Διατροφή Θειώδη στο μηλόξυδο

Νομιζω βρεθηκε το "προβλημα" τοτε.

Τα θειωδη αν δεν κανω λαθος μπαίνουν ως προσθετο συντηρητικό.

Σε οτι αναφορα το μηλοξυδο για χρηση στα πουλια χρησιμοποιουμε βιολογικο, απαστερειωτο και αφιλτραριστο.

Δεν γνωριζω να σου πω αν τα θειωδη δημιουργουν προβλημα ομως.
 
Από όσο γνωρίζω τα θειώδη χρησιμοποιούνται ως συντηρητικά για να "κόψουν" τη διαδικασία ζύμωσης στο κρασί και να το συντηρήσουν όπως είναι τη στιγμή που τα βάζουμε. Επομένως ένα ξύδι με θειώδη παύει να είναι "ζωντανό.".
 
Δηλαδη πιστευεις οτι δεν θα ' πρεπε να το βαλω στα πουλια σωστα;

Ειλικρινα δεν το γνωριζω φιλε Γιωργο...
Προσωπικα δεν θα το εκανα γιατι αν συνέβαινε κατι στα πουλια ακομα και το μυλοξυδο να μην ηταν η αιτια θα ειχα τεραστιες τυψεις.

Στις σαλατες ειναι τελειο παντως, μπορεις να το χρησιμοποιησεις εκει.
 
Νομίζω πως τα θειωδη είναι το συντηρητικό που χρησιμοποιούν σε όλα τα ξύδια και τα κρασιά. Στην ουσία αποτρέπει το κρασί να οξυγονωθει και να γίνει ξύδι.

Το διοξείδιο του θείου [sulfur dioxide (SO2)] είναι μια φυσική χημική ένωση την οποία τη χρησιμοποιεί η φύση για να προλάβει την ανάπτυξη των μικροβίων.
Τα φυσικά θειώδη υπάρχουν στις φλούδες των σταφυλιών, τα κρεμμύδια, το σκόρδο και πολλά άλλα φυτά. Το διοξείδιο του θείου [sulfur dioxide (SO2)] και είναι παραπροϊόν της φυσικής ζύμωσης.

Το διοξείδιο του θείου ή θειώδες (SO2) είναι μια ευρύτατα χρησιμοποιημένη και αμφισβητούμενη πρόσθετη ουσία στην οινοποίηση. Οι κύριες λειτουργίες του θειώδους είναι η παρεμπόδιση της δράσης ή η καταστροφή των ανεπιθύμητων ζυμών και βακτηριδίων και η προστασία του κρασιού από την οξείδωση.

Πηγή: http://gkelikosagiorgitiko.gr/index.php/learn/inside/ti-einai-to-theiwdes#sthash.hZ0yHzWR.dpbs

Νομίζω πως περιέχονται σε όλα τα ξύδια και τα κρασιά.
 
@Giorgos_finches Μιλάμε για μια δυο σταγόνες μηλοξυδο στο μπάνιο τους. Δεν είναι τόσο μεγάλη ποσότητα. Εγώ θα έβαζα, αλλά αν σε ανησυχεί και σε αγχώνει τόσο πολύ, απέφυγε το για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 
Μιλάμε για μια δυο σταγόνες μηλοξυδο στο μπάνιο τους.

Κι εγώ από καιρό σε καιρό τόσο τους βάζω.. (περίπου κάθε 20 μερες χωρίς να είναι κανόνας αυτό.. Δίκη μου απόφαση και μόνο. Το εναλλάσσω καμιά φορά με σκορδόνερο)
Κανένα θέμα πρόβλημα εδώ και 2 περίπου χρόνια που το κάνω.
 
Ενταξει θα δω τι θα κανω🙂 Σας ευχαριστω!


Περα απο την επικινδυνοτητα η οχι φιλε Γιωργο το μηλοξυδο μπαινει οχι απλα για να λεμε οτι το βαλαμε αλλα για συγκεκριμενους λογους.
Οι λογοι στοχοι αυτοι επιτυγχανονται μεσω των ενζυμων του προιοντος τα οποια υπαρχουν μονο σε αφιλτραριστο μηλοξυδο.
Τα ενζυμα ειναι τα αιωρουμενα σωματιδια που μπορεις να δεις εδω.

Οπως ειπε και ο Σταυρος πιο πανω, οταν εχουμε προσθετα δεν μιλαμε για "ζωντανο" ξυδι πλεον.
Ποσο μαλλον οταν αυτο εχει παστερειωθει και φιλτραριστει κιολας.
 
Καλύτερα να το χρησιμοποιήσεις για τις σαλάτες σου και τα φαγητά σου όπως σου είπαν...
Και να αγοράσεις για τα πουλιά σου ένα βιολογικό...

Προς ενημέρωση... Εγώ παίρνω αυτό... (2.50)€Από δω...
thumbnail_Μηλόξυδο-Greenbay.jpg
 
Βιολογικό να πάρεις Γιώργο, ακατέργαστο. Η σημασία είναι να έχει ζωντανούς ζημομύκητες. Αυτοί κάνουν όλοι την δουλειά. Και εγώ βιολογικό έχω πάρει από κατάστημα βιολογικών. Εντάξει έκανε 5€ αλλά τα άξιζε τα λεφτά του.
 
Μια ερώτηση, αν τα θειώδη μπαίνουν για συντήρηση και στα βιολογικά δεν υπάρχουν, με ποιό άλλο τρόπο (συστατικό) συντηρούνται τα βιολογικά;
 
Back
Top