Ασθένειες Θελω βοηθεια για αρρωστο αρσενικο καναρινι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης scorp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

scorp

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2007
Μηνύματα
207
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Λοιπον, ας τα πάρουμε από την αρχή:
Πριν από ένα μήνα ο αρσενικός μου ζευγάρωσε και έδωσε 3 αυγά εκ των οποίων τα 2 έγιναν πουλάκια εκ των οποίων το ένα μόνο έζησε.
Μια εβδομάδα μετά το ζευγάρωμα, φούσκωσε, κοιμόταν μέρα βράδυ, δηλαδή ήταν άρρωστο. Το χώρισα από την θυληκιά η οποία συνέχισε να κλωσά κτλ κτλ. Το καναρινάκι πήρε Teniazine για εσωτερικά παράσιτα για 2 μέρες και εν συνεχεία Aviomycine για 7 μέρες αλλά συνεχίζει να είναι στην ίδια κατάσταση. Αφού του έβαλα 3 μέρες βιταμίνες στο νερό (σαν διάλλειμα από τα φάρμακα) και παρατήρησα τις κουτσουλίτσες του που ήταν πολύ φυσιολογικές, του άλλαξα την αντιβίωση με μια που περιέχει doxycycline και Spiramycin. Το παίρνει για 4η μερα τώρα αλλά πάλι ούτε βελτιώνεται ούτε ομως χειροτερεύει. Επαναλαμβάνω, κοιμάται σχεδόν όλη μέρα όταν είναι ξύπνιο είναι φουσκωμένο, και πολλές φορές κάθεται στον πάτο του κλουβιού.Αυτό έχει 2-3 βδομάδες σχεδόν. Ούτε χειροτερεύει ούτε βελτιώνεται και αραιά και πού το έχω πιάσει να φτερνίζεται(πολύ αραιά όμως). Ίσως θα έπρεπε να ζητήσω πιο πριν την βοήθειά σας. Έχω επίσης στην κατοχή μου άλλες δυο αντιβιώσεις : Esb 30% και Neoteramycine αλλά δε τις έχω ακουμπήσει.Αυτά είναι τα δεδομένα. Πάσα βοήθεια ευπρόσδεκτη
 
Συμπτώματα (αναλυτική περιγραφή):Κοιμάται όλη μέρα, Όταν ξυπνάει τριγυρνάει φουσκωμένο σα μπάλλα, φυσιολογικές κουτσουλιές

Ηλικία Πουλιού:2 ετών
Φύλο: Αρσενικός
Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός): Εσωτερικός
Θερμοκρασία Χώρου: 20-25
Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού:
Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων: Τέλη Γενάρη
Διατροφή: Ανάμεικτο, Μήλο, Μαρούλι, Μπρόκολο. "Οτι έτρωγε δηλαδή πάντα..
Αξιολόγηση Περιττωμάτων: ΟΚ
Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ): ΟΚ, μια στο τόσο φτερνίζεται
Κινητικότητα: Νωθρό
Τρέφεται Κανονικά: Ναι
Προηγηθείσα Θεραπεία: Teniazine 2 μέρες, Aviomycine 7 μέρες, Aidonine 3 μέρες, Doxycyclin-Spiramycine 4 μέρες
Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι): Είναι στη ζευγαρώστρα χωρισμένο από την θυληκιά η οποία χαίρει άκρας υγείας
Παρατηρήσεις: Ούτε βελτιώνεται αλλά ούτε χειροτερεύει..
 
Αφου το έχεις απομονομένο βάλε μια λάμπα κοντά στο κλουβί να ζεσταθεί... Π.χ 1 πορτατιφ... Μην σκάει στο προσοπό του... Θα δεις θα παει αμέσως κοντά! Από ότι μου λές είναι κατι σαν ορνιΘωση.. Το παθαίνουν συχνά τα αρσενικά σε περίοδο ζευγαρώματος λόγο αποτομης διακοπής φαγητού.Λογικά το πουλί για να κοιμάται μέρα σημαίνει οτι νοιώθει αδύναμο... Πρέπει να εχει αδυνατισει κιόλας.Βάλε στο νερό του της BOGENA το Sivotine κάθε μέρα για 6 μέρες.Ωστόσο βάλε του να τρώει αυγό και μηλαράκι... Καθε μέρα αλλαγη που είναι μαλακη τροφη.Αν δεις οτι καλυτερεύει μετά sτο νερό του βάλε multi-vit. Περιμένουμε νέα να μας πεις. Μπορεί να με συμπληρώσει και καποιος πιο έμπειρος. Κάνε όμως αυτά που σου λέω.
 
Οπα παιδια, χαμηλα την μπαλα με τα φαρμακα, εχει ηδη παρει αρκετα και μαλιστα χωρις αποτελεσμα... Παρε το πουλι στο χερι σου να το ακουσεις καλα για Ακάρεα της Τραχείας
ελεγξε και το σπυρι του, πιο συνηθες ειναι τα αρσενικα να παρουσιαζουν προβλημα εκει Λοίμωξη του ουροπυγικού αδένα
 
Γιώργο, το σπυρί ελέγχθηκε και είναι νορμάλ. Η αναπνοή του επίσης είναι φυσιολογική. Ακριβώς επειδή έχει πάρει πολλά φαρμακα το πουλάκι, γιαυτό στράφηκα στο φόρουμ, για να πάρω και άλλες γνώμες. Ισως θα έπρεπε να το κάνω πιο πριν αλλά είχα καιρό να μπω στο σάιτ και το είχα ξεχάσει τελείως!
 
Μαλλον πας για Sivotine τελικα, αλλα περιμενε λιγες μερες. Μονο σπορακια καλα και νερο λιγες μερες (ΚΑΙ ΖΕΣΤΟΥΛΑ)
 
Back
Top