Φροντίδα Θα αποκτήσω cockatiel 2 μηνών και θα ήθελα τις συμβουλές σας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lamp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Lamp

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2021
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας, μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να αποκτήσω και έναν νέο παπαγάλο κοκατιλ Επισκέφτηκα σήμερα τον εκτροφέα για να δω το πτηνό από κοντά. Θα ήθελα τις Συμβουλές σας σχετικά με το τι πρέπει να προσέξω γιατί πρώτη φορά θα φροντίσω τόσο πικρό παπαγάλο.
 
@Lamp αρχικά για 2 μηνών είναι πολύ μικρό για να το πάρεις, εκτός αν συνεχίσεις να το ταΐζεις στο χέρι με κρέμα που θέλει ουσιαστικά ειδικευμένη γνώση. Από όσο κατάλαβα εισαι αρχάριος. Ο εκτροφεας τι σου είπε; Ειναι μεγαλωμένο στο χέρι; Από αυτά που ξέρω καλύτερα θα ήταν να το πάρεις 3 μηνών και ίσως λίγο μεγαλύτερο για να είναι πλήρως απογαλακτισμενο.
 
@Lamp αρχικά για 2 μηνών είναι πολύ μικρό για να το πάρεις, εκτός αν συνεχίσεις να το ταΐζεις στο χέρι με κρέμα που θέλει ουσιαστικά ειδικευμένη γνώση. Από όσο κατάλαβα εισαι αρχάριος. Ο εκτροφεας τι σου είπε; Ειναι μεγαλωμένο στο χέρι; Από αυτά που ξέρω καλύτερα θα ήταν να το πάρεις 3 μηνών και ίσως λίγο μεγαλύτερο για να είναι πλήρως απογαλακτισμενο.
Καλώς να το δεχτείς το μικρούλι! Με το καλό η συμβίωση❤️️️️
 
@Lamp ναι τότε θα πρέπει να συνεννοηθείς με τον εκτροφεας να το πάρεις τουλάχιστον ενάμιση μήνα μετά. Νομίζω η υπομονή αυτή θα σε ανταμείψει στο μέλλον. Πέραν της ανάπτυξης που δεν είναι ολοκληρωμένη, αν το απομακρύνει από τους γονείς τόσο νωρις, θα έχει ψυχολογική επιβάρυνση και στο νεογνό και στους γονείς. Επίσης υπάρχουν και ελάχιστες πιθανότητες να σου πεθάνει από υποσιτισμό αν δεν έχει μάθει να τρώει μόνο του αποκλειστικά. Το γεγονός ότι τρώει λίγο από μονο του δεν σημαίνει ότι μπορεί να είναι και ανεξάρτητο. Επίσης η μετάβαση από την τροφή των γονιών του στην αυτοσίτιση πρέπει να γίνει ομαλά και να μην το εκβιασουμε πρόωρα να τραφεί μονο του. Οπότε συμβουλή μου είναι να μιλήσεις με τον εκτροφεας και να του πεις ότι το πουλάκι που σου έχει προορισει να το κρατήσει ενάμιση μήνα παραπάνω με τους γονείς του και μετά να στο δώσει. Αν αρνηθεί εγω στην θέση σου θα έψαχνα για κάποιον πιο έμπειρο ή έστω πιο ηθικό εκτροφεα. Καλή τύχη και καλή συμβίωση σε ότι και αν επιλέξεις!
 
@redionreddies μου πέρασαν όλα αυτά από το μυαλό για αυτό ζήτησα την γνώμη σας. Με το ζόρι μου είπε θα μου το κρατήσει 2 εβδομάδες ακόμη, κάτι που με έβαλε σε σκέψεις
 
@redionreddies μου πέρασαν όλα αυτά από το μυαλό για αυτό ζήτησα την γνώμη σας. Με το ζόρι μου είπε θα μου το κρατήσει 2 εβδομάδες ακόμη, κάτι που με έβαλε σε σκέψεις
Δεν θέλω να σε κατευθύνω, αλλά εγώ δεν θα έδινα τα λεφτά μου σε ένα τέτοιο εκτροφεα. Υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι εκτροφεις. Μπορείς να ρωτήσεις εδω μέσα για εκτροφεις στην περιοχή σου.
 
Δεν θέλω να σε κατευθύνω, αλλά εγώ δεν θα έδινα τα λεφτά μου σε ένα τέτοιο εκτροφεα. Υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι εκτροφεις. Μπορείς να ρωτήσεις εδω μέσα για εκτροφεις στην περιοχή σου.
Σε ευχαριστώ παρά πολύ 😋
 
Back
Top