Γενικά Θα αγοράζατε Cockatoo Galah 2 ετών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panOz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panOz

PB New Member
Εγγραφή
17 Σεπ 2017
Μηνύματα
34
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα στο φόρουμ,

νέος στο χώρο με καποια εμπειρία ως παιδι πολλα χρόνια πριν με τους παπαγάλους.
αφου λοιπόν διαβασα μεσα εδω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούσα ειπα να ανοίξω ένα θεματάκι για να έχω την βοήθεια σας.

τον παπαγάλο τον ψάχνω προς το παρών. Εχω δυσκολευτεί πολύ να βρώ κάποιον 'εμπειστο εκτροφέα ή πετσοπα για την αγορα. Θα ήθελα να μου προτείνεται αν έχετε κάτι στο μυαλό σας.

Ο μόνος παπαγάλος που έχω δεί απο κοντά του είδους και με έκανε να ψαχτώ είναι σε πετσοπ και είναι 2 ετών. είναι πολύ ήμερος και πέρασα αρκετή ώρα μαζί του. Με προβληματίζει η ηλικία του για το πόσο εύκολα θα μπορέσω να τον μαθω να μιλαει ή να τον εκπαιδεύσω γενικότερα. Η τιμή του πάλι ήταν γύρω στα 1400 αν και απ οσο διαβασα τα 1000 ευρώ θα ήταν μια πιο λογική τιμή.
Αλήθεια αν εξαιρέσουμε την τιμή, θα αγοράζαται παπαγάλο 2 ετων;

αυτές οι πρώτες μου απορίες :)
ευχαριστώ!
 
ενθαριστικό :) έχει πιθανότητες να αρχήσει να μιλάει σε αυτή την ηλικία;
θα καταφέρω ποτέ να τον αφήσω να πετάξει σε ανοιχτό χώρο και να γυρίσει; Εννοώ θα είναι δεκτικός στην εκπαίδευση;

κατα την αγορά τι θα πρέπει να προσέχω περαν απο εναν φαινομενικά όμορφο και καθαρό παπαγάλο;
θα ήταν χρήσιμο να τον δεί καποιος πτηνίατρος πρώτα;

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
:)
 
Επαυξάνω και τρελαίνομαι γι' αυτά τα ροζ μωρά :) Πάρ' το αγόρι ή κορίτσι είναι;

κοριτσαρα είναι και πολύ χαδιάρα :)
λετε να μην ψαχτω παραπάνω;

στο μαγαζί που το βρήκα είμαι πελάτης απο το άλλο μου χόμπι (θαλασσινό΄ενυδρείο) και γενικά είμαι ευχαριστημένος απο τα ζωντανα του
 
Αν έχεις εμπιστοσύνη στο μαγαζί, γιατί να ψάξεις; Απλά ρώτησε όσες περισσότερες πληροφορίες έχουν για τον πρότερο βίο της, την προέλευσή της κτλ.
 
Αν έχεις εμπιστοσύνη στο μαγαζί, γιατί να ψάξεις; Απλά ρώτησε όσες περισσότερες πληροφορίες έχουν για τον πρότερο βίο της, την προέλευσή της κτλ.

έχει πιθανότητες να αρχήσει να μιλάει σε αυτή την ηλικία;
θα καταφέρω ποτέ να τον αφήσω να πετάξει σε ανοιχτό χώρο και να γυρίσει; Εννοώ θα είναι δεκτικός στην εκπαίδευση;
να ζητήσω να το δεί πτηνίατρος πρώτα ή το τραβάω πολύ; 😛
 
για το χορευτικά και αγαπησιάρικα το έχω διαπιστώσει :) δεν θα με χαλαγε να μάθενε και 5-10 λογάκια

όπως και να χει ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Με ξεμπλοκάρετε κάπως :)
 
να ζητήσω να το δεί πτηνίατρος πρώτα ή το τραβάω πολύ;
Έτσι κι αλλιώς πρέπει να το πας άμεσα σε πτηνίατρο, θα έλεγα την κ. Γκρέϋ ή τον κ. Ακρίβο ανάλογα που μένεις και πως βολεύεσαι καλύτερα.
Καθόλου δεν το τραβάς, πρέπει να έχει τον γιατρό του, όπως όλα τα κατοικίδια.
Άντε να σου ζήσει! Δεν έχω αμφιβολία πως θα μπει στην παρέα μας η τσούπρα 😛
 
Πανω κάτω στην ίδια απόσταση είναι :) ευχαριστώ για τις συστάσεις.
ελεγα μήπως να τον εβλεπε κάποιος πτηνίατρος πριν τον παρω στο κατάστημα. Αυτό έλεγα αν είναι υπερβολή. Εννοείται οτι θα τον πήγαινα ούτως ή άλλως μετα την αγορά
 
ελεγα μήπως να τον εβλεπε κάποιος πτηνίατρος πριν τον παρω στο κατάστημα. Αυτό έλεγα αν είναι υπερβολή.
Έτσι ακριβώς όπως το θέτεις, δύσκολο να το δεχθούν. Πες τους, "παιδιά θα το πάω σε γιατρό, αν υπάρχει πρόβλημα τι γίνεται; " Άσε να τοποθετηθούν εκείνοι και βλέπεις, αφού τους ξέρεις κιόλας.
 
οντως πολύ έμπειρη η απάντηση :)

παιδια με το κράξιμο του συγκεκριμένου; Ειναι οντως απο τους πολύ φασαριόζους;
 
Ολα τα cockatoo ειναι φασαριωσικα. Λεπτομεριες δεν ξερω κ κανεις που δεν εχει εμπειρια απο αυτα αλλα κ αλλα ειδη (γ να συγκρινει) δεν θα σ πει με σιγουρια. Επισης σε αυτα τα πραγματα υπεισερχεται κ ο αντικειμενικος παραγοντας του τι θεωρει ο καθενας μας ανεκτο επιπεδο θορυβου. Παντως πρεπει να ειμαι αρκετα πιο ηρεμα απο αλλα ειδη cockatoo.
 
Παντως πρεπει να ειμαι αρκετα πιο ηρεμα απο αλλα ειδη cockatoo.
Έτσι ξέρω κι εγώ, γιατί πριν χρόνια είχα ερωτευθεί κι εγώ ένα θηλυκό αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να το πάρω τελικά. Στο ψάξιμο είδα πως είναι σχετικά πιο ήσυχα από τα υπόλοιπα cockatoos.
 
καλησπερα και απο εμενα και καλως ηρθες στην παρεα. υπερωχα πουλια η γκαλα. εχω ερθει σε επαφη δυο φορες με διαφορετικα πουλια. κοινωνικοτατα, και γενικως ζητουν την ανθρωπινη παρουσια και επαφη. μου εκανε εντυπωση οτι και οι δυο ηρθαν πανω μου με το καλημερα. χρησιμοποιουν την φωνη τους αρκετα για να καλεσουν τον ανθρωπο για χαδια. τα 1400 μου φαινονται πολλα, καπου ειχα διαυαση για ενδυκτικη τιμη 900 1000 απο το εκτροφειο της κρητης. η ηληκια δεν με τρομαζη διοτι πιστευω δυο ετων ειναι νεο πουλι και εκπεδευσημο. Βεβαια καλο ειναι να γνωριζης για αυτα τα δυο χρονια καποια στοιχεια, οπως που βρησκοταν το ειχε αλλη οικογενεια κλπ. Οσο για αυτο που ρωτας για το αν μπορει να πεταει φρι και να ξαναγυριζη, εξω στην φυση αν καταλαβα καλα ειναι θεμα εκπεδευσης με γνωσεις, και βεβαια με πολλες ωρες ασχολιας ουσιαστικης. Οσο για θωρηβω που ρωτας, εγω δυο που γνωρισα εκαναν, οχι ομως απαγορευτικη, οι τσιριδες περισοτερο θα το ελεγα καλεσμα. στα θετικα οτι γνωριζης τα παιδια του πετ, για ενδεχωμενες εξετασεις υγειας εαν βεβαια το δεχτουν. στα αρνητικα νομιζω η τιμη. Βεβαια η αποφαση ειναι δικη σου απλα εμεις σου λεμε την γνωμη μας.
 
γι αυτο υπαρχουν τα φορουμς, για να αλλαζουμε γνωμες :)

εχω την εντυπωση οτι το πουλί απλα εχει ξεμινει στο petshop, δεν πρεπει να τον ειχε αλλος πριν.
Τον είδα αρκετα δεμενο με ενα απο τα παιδια εκει που μαλιστα είναι αυτός που ξέρω καλύτερα.
Για την αγορα το θεωρω απαραίτητο να δεχτουν να το δει γιατρός..
δεν είναι λίγα αυτα που ζητανε για να πάρεις "γουρουνι στο σακι"
 
Back
Top