Φροντίδα Ringneck σε κακή κατάσταση παρατημένο σε petshop

Χριστίνα @Kristy74 αν κάποιος γνωρίζει (έστω και λίγο) από παπαγάλους αντιλαμβάνεται από τη πρώτη στιγμή, πως το πουλί έχει πολύ καλό χαρακτήρα. Αποδεικνύεται από τον τρόπο που αντιδρά γενικότερα, παρά τις κάκιστες συνθήκες της μέχρι πρότινος ζωής του... Πιστεύω πως θα σ΄εκπλήσσει (ευχάριστα) συχνά από εδώ και εμπρός με τη συμπεριφορά του!
Θα εξελιχθεί σε εξαιρετικό κατοικίδιο, είναι ένα ⭐αστέρι! (δεν σας πρότεινα τυχαία το ''star'' 😉 )

Ήθελα να ρωτήσω.. Αν ο γιατρός *αναφέρθηκε στα αίτια ή/και στην αντιμετώπιση της αραίωσης του πτερώματος, αν **πήρε δείγμα δέρματος που μάλλον δεν, αφού δεν το έπιασε το πουλί, ***αν είδε κάτι με τον φακό κλπ.
Γιάννη μου, ως αίτια της πτεροφαγίας ανέφερε,
*τις κακές συνθήκες ζωής - ύπνου και διατροφής του... Η όλη κατάσταση πιστεύει πως θα είναι αναστρέψιμη,
αφού αλλάξουν-αντιμετωπισθούν σωστά τα προηγούμενα αίτια.
(άσχετα, η Χριστίνα δεν βρίσκει ούτε ένα κομμένο πουπουλάκι του, όσες μέρες τον έχει στο σπίτι).

**Δεν παίρνουν δείγμα δέρματος για εξετάσεις-βιοψία κτλ οι γιατροί, τουλάχιστον όταν όλα δείχνουν καλά (ποτέ δεν έγινε κάτι παρόμοιο πχ στον Μάριο, από τον γιατρό Ακρίβο ή τη γιατρό Γκρέυ).
***Δεν έχει παράσιτα το πουλί, ούτε παρουσιάζει πρόβλημα δερματολογικό.🙂
 
Μπράβο το κουκλάκι εύχομαι κάθε μέρα και καλύτερα πλεον, αν και είναι σίγουρο αυτό έπεσε σε άνθρωπο με αγάπη μέσα του.
Μπράβο, χίλια μπράβο @Sissy μου δεν περίμενα κάτι λιγότερο απο εσένα.
Φίλη @Kristy74 απέδειξες ποσο μεγάλη καρδιά έχεις και το πουλάκι θα στο ανταποδώσει χίλιες φορές και θα το δεις, ήδη έχεις αρχίσει να το βλεπεις.
 
Όντως παιδιά.. και εγώ πιστεύω πια πως το κεφάλαιο.. Ringneck σε κακή κατάσταση παρατημένα σε pet shop.. έκλεισε πια.. Με τη σημαντική βοήθεια όλων σας.. εύχομαι μέσα από τη ψυχή μου όλα μα όλα τα πουλάκια /ζωάκια..όλες αυτές οι ψυχουλες να βρουν έναν άνθρωπο να τα πάρει από τη κόλαση τους.. Μακάρι και εγώ να το είχα κάνει από τη πρώτη μέρα που βρέθηκε στο δρόμο μου.. Μακάρι και εσείς να μη διστασετε λεπτό να βοηθήσετε ξανά με όποιον τρόπο ο καθένας σας μπορεί.. Οποίο ζωάκι το έχει ανάγκη..
Σήμερα έφερα και τον άλλων το κλουβί στο σαλόνι.. Να βλέπονται και να συνηθίζουν σιγά σιγά το ένα το άλλο.. Πουλί άκουγαν τόσο καιρό και πουλί δεν βλέπανε.. Ξαναβγήκε σήμερα ο μικρός και σα να μου φαίνεται πως πέταξε και λίγο καλητερα.. Εννωηται πως θα είμαι πάντα πολύ προσεχτική όταν βρίσκετε κάποιο πουλί έξω από το κλουβί.. Δεν ξέρω αν θα μπορέσουν ποτέ να βγουν όλα μαζί.. Και μάλλον θα αργήσει αρκετά η ώρα που θα το επιχειρήσω.. Απλά έπρεπε να λήξει η καραντίνα λόγο έλλειψης χώρου.. Και μιας που και η γιατρός δεν βρήκε κάτι το ανυσηχιητικο.. Είπα να αρχίσει σιγά σιγά η γνωριμία τους.. Προς το παρόν φοβάται ο Γιάννης το θεριό.. Και το θεριό το Γιάννη.. 😁

"μικρό πρίγκηπα" τον φωνάζει τωρα η μικρή.. Μπλε πρίγκηπα εγώ καμιά φορά.. Το Λάζαρος αλλά και το Ηρακλής που προτάθηκαν για όνομα μου αρέσουν..🙂 και το Μαχος επίσης.. Νομίζω κι εγώ τελικά πως πάνω απ' όλα είναι όντως ένα αστέρι 🌟 .. Που απλά δεν του δόθηκε ποτέ η ευκαιρία μέχρι τώρα για να λάμψει..
Αστερι..Αστέρης δηλαδή θα τον πούμε.. Αν και συνηθίζουμε στο σπίτι μας και τους "κολλάμε" διάφορα παρατσούκλια με το καιρό.. Τόσο που φτάνουμε σε σημείο να ξεχνάμε τα ονόματα τους..😄
Οπότε και κάποια στιγμή.. σύντομα ελπίζω.. Ο Αστέρης θα παρουσιαστεί και κανονικά.. Με νέο θέμα..χωρίς κάποιο στενάχωρο τίτλο..όπως πχ "Ringneck παρατημένα..." Αλλά κάτι σαν..." Ένα Αστέρι γεννήθηκε! .".η έστω.. Ξανά γεννήθηκε.. 😊
Αισθάνομαι το ειλικρινές ενδιαφέρον όλων σας για τον μικρό μας.. Οπότε και θα φροντίζω να σας ενημερώνω συχνά για την εξέλιξη της ιστορίας μας...🤩
Να σται όλοι πάντα καλά..
 
Εντάξει Σισσυ... Βγάζω απλά το καπέλο μου 👍👏
[automerge]1565992129[/automerge]
Χριστίνα πραγματικά δεν έχω λογια για εσένα... ❤️️️️👏 ΝΑ ΧΑΊΡΕΣΤΕ ΤΟ ΑΣΤΈΡΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΊΡΕΤΑΙ Ο ΑΣΤΕΡΗΣ 💕
 
Τελευταία επεξεργασία:
Χαίρομαι για την αίσια κατάληξη που είχε το πουλάκι. Είναι πια σε καλά χέρια και φαίνεται. Να χαρείτε μια ο ομορφη ζωή μαζί. Η γνώμη μου για όνομα είναι Salvatore ή Σωτήρης στο ελληνικό γιατί σώθηκε το ζωντανό από μια πολύ κακή μοίρα.
 
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τις όμορφες ευχές σας.. Είναι όντως πάρα πολύ καλό πουλάκι..λίγο αδυνατουλι είναι ακόμα αλλά και για αυτό είμαι αισιόδοξη.. είναι πολύ δεκτικός στις καινούργιες τροφές εντομεταξη..όχι μόνο δοκιμάζει.. Αλλα τρώει.. Δείχνει προτίμηση στα φρούτα.. Φάγαμε ροδάκινο.. Μπανάνα.. Βερίκοκο αλλά και λίγο καρπουζακι.. Τα πιο σκληρά λαχανικά πχ μπρόκολο.. Καρότο.. Τα παίρνει και τα πετάει..σήμερα όμως που του έβρασα
και μαλακωσαν λίγο καροτσάκι και λίγη πιπεριά.. Τον είδα και εφαγε.. Αύριο θα του ζεματισω λίγο και το μπρόκολο μήπως του αρέσει καλητερα. Για οτιδήποτε φυλλώδη πάντως..χόρτα..φρέσκα βότανα κτλ.. Δείχνει να αδιαφορεί παντελώς..στα άλλα (κοκατιλ) αποφεύγω τα φρούτα λόγο της ζάχαρης κτλ.. Βέβαια τρώνε σχεδόν όλα τα λαχανικά αλλά και φρέσκα μυρωδικά..σ' αυτόν τώρα όμως που θέλω να πάρει και κάνα γραμμάρια πάνω του.. Να του δίνω άφοβα φρούτα ρε παιδιά..η να επιμείνω περισσότερο με τα λαχανικά..;
 
Μπραβο για ολο το μενού που του ετοίμασες. Και τα φρούτα και τα λαχανικά είναι καλά και χρειάζονται. Δοκίμασε σιγά σιγά να του δώσεις και κάνα ξηρό καρπό(ανάλατο βέβαια)
 
Δίνε του ότι του αρέσει να τρώει και οπως είπε και ο Γιώργος ξηρούς καρπούς ανάλατους που είναι και καπως "παχυντικοί" (μέχρι να παρει κανα γραμμαριο φυσικά, μετά με ρέγουλα).
 
Όταν λέτε ξηρούς καρπούς παιδιά;
Ξέρω για το αράπικο φυστίκι και το καρύδι μόνο.. Θα μπορούσα ας πούμε να του προσφέρω στραγάλια;.. Και κάτι άλλο.. Δεν νομίζω να πλένονται αυτά πριν. Έτσι; Οι ξηροί καρποί που δεν έχουν τσόφλι εννοώ..
 
Όταν λέτε ξηρούς καρπούς παιδιά;
Ξέρω για το αράπικο φυστίκι και το καρύδι μόνο.. Θα μπορούσα ας πούμε να του προσφέρω στραγάλια;.. Και κάτι άλλο.. Δεν νομίζω να πλένονται αυτά πριν. Έτσι; Οι ξηροί καρποί που δεν έχουν τσόφλι εννοώ..
Ρίξε μια ματιά εδώ.

Το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις, οτι ξηρό καρπό και να του δώσεις οτι θα πρεπει να ειναι αναλατος
 
Βλέποντας τον Χριστίνα, δεν δείχνει (κατά την άποψη μου) ιδιαίτερα αδύνατος... λεπτός είναι-δείχνει.
Δεν γνωρίζω αν εσύ που τον έχεις πιάσει αντιλαμβάνεσαι κάτι άλλο πχ καρίνα
Το καρότο μπορείς να το κόβεις σε λεπτές φέτες ή σε φλοίδες, φύλλα σπανάκι πχ μπορείς να του κόβεις σε μέτριο μέγεθος. Σίγουρα θα του αρέσει το καλαμπόκι, ωμό ή βρασμένο, κατεξυγμένο-ξεπλυμμένο...
Πάρε (από σούπερ μάρκετ) ωμά ανάλατα αμύγδαλα, ξέπλυνε τα και βάλ΄τα σ΄ένα ποτήρι με νερό στο ψυγείο για 24+ ώρες. Μπορείς να του ξεφλουδίζεις 1-2 και να του δίνεις.
Φρούτα μπορείς να του δίνεις καθημερινά, με προσοχή στη ποσότητα μπανάνας και σύκου πχ
 
Οι ξηροι καρποι ειναι οντως παχυντικοι αλλα το στραγαλι,ως οσπριο, εχει λιγοτερες θερμίδες.

Να προσεξεις ομως γιατι συνηθως το λευκο στραγαλι το παρουσιαζουν ως αναλατο ενω εχει αλλατι.
 
Back
Top