Ασθένειες Θελουμε την βοηθεια σας για ενα παπαγαλο

Εγγραφή
24 Φεβ 2016
Μηνύματα
611
Πόλη
Ηράκλειο
θελω την βοηθεια σας η αδελφη μου εχει ενα παπαγαλο 21χρονια τον εχει κατι τον δαγκασε μαλον καμια σφιγκα ισως δεν ειναι καλα δεν βρισκει κανενα κτηνιατρο τι μπορει να κανει τι να του δωση;
 
πεφτει κατω κατουρησε και ειναι νερο και σαν να μην μπορει να αναπνευση και εχει μια κοκινιλα στο λαιμο δεν ξερωαν εχει θα την ρουμε σε φαρμακειο;

πηρε ενα κτηνιατρο τηλεφωνο ειπε να του παρει ενα φαρμακο και παει τωρανα το παρει δεν τον εχω δει το πουλι εγω αλλα κτυπιετε η αδελφη μου και δεν τα πολυκαταλαβα απλα μου ελεγε πως ειναι πολυ χαλια και ισως φυγει

ωραια εχει πτηνιατρο το ηρακλειο καποια σταυρουλακη τον παει σπιτι τηςνα τον δει αν και μου λεει εχει συνελθει αρκετα μαθαμε κατι που δεν ηξερα οτι εχει πτηνιατρο το ηρακλειο
 
Εσένα σου είχα πει να αγοράσεις ζεόλιθο, αγόρασες;
Περιμένουμε νέα του παπαγάλου.
 
μαρια πηρα ζεολιθο ναι βρηκε βοηθεια απο την γιατρο και μπραβο της κυριακη χθες και βοηθησε η κοπελα μια χαρα ειναι ο παπαγαλος απο οτι μου ειπε η αδελφη μου τον δαγκασε σφιγκα γιατι την ειδε σκοτωμενη στο κλουβι του ευτυχως δεν ηταν μολυσμενη γιατι περυση χασαμε ενα φιλο 40 ετων χωρις να ειναι αλλεργικος απο σφιγγα που ηταν μολυσμενη ειναι αμαζονιος η ρατσα τουκαλος παπαγαλος αλλα μετον μονο ανθρωπο που τα παει καλα ειναι η αδελφη μου
 
Ευτυχως υπάρχουν και γιατροί, που αγαπούν πραγματικά τα ζωάκια μας, και δεν ειναι μονο επάγγελμα γι αυτούς...
 
μου ειπε η αδελφη μου τις εδωσε ενα διαλυμα ειχε λεει και λιγοκορτιζονη σημερα μου λεει ειναι μεσα στην τρελη χαρα να το δωση ειπε αλλη μια φορα και οκ και μετα 3 μερες θα του δινει μια βιιταμινη

εγωαν και ειμαι εξοχη εδωδεν εχω δει σφιγκα βεβαια εχω ψεκαση ολο τον χωρο με καοθριν ενα προιον της μπαγερ πολυ καλο σκονη ειναι το βαζω αυτη λενε σε τρια με τεσερα λιτρα νερο εγω το βαζωσε δυο το κανω ποιο δυνατο ουτε μυγα ουτε κουνουπι εχουν εξαφανιστη ουτε σφιγκες
 
Ωραία περαστικά του λοιπόν, άρα με κορτιζόνη το αντιμετώπισε!
Το προϊόν αυτό τοcropscience.bayer.gr/Products/Environmental-Science/Biocides/K-Othrine-SC.aspx το έχεις ρωτήσει στον γεωπόνο αν είναι τοξικό για τις μέλισσες; Δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε τοξικά προϊόντα γιατί εμποδίζουμε την επικονίαση των φυτών από τις μέλισσες.
Επίσης σαφώς πρέπει να φεύγουν τα πουλιά, άλλα ζώα και οι άνθρωποι από τους χώρους ψεκασμού μέχρι να στεγνώσουν.
Αυτά με τρομάζουν λιγάκι προσωπικά.
 
ναι μαρακι τα βγαζω ταπουλια αν και λεει ειναι ακινδυνο μονο αν πιουν

δεν ηταν μονο κορτιζονη εγραφε το κουτι οτι περιεχει λιγο
κορτιζονι δεν θυμαμε πως μου το ειπε γιατι εγω τις ελεγα οτι η κορτιζονη δε κανει καλο στους ανθρωπους
οχι στα πουλια
 
κοιτα μαρακι σε πολλα φαρμακα εχω πολλες επιφυλαξεις γιατι ταβγαζουν οι εταιριες ποιο πολυ για κονομα αδιαφοροντας αν κανουν καλο η κακο το 2004διαπιστωσαμε μετα απο πολυ τρεξιμο σκληρηση κατα πλακας στην συσυγο ευτυχωςσε ελαφρια μορφη εκαστε 7 μερεςστο νοσοκομειο επερνε την μερα 250 γραμαρια το πρωι και 250 γραμαρια κορτιζονη500 δηλαδη την μερα εμεις διαφορα δεν ειδαμε καμια και γενικα ειμαι αντιθετος καθετα με την κορτιονη μονο σε περιπτωσεις μεγαλης αναγκης ευτυχως ειναι αδυνατη και προσεχε και δεν πηρε κιλα αλλο παραδειγμα παλια μας ελεγαν το οριο της χολιστερινης ητα 220 μετα το πηγαν 200 τωρα λενε κατωαπο διακοσια ολα αυτα για να πουλανε φαρμακα
 
Σε όλα τα φάρμακα υπάρχει η ορθή χρήση και η άσκοπη. Αν πάθεις αλλεργικό σοκ και δεν προλάβεις να πάρεις κορτιζόνη, έχεις πει το αντίο σε χρόνο ρεκόρ.
Μ' αρέσει που ανησυχείς για την κορτιζόνη και δεν ανησυχείς για τα εντομοκτόνα. :)
 
βρε μαρακι τα εντομοκτονα τα ελεχεις ψεξαζεις καθαριζει ο χωρος και μετα μπαινεις μεσα η βαζεις τα πουλια την κορτιονη την βαουν στο αιμα σου και ειπα η κορτιζονη μονο για σοβαρα περιστατικα αλλα η γιατροι την δινουν σαν ασπιρινη
 
Back
Top