω και με την ηλικια που εχουν δεν ξερω κατα ποσο θα επηρεαστουν.
 
Επαναλαμβανω την ερωτηση της Μιραντας τι παιχνιδια εχουν εξω απο το κλουβι γιατι μονο με σταντ βαριουνται ευκολα ειδικα τα κοκατιλ πρεπει να τους εχεις παιχνιδια για να διασκεδαζουν και να περναν την ωρα τους.
Τους είχα βάλει ολόκληρη παιδική χαρά αλλά και παιχνίδια ξεχωριστά (κούνια, σκάλες κλπ)
Τώρα για ψαλίδισμα δεν πρόκειται.

Οταν βγαζεις τα πουλια σε ενα χωρο πρεπει να εχουν ζησει σε αυτο τον χωρο μεσα στο κλουβι τους για να τον συνηθισουν να τον παρατηρησουν μην βγαζεις τα πουλια οπου να 'ναι
Άρα θα πρέπει πριν τα βγάλω σε έναν καλύτερο χώρο από το μπάνιο να τον δούν για καιρό μέσα από το κλουβί και μετά.
Εγώ όμως δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πέρα από αυτό. Πώς να τα κάνω να θέλουν να βγούν έξω;
Τι παιχνίδια μπορεί να παίξει κανείς με ένα κοκατίλ;
 
Οταν ειναι εξω αφησε τα καθισε καπου να τα παρατηρεις και αφησε τα να εξερευνησουν τον χωρο και να αρχισουν να νιωθουν ανετα. Οταν γινει αυτο τοτε μπαινεις εσυ στο παιχνιδι και προσπαθεις να τα πλησιασεις. Οσο θα ειναι εξω θα παρατηρουν και εσενα μαζι με τον χωρο θα νιωθουν καλυτερα με την παρουσια σου και με τον καιρο θα καταλαβουν οτι δεν αποτελεις απειλη. Το μονο που χρειαζεσαι ειναι υπομονη και χρονο τα υπολοιπα θα ερθουν σχεδον μονα τους.
 
Συνήθως όταν τα αφήνω απλά κάθονται για ώρες πάνω στις λάμπες και άλλα ψηλά μέρη.
Για ΩΡΕΣ.
Δεν κατεβαίνουν μέχρι να τους φέρω το κλουβί να μπούν μέσα.
Το μπάνιο δεν έχει ψηλά μέρη οπότε μπορώ να ασχοληθώ μαζί τους.
Στο σαλόνι...
Αλλά θα το προσπαθήσω μάλλον.
 
Το θεμα ειναι οτι τα πουλακια φοβουνται δεν ειναι ετοιμα να αντιμετωπισουν τον χωρο ποσο μαλλον εσενα.Βγαλτα το πρωι και αφησε τα μεχρι να κατεβουν μονα τους οσες ωρες και να καθονται εκει εσυ απλα βρες κατι να ασχοληθεις και παραλληλα να τα προσεχεις. Καποια στιγμη θα πεινασουν η θα θελουν νερο οποτε και θα κατεβουν.. Εχε το κλουβι σε σταθερο μερος μην το αλλαζεις θεση συνεχεια ωστε να ξερουν οτι ανα πασα στιγμη θα εχουν προσβαση σε αυτο διοτι το θεωρουν σπιτι τους δλδ ενα ασφαλες μερος.
 
Συνήθως όταν τα αφήνω απλά κάθονται για ώρες πάνω στις λάμπες και άλλα ψηλά μέρη.

Aυτό είναι επικίνδυνο. Είναι πολύ εύκολο να πάθουν ηλεκτροπληξία. Δώσε στα πουλιά φυσική ενασχόληση, κλαδιά, καρπούς, θα τα κρατήσει σίγουρα απασχολημένα.
 
Aυτό είναι επικίνδυνο. Είναι πολύ εύκολο να πάθουν ηλεκτροπληξία. Δώσε στα πουλιά φυσική ενασχόληση, κλαδιά, καρπούς, θα τα κρατήσει σίγουρα απασχολημένα.
Ανεστη δωσε εσυ μερικες ιδεες γιατι εγω δεν σκαμπαζω απο βολτες εκτος κλουβιου μονο οτι εχω διαβασει με τα χρονια γραφω! 🙄
 
Aυτό είναι επικίνδυνο. Είναι πολύ εύκολο να πάθουν ηλεκτροπληξία. Δώσε στα πουλιά φυσική ενασχόληση, κλαδιά, καρπούς, θα τα κρατήσει σίγουρα απασχολημένα.
Δεν ανοίγω το φως όταν τα πουλιά είναι έξω.
Τώρα για κλαδιά πού να τα βρω;
Εννοείς κάτι σαν αυτό;
s-l1000.webp
 
Οχι απαραιτητα. Μπορεις να φτιαξεις εσυ κλαδια που θα τα μασουλαει οπως πχ απο "ξινοδεντρα" (λεμονιες, πορτοκαλιες κτλ).
https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-ξύλα-για-πατήθρες-και-παιχνίδια.14396/

Επισης ειμαι σιγουρη οτι του χεις ριξει μια ματια αλλα θα τα ξαναβαλω για υπενθυμιση και δημιουργικη απασχοληση!
https://community.petbirds.gr/threa...μβολή-τους-στην-ανάπτυξή-των-παπαγάλων.17867/
https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνίδια-για-παπαγάλους.17868/
https://community.petbirds.gr/threads/Διαφορες-Ιδεες-για-παιχνιδια-παπαγαλων.8137/
 
Back
Top