Φροντίδα Πήραμε νέο κοκατίλ, θα ήθελα τη βοήθειά σας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lioui
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Όχι ιδιαίτερα πολύ, γενικά καλλωπίζεται πολύ! Δεν δείχνει να τον ενοχλεί δηλαδή! Αλλά σε γενικές γραμμές ασχολείται πολύ με τα φτερά του και τα πούπουλα του! Έχει πολύ όρεξη, τρώει συνέχεια και είναι υπερκινητικός!
[automerge]1587121467[/automerge]
Και τώρα καλλωπίζεται!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200417_140400.webp
    IMG_20200417_140400.webp
    53,6 KB · Προβολές: 13
Έπειτα από την πρώτη δόση του φαρμάκου ο λιουη είναι ήρεμος πλέον! Έπειτα από τον μεσημεριανό υπνακο του, καναμε λίγη παρεουλα τώρα και ανέβηκε στο χέρι να φάει και να παίξει!
Ομολογώ ότι δεν πετύχαμε ακριβώς σβέρκο με την σταγόνα αλλά λίγο πιο κάτω και δεξιά, τουλάχιστον πετύχαμε δέρμα και το ετριψα και λίγο!
Την επομενη δόση λέω να την δώσω Τρίτη και έπειτα ξανά την επόμενη Τρίτη!

Σας ευχαριστώ από καρδιάς για την βοήθεια σας! Εύχομαι να τα πάει μια χαρά ο αλητάκος μας τώρα που τον συνηθίσαμε και μάθαμε τα χούγια του!
 
Καλησπέρα στην ομάδα

Σήμερα βαλαμε την δεύτερη δόση στον λιουη, τώρα ξανά την επόμενη εβδομάδα!
Το θέμα με το πιάσιμο πήγε καλά καθώς δεν έδειξε να στρεσαρετε πολύ!
Συνεχίζει να ανεβαίνει στο χέρι μου για φαγητό!
Διαπίστωσα ότι έχει μια τρελή αδυναμία στους κόμπους, και ο πρώτος λόγος που ανεβαίνει στο χέρι είναι να παίξει με το κομποσχοίνι μου και έπειτα να τσιμπήσει το μιλετ!
Έτσι λοιπόν του έφτιαξα αυτό και ενθουσιάστηκε!

Σας έχω λοιπόν 2 ερωτήσεις:
1. Το παιχνίδι να το δώσω στο σπίτι του μαζί με τα άλλα 'η να το χρησιμοποιώ μόνο όταν προσπαθώ επαφή μαζί του; Φοβάμαι ότι αν το αφήσω μέσα θα χάσει μετά το ενδιαφέρον του!
2. Με ποιον τρόπο και σε πιο στάδιο να επιχειρήσω να τον χαϊδεύω με το ελεύθερο χέρι μου;

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων
 

Συνημμένα

  • IMG_20200421_181736.webp
    IMG_20200421_181736.webp
    150 KB · Προβολές: 15
Τα χάδια συνήθως έρχονται στο στάδιο που το πουλί σου έχει αρκετή εμπιστοσύνη ώστε να χαλαρώνει με την παρουσία του χεριού σου. Προφανώς θέλει κι άλλο χρόνο.
 
Με ποιον τρόπο και σε πιο στάδιο να επιχειρήσω να τον χαϊδεύω με το ελεύθερο χέρι μου;
Θα έρθει καιρός που τη μισή μέρα θα σκύβει μπροστά σου το κεφάλι του για χάδια... Θα το καταλάβεις εύκολα...
Μέχρι να ρθει, όσο είναι στο χέρι σου και τρώει, πλησίασε πολύ απαλά με το ελεύθερο, έστω να του πειράξεις το λοφίο μόνο... Να καταλάβει ότι δεν είναι απειλή.
 
Θα έρθει καιρός που τη μισή μέρα θα σκύβει μπροστά σου το κεφάλι του για χάδια... Θα το καταλάβεις εύκολα...
Μέχρι να ρθει, όσο είναι στο χέρι σου και τρώει, πλησίασε πολύ απαλά με το ελεύθερο, έστω να του πειράξεις το λοφίο μόνο... Να καταλάβει ότι δεν είναι απειλή.
Σας ευχαριστώ!
Το φάρμακο πότε δείχνει αποτελέσματα;
Στον λαιμό του κάτι άρχισε να γίνεται με πούπουλα και ο λιουη είναι το ίδιο ευδιάθετος!
Σήμερα πάντως τεντώθηκε όσον ήταν πάνω στο χέρι μου!
Το παιχνίδι να του αφήσω στο σπίτι του η να το έχω μόνο για την επαφή μαζί του;
 
Το παιχνίδι να του αφήσω στο σπίτι του η να το έχω μόνο για την επαφή μαζί του;
Γενικά, ήδη κατάλαβες ότι εύκολα και με απλά υλικά κάνεις παιχνίδια... Εγώ του τα αλλάζω μια φορά την εβδομάδα... από το πάρκο στο κλουβί και αντίστροφα ή τα αφαιρώ και τα ξαναβάζω όταν τα χει ξεχάσει...
Θέλει εναλλαγές στα παιχνίδια αν είναι μόνο του κάποιες ώρες τη μέρα.
 
Γενικά, ήδη κατάλαβες ότι εύκολα και με απλά υλικά κάνεις παιχνίδια... Εγώ του τα αλλάζω μια φορά την εβδομάδα... από το πάρκο στο κλουβί και αντίστροφα ή τα αφαιρώ και τα ξαναβάζω όταν τα χει ξεχάσει...
Θέλει εναλλαγές στα παιχνίδια αν είναι μόνο του κάποιες ώρες τη μέρα.
Του έχω φτιάξει αρκετά και παίζει σχεδόν με όλα! Απλά με αυτό έρχεται πολύ άνετα στο χέρι μου!
 
Καλησπέρα στην ομάδα

Σήμερα ήτανε η τελευταία δόση του φαρμάκου του λιουη! Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Ο λιουη δεν έχασε καθόλου την πολυλολογία του και το τραγούδι του μάλιστα κάνει πρόβες και σε νέα τραγούδια! Με το χέρι τα πάμε πολύ καλά και δειλά δειλά με αφήνει να ακουμπήσω λίγο το κεφάλι του εφόσον πρώτα εξαντλησει την περιέργεια του με το ράμφος του στο δάχτυλο μου!
Κάθε απόγευμα παρατήρησα πως καθώς έχω το χέρι μου μέσα στο σπίτι του και ετοιμαζόμαστε για παιχνίδι ανοίγει πολλές φορές το στόμα του σαν να χασμουριεται η' σαν να αναγουλιαζει ένα πράγμα και ορισμένες φορές τρίζει και το ράμφος του, όπως σήμερα καλή ώρα!; Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι μπορεί να είναι; Επίθεση δεν νομίζω γιατί είναι ήδη επάνω στο χέρι μου και παίζει! Για μένα είναι πρώτη φορά που βλέπω τέτοια συμπεριφορά από παπαγάλο καθώς ο προηγούμενος ( bugie) δεν μου έκανε τέτοια, και όπως καταλαβαινετε αποτελεί μυστήριο!

Ευχαριστώ από τώρα για τις ερμηνείες σας!
 
Back
Top