Αναπαραγωγή Θα μπορούσε να ζευγαρώσει ringneck με αλεξανδρινό;

Panagiotis Gaitsidis

PB New Member
Εγγραφή
15 Νοε 2020
Μηνύματα
26
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα παιδιά και καλό Σάββατοκυριακο.
Μου έχει δημιουργηθεί μια αποροια, θα μπορούσε να ζευγαρωσει ringneck με αλεξανδρινό μιας και εντάσσονται στο είδος γένος και είναι πάρα πολύ όμοια πουλιά? Το θεωρώ πολύ ενδιαφέρον αν γινεται...
 
@christina07 μοιάζουν πάρα πολύ σαν πουλιά βασικά είναι ίδια εκτός από το χρώμα στα φτερά και το μέγεθος. Αλλά θεωρώ ότι σε συνδυασμούς χρωμάτων θα βγει κάτι φανταστικό.
 
@Panagiotis Gaitsidis καλά ίδια δεν είναι,έχουν αρκετές διάφορες, πραγματικά δεν ξέρω τι θα βγει,λογικά έχει να κάνει με την γενετική, πάντως δεν έχω δει κάποιον να το επιχειρεί,εκτός από την φύση. Ορισμένα Ringneck έχουν φανταστικά χρώματα, δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα αν ζευγάρωνα τον δικό μου και έβλεπα πράσινα πουλάκια 😂
 
@Panagiotis Gaitsidis ναι μόνο Ringneck είναι turquoise blue pallid όποτε θα είχα πάθει σοκ αν έβγαιναν πράσινα!
@takis1964 κι εγώ στην αρχή νόμιζα πως δεν ζευγαρώνουν, με μια αναζήτηση στο google σε ένα ξένο φόρουμ κατάλαβα πως τελικά ζευγαρώνουν (τουλάχιστον στο εξωτερικό)
 
Ενδιαφέρων θαχε να βλέπαμε το αποτέλεσμα του ζευγαρώματος. Είχε αποτέλεσμα η μείνανε στην προσπάθεια; γιατι εγώ αναφέρομαι στο αν βγήκαν νεοσσοι 🤔
[automerge]1608373147[/automerge]
Παντως η διαφορά μεγέθους δεν ξέρω αν θα προκαλούσε ζημιά στα όργανα των πουλιών, ο Αλεξανδρινός φαίνεται 50% +. Σε περίπτωση που το θηλυκό είναι ringkneck θα τα βρει σκούρα
 
@christina07 εγώ στο ίντερνετ βρήκα αλεξανδρινα και σε άλλα χρώματα και μπορώ να πω είναι πολύ ωραία. Οπότε σκέφτηκα αν έβαζες το χρώμα τον rigneck με το μέγεθος του αλεξανδρινό και τις όμορφες πινελιές θα είχε κάτι πολύ καλό..
 
Ναι ζευγαρώνουν και ναι υπάρχουν τέτοια υβρίδια. Προσωπικά, στα συγκεκριμένα υβρίδια δεν βρίσκω τίποτα ξεχωριστό. http://www.psittacula-world.com/EN/Species/Hybridization.htm

@takis1964 το βίντεο αυτό περιγράφει πως πέρασαν τη λουτίνο μετάλλαξη στους Αλεξανδρινούς.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@Φοίβος το είδα και εγώ το βίντεο. Πιστεύω ότι το μέγεθος και η ιδιαίτεροτητα του αλεξανδρινόυ σε συνδιασμο με τους χρωματισμούς του ringneck είναι τρομερό
 
@Panagiotis Gaitsidis Παναγιώτη, συμφωνώ. Έπρεπε να τονίσω ότι δεν βρίσκω τίποτα ξεχωριστό στη διασταύρωση ενός πράσινου ρινγκνεκ με έναν πράσινο αλεξανδρινό. Οι μεταλλάξεις τους είναι άλλη ιστορία κι είναι πράγματι πολύ όμορφες.
 
@Φοίβος έχω ήδη ένα μπλε ringneck που λογικά θα μας βγει αγόρι.. Είναι περίπου 9 με 10 μηνών από ότι κατάλαβα με την βοήθεια των παιδιών εδώ. Οπότε από το καλοκαίρι και μετά θα μπορεί να κάνει.. Οπότε σκέφτομαι ότι αν μπω σε μια τέτοια διαδικασία θα ήθελα να βοηθήσω και να έχω κάτι πολύ ξεχωριστό
 
Back
Top