Γενικά Θα ήθελα να μάθω το γένος του budgie μου

Soadilias

PB New Member
Εγγραφή
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
19
Πόλη
Γρεβενά
Γεια σε όλους,
Λέγομαι Ηλίας και εδώ και 3,5 χρόνια ένα παπαγαλάκι Budgie(όταν το πήρα ήταν πολύ λιγότερο από ενός χρόνου).
Όταν το αγόρασα υποτίθεται ότι ήταν θηλυκό, μετά από μερικούς μήνες αγόρασα κ ένα ακόμα για να τα κάνω ζευγάρι...
Δυστυχώς μέσα στο κλουβί δεν κανανε καθόλου παρέα, το ένα καθόταν στη μια άκρη και το άλλο στην άλλη…μετά από 2 μήνες αυτής της κατάστασης βρήκα ένα πρωί το αρσενικό νεκρό, αλλά δεν νομίζω να το έκανε το άλλο επειδή δεν είχε κάποια πληγή η κάτι τέτοιο. Απ την άλλη πλευρά, από το θάνατο του αρσενικού και μετά άρχισε να αλλάζει το χρώμα του χάλκινου, και από τότε έχει ένα χρώμα μπλε/μπεζ και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι, θέλω να ξαναδοκιμάσω να πάρω άλλο αλλά πρέπει πρώτα να μάθω το γένος του…
 

Συνημμένα

  • DSC00011.webp
    DSC00011.webp
    30,6 KB · Προβολές: 83
  • DSC00005.webp
    DSC00005.webp
    34,4 KB · Προβολές: 72
  • DSC00014.webp
    DSC00014.webp
    32,1 KB · Προβολές: 101
  • DSC00015.webp
    DSC00015.webp
    31,9 KB · Προβολές: 85
Hλία ειμαι σχεδόν σιγουρη οτι το παπαγαλάκι σου είναι αρσενικό.:)

Το άλλο πουλάκι πιθανών να πέθανε από καποια ασθένεια και εισαι πολύ τυχερός που δεν έχασες και το άλλο!

Τα παπαγαλάκια είναι συντροφικά πουλιά και δεν χρειάζεται να είναι οπωσδήποτε ζευγάρι. Μπορουν να συμβιώσουν κάλιστα και δυο του ίδιου γένους. Αν ξαναπάρεις πουλάκι φρόντισε να τηρήσεις την απαραίτητη καραντίνα. Επίσης να ξέρεις οτι απο την στιγμη που θα ειναι ζευγάρι σίγουρα κάποια στιγμη θα αρχισουν να αναπαράγονται! Εχεις τις καταλληλες προυποθέσεις για κάτι τέτοιο;
 
Σας ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις. Την καραντίνα σίγουρα θα την εφαρμόσω στο νέο παπαγαλάκι…Δεν θα ρισκάρω για νέες απόλυες…Όσο για την αναπαραγωγή τους ελπίζω να γίνει με επιτυχία, έχω και την διάθεση και τον χώρο για αρκετές αφίξεις ακόμα…Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω κάτι(καποιον πίνακα μάλλον) που να λέει τι χρώματα 8α βγούν τα Budgie ανάλογα με τους γονείς;
 
Aρσενικό 100%

ο λόγος είναι το μπλε χρώμα στα ρουθούνια
 
Δέν ήμουν σίγουρος επειδη όταν το πήρα τα ρουθούνια ήταν μπέζ...

Οταν τα παπαγαλακια ειναι μικρα πολλες φορες δεν εχει παρει το τελικο του χρωμα ο χαλινος και συχνα αυτο που εχουν ειναι το αντιθετο απο τελικο τους! 😉
 
Δεν ξερω γιατι αλλα εξακολουθω να εχω καποιες αμφιβιλίες για το φίλο του Budgie μου...
Το χρώμα του ρουθουνιου είναι μπλε αλλα οχι ολόκληρο, ακριβως γύρο απ τα ρουθουνια ειναι κάπως καφετι/ροζε, αλλα και απο το 8εμα σημπεριφορας μου μιάζει με 8υλικο, επειδή τα αρσενικα ειναι πολυ δραστήρια και κανουν αυτο το ιδιέτερο κεάηδημα/τιτιβισμα, πραγμα που δεν εχω ακουσει το δικόμου να κάνει.
Αυριο 8α το βγάλω μερικές φοτογραφίες ακομα για να μου πείτε με σηγουρια...
(υσχιεί οτι τα αρσενικά εχουν πιο στρογγυλεμμένο κεφάλι;)
 
Νομιζω οτι τα θυληκα ανεξαρτητα απο το χρωμα του πτερωματος εχουν μπεζ, καφε χαληνο, τα αρσενικα ομως αναλογα με το χρωμα τους μπορει να εχουν ροζ, μωβ, μπλε χαληνο
Πιστευω οτι το δικο σου ειναι αρσενικο, το εχεις ηδη 3,5 χρονια οποτε αν ηταν θυληκο ο χαλινος του θα ηταν σιγουρα καφε
Υ. Γ. Εγω εχω ενα αρσενικο που ειναι κιτρινος σαν καναρινι κ ο χαλινος του ειναι ροζ με λιγο μπλε γυρω απο τα ρουθουνια
 
Isela mia fotografia akribos apo prosta, kai oxi apo pano i kato, sta idia.

Afto to Budgie einai mprasino- kitrino prosopo, ektos afto exei para poli kitrino, bori na einai apo Lutino.

Se afta ta poulia poles fores i thilikes exoune elafra ble derma sti miti me aspra daxtilidia. Kato dio thilikes pou fenete etsi
 

Συνημμένα

  • Wellensittich-01-Nasenring.webp
    Wellensittich-01-Nasenring.webp
    3,4 KB · Προβολές: 56
K άλλες φοτογραφίες απ το Budgie...
 

Συνημμένα

  • DSC00036.webp
    DSC00036.webp
    30,7 KB · Προβολές: 53
  • DSC00035.webp
    DSC00035.webp
    30,4 KB · Προβολές: 45
  • DSC00027.webp
    DSC00027.webp
    31,1 KB · Προβολές: 44
  • DSC00028.webp
    DSC00028.webp
    31,7 KB · Προβολές: 50
  • DSC00029.webp
    DSC00029.webp
    29,3 KB · Προβολές: 43
κ άλλες...
 

Συνημμένα

  • DSC00030.webp
    DSC00030.webp
    30,1 KB · Προβολές: 62
  • DSC00031.webp
    DSC00031.webp
    30,7 KB · Προβολές: 41
  • DSC00032.webp
    DSC00032.webp
    30,1 KB · Προβολές: 48
Isela mia fotografia akribos apo prosta, kai oxi apo pano i kato, sta idia.

Afto to Budgie einai mprasino- kitrino prosopo, ektos afto exei para poli kitrino, bori na einai apo Lutino.

Se afta ta poulia poles fores i thilikes exoune elafra ble derma sti miti me aspra daxtilidia. Kato dio thilikes pou fenete etsi

'Αν και δν ξέρω τι ακριβως σιμένει Lutino στα παπαγαλάκια πιστέυω οτι το δικόμου μαλλον τετοιο είναι, επειδη μιάζει με της εικόνας αυτης αλλα και απο 8έμα συμπεριφοράς του.8α προσπα8ισω να το καταλαβω απ το σχήμα του κεφαλιού του,8α παω στο petshop και 8α δωσω προσοχη στα κεφαλια απ τα παπαγαλάκια που φένετε ξεκα8αρα το φυλο απ τη μητη τους...
 
Lutino στα παπαγαλακια ειναι τα κατακιτρινα η μπορει να εχουν και λιγο ασπρο με κοκκινα ματακια. :)Το δικο σου δεν ειναι τετοιο.
 
ακριβως ειναι ετσι η μυτη της ''Ιολης'' μου!(Budgie) και μου πατε οτι ειναι θηλυκο... Τελικα τι ειναι;:S☹
 
Back
Top