Γενικά Θα χαθεί ο διμορφισμός των μωσαϊκών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
και ο διμορφισμός στα μωσαϊκού που στις μέρες μας τείνει να εξαφανιστεί και αυτός.

Γιατί το λέτε αυτό; Λόγω διασταυρώσεων; Θα ήταν πολύ δυσάρεστο να εξαφανιστεί μια τόσο όμορφη ποικιλία.
 
Γιατί το λέτε αυτό; Λόγω διασταυρώσεων; Θα ήταν πολύ δυσάρεστο να εξαφανιστεί μια τόσο όμορφη ποικιλία.
Δεν πρόκειται να εξαφανιστεί η ποικιλία Στέφανε. Οι διαφορές στον φαινότυπο ανάμεσα σε θηλυκά και αρσενικά τείνουν να εξαφανιστούν 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δυστυχώς δεν μπορείς να γνωρίζεις αν οι πράσινοι αρσενικοί είναι φορείς καφέ.
Αυτό το διαπίστωσα με τα χρόνια στο συγκεκριμένο ζευγάρι ο αρσενικός ήταν καφέ και λιποχρωμικη η θυληκια
 
Γιατί το λέτε αυτό;
Αν δεν κάνω λάθος ο κ. Μακης μιλάει για τα θηλυκά Στέφανε, δες το πρότυπο που όλο και λιγότερη ασχολούνται με αυτά τα θηλυκά.
MosaicRedLipochromeHen-1.webp
Και το πώς είναι τώρα τα θηλυκά για να περνούμε όλο και μεγαλύτερες μάσκες στα αρσενικά
FB_IMG_1536248962563.webp
 
δες το πρότυπο που όλο και λιγότερη ασχολούνται με αυτά τα θηλυκά.

Όσο ασχολούμαι εγώ, θα υπάρχουν και αυτά τα θηλυκά. Είμαι ένθερμος υποστηρικτής τους.
 
Μόλις καταφέρω αυτα που έχω στο μυαλό μου με τα αρσενικά αμέσως μετά θα ασχοληθώ και με γραμμής θήλυκου.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ - Aπο την έκθεση του 2013 .
2013 Female RED MOSAIC - BREEDER Vassilis Rizos
PHOTO Johan van der Maelen

39526386_10209171305960133_644132493242400768_n.jpg
 
2 πολύ ωραία θηλυκά γραμμής αρσενικόυ του Παναγιώτη Καλογεροπούλου.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Φοβερά και φανταστικά κόκκινα μωσαϊκά! Έμεινα εντυπωσιασμένος! Πρώτη φορά είδα άτομα της ράτσας με τόση καθαρότητα στο λευκό του φτερώματος. Συγχαρητήρια στον εκτροφέα τους!
 
Τα θηλυκά σπάνια έχουν διάχυση, εδώ όμως βλέπουμε πραγματικά γεμάτες μάσκες που κλείνουν στο λαιμό, όσο για το υπόλοιπα απλά Καλογερόπουλος 😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πράγματι μου έκαναν εντύπωση οι μεγάλες, για θηλυκά κόκκινα μωσαϊκά μάσκες. Πολύ ενδιαφέρον!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Φαντάζομαι τώρα, με το βιντεάκι του Νικόλα, έγινε σαφές τι εννοούσα πιο πάνω. Κάποια στιγμή νομίζω εκ των πραγμάτων θα υποχρεωθεί η Ομοσπονδία να δημιουργήσει μια νέα κατηγορία γι' αυτά τα θηλυκά,ώστε να τους δώσει την δυνατότητα να διαγωνίζονται.
 
Αν γίνει και αυτό κ. Μακη τότε είναι που θα χαθούν τελιος τα πραγματικά θηλυκά μωσαϊκά.
Δεν νομίζω. Υπάρχουν φανατικοί του είδους και διαγωνιστική κατηγορία.
 
Παρακαλώ θερμά με τρεις ερωτήσεις:
  • Η διάχυση του λιποχρώματος είναι πιο εύκολα διαχειρίσιμη στα θηλυκά Τ1 απ' ότι στα Τ2;
  • Η μίξη Τ1 και Τ2 είναι κληρονομικά διαχωρίσιμη;
  • Υπάρχει έστω κάποια υποψία για μειωμένη γονιμότητα του Τ2 και των δύο φύλων;
 
Παρακαλώ θερμά με τρεις ερωτήσεις:
  • Η διάχυση του λιποχρώματος είναι πιο εύκολα διαχειρίσιμη στα θηλυκά Τ1 απ' ότι στα Τ2;
  • Η μίξη Τ1 και Τ2 είναι κληρονομικά διαχωρίσιμη;
  • Υπάρχει έστω κάποια υποψία για μειωμένη γονιμότητα του Τ2 και των δύο φύλων;
Κάπου σε έχασα, Τ1 είναι τα θηλυκά, Τ2 τα αρσενικά, εγώ έτσι τα ξέρω, η μήπως έχουν διαχωριστεί και τα θηλυκά σε Τ1 τα κανονικά και τα γραμμής αρσενικόυ σε Τ2;
 
Κάπου σε έχασα, Τ1 είναι τα θηλυκά, Τ2 τα αρσενικά, εγώ έτσι τα ξέρω, η μήπως έχουν διαχωριστεί και τα θηλυκά σε Τ1 τα κανονικά και τα γραμμής αρσενικόυ σε Τ2;
Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά μου φαίνεται περιττό να έχουμε δυο λεξεις για το ιδιο πραγμα, πχ είτε Τ1, είτε θηλυκο.

Υποθετω οτι Τ1 και Τ2 σημαινει type1 και type2.Αρα τυπου 1 μπορει να ειναι ενας χαρακτηρισμος που να αναφερεται και στα δυο φυλα.

Γιατι ενα αρσενικο να εχει περιγραφικο προσδιορισμο "εχει μικρη μασκα" αντι να λεγεται απλα Τ1;

Για εμενα οτι ειναι γραμμης θηλυκου λεγεται Τ1 και γραμμης αρσενικου,Τ2.
Μικρη σημασια εχει βεβαια.
 
Για την πρώτη ερώτηση θα σου πώ πώς τα θηλυκά σπάνια παρουσιάζουν διάχυση και μόνο στα γραμμής αρσενικόυ κυρίως στο τελιωμα της μάσκας αλλά μπορούν να δώσουν μεγάλη διάχυση σε απογόνους ακόμα και όταν ζευγαρώσουν με πεντακάθαρα αρσενικά αυτό το έπαθα εγώ φέτος
Για την δεύτερη ερώτηση δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.
Για την τρίτη ερώτηση νομίζω πώς μόνο εκτροφείς που βγάζουν 100-200 μικρά και ασχολούνται και με τα δύο είδη θα μπορούσαν να απαντήσουν.
 
Back
Top