Φροντίδα Θα ήθελα τη βοήθειά σας για να εξημερώσω τα lovebirds μου

mixmix13

PB New Member
Εγγραφή
31 Ιουλ 2021
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα σας,
είμαι ο Νίκος και
σαν νέος μπαμπάς lovebirds θα ηθελα την βοηθεια σας ωστε να μπορεσω να τα εξημερωσω.
ποσό χρόνο χρειάζεται και τι πρέπει να προσέξω.τα έχω 1 εβδομάδα και μου είπαν ότι είναι σχεδόν 10 μηνών.
το ένα έχει δαχτυλίδι όμως δεν έχω καταφέρει να διαβάσω τι λέει.
προσπαθώ με κεχρί και κάποιες μπάρες που αγόρασα από το pet shop ομως δεν εχω αποτελεσμα ακομη.Σασ παρακαλω τα φωτα σας
 
Γεια σου Νίκο και εγώ lovebirds έχω περίπου 3 μήνες. Πρέπει να έχεις πολύ υπομονή και να τα φροντίζεις καθημερινά σιγά σιγά θα σε μάθουν γενικά δεν εμπιστεύονται εύκολα εφόσον είναι και ζευγάρι θα σου πάρει πολύ χρόνο αλλά δεν είναι αδύνατο . Άμα αφιερώσεις χρόνο να τα ταιζεις να καθαρίζεις το κλουβί θα σε μάθουν απλώς περνάει χρόνο και εγώ δεν τα έχω εξημερώσει τελείως δηλαδή να έρθουν πάνω στο χέρι μου αλλά έχω φτάσει σε σημείο να μην με φοβούνται και να τρώνε από απόσταση όταν βάζω το κεχρί μέσα . Είμαι σίγουρος θα τα καταφέρουμε να φτάσουμε σε αυτό το σημείο να έρχονται πάνω μας . Να σου ζήσουν τα παπαγαλάκια σου
 
σε ευχαριστώ παρά πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις γιατί νόμιζα ότι αφού δεν τα είχα από μικρά δεν θα τα κατάφερνα ποτέ.
θα σας στείλω και φωτό
 

Συνημμένα

  • 61D0DED2-919C-4470-8A2D-C54E4405B47F.webp
    61D0DED2-919C-4470-8A2D-C54E4405B47F.webp
    114,1 KB · Προβολές: 17
  • B1EE6282-6234-40EF-BF87-A62BC117D1C1.webp
    B1EE6282-6234-40EF-BF87-A62BC117D1C1.webp
    99 KB · Προβολές: 14
Καλώς ήρθες Νίκο! Κούκλια τα πουλάκια σου να τα χαίρεσαι!
Σχετικά με την εξημέρωση μπορείς να διαβάσεις ανάλογα άρθρα και συζητήσεις.
Πχ:

https://community.petbirds.gr/threads/Πώς-να-εκπαιδεύσω-τον-παπαγάλο-μου-budgie.39992/




Κάνε όμως και τη δική σου έρευνα για περισσότερα. Καλη αρχή σου εύχομαι! (:
 
Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο και μάλλον χρειάζεται και εμπειρία. Έχω το ίδιο θέμα με τα κοκατιλ μου, έχω κάνει κάποια πράγματα για να καταφέρω να τα εξημερωσω αλλά τίποτα. Ενώ αυτό που έχω περισσότερο καιρό εκφράζει κάποια σημάδια αγάπης προς εμένα από απόσταση αλλά μεχρι εκεί, μόλις βάλω το χέρι κοντά κάνει σαν τρελό.
 
εγω βαζω το χερι μεσα στο κλουβι χωρισ να αναστατωνονται ομωσ δεν δεχονται να τα ακουμπισω.
 
θα ηθελα να ρωτησω αν η φωλια που εχω βαλει επιραζουν την συμπεριφορα τουσ και πρεπει να την αφαιρεσω.
 
Η φωλιά είναι ένα ασφαλές μέρος για αυτά άμα θες να σε μάθουν είναι καλύτερα να την βγάλεις . Παράδειγμα σε εμένα όταν πήγαινα να τα ταισω με κεχρί μέσα ίσως έμπαιναν μέσα στη φωλιά ενώ όταν την έβγαλα κατάφερα και φάγανε από το τσαμπί ενώ είχα μέσα το χέρι μου . Εμένα γνώμη μου για αρχή είναι καλύτερα να την βγάλεις
 
Back
Top