Ασθένειες Το κοκατιλ μου αρρωστο, σας παρακαλω βοηθεια

παιδια οι φωτογραφιες προσπαθησα με χιλιους τροπους να μπουν αλλα δεν ανεβαινουν...ωστοσο το κοκατιλ μου δεν ξανα παρουσιασε τετοια ανησυχητικα συμπτωματα και εφαγε για πρωτη φορα απο το χερι μου... Βεβαια παλι μ ου πεταξε κατι ανησυχητικο... Μπορει να ναι και λογω πτερορροιας αλλα παρολο που καποια πουπουλα του επεσαν φυσιολογικα,2 φτερα τα τραβηξε μονο του και τα βγαλε... Καποιο ειδος φτεροφαγιας;
 
Αν περνάει πτερόρροια, μπορεί να τραβήξει κάποια μισοβγαλμένα φτερά. Παρακολούθησέ το και δίνε του τώρα περισσότερες πρωτεΐνες, αυγό ή αυγοτροφή και σκούρα πράσινα χορταρικά.
 
Παιδια το κοκατιλ μου δεν ξαναπαρουσιαεε συμπτωματα και το εχω σε μερος χωρις ρευματα και τα λοιπα... Εχει χασει ομως την ενεργεια ή την διαθεση του, σκαρφαλωνει βεβαια... Τρωει απο το χερι μου χαρουμενο αλλα υποψιαζομαι πως δεν κοιμαται καλα το βραδυ γιατι το πρωι καπως χαζμουριεται... Αν το βραδυ τον πηγαινω σε ενα υπνοδωματιο μεγαλο αλλα θα ναι μονο του,θα κοιμαται καλυτερα ή θα φοβαται;
 
Συνέχισε να το παρακολουθείς. Ναι καλύτερα να κοιμάται σε μοναχικό σημείο από την δύση μέχρι την ανατολή. Φρόντιζε το βράδυ να υπάρχει ελαφρύς φυσικός ή τεχνητός φωτισμός γιατί τα cockatiels παθαίνουν συχνά νυχτερινούς πανικούς.
 
Οκ να ρωτησω και κατι τελευταιο... Τον εχω δει τωρα προσφατα να χανει ποπουλα αλλα να βγαζει και μονος του καποια μεγαλυτερα φτερα... Περναει πτερορροια;
 
Αν περναει πτερορροια δικαιολογειται η μειωση της ενεργητικοτητας του; Τα πρωινα σκαρφαλωνει και σφυριζει αλλα μετα τις 12,1 καθεται σε ενα κλαδι στο ενα ποδι, δεν κοιμαται απλα καθεται... Κατεβαινει για να φαει και να πιει και τρωει και απο το χερι μου αλλα γενικα ειναι καπως ακεφο... Μπορει αυτη η ατονια να οφειλεται στη πτερορροια;
 
Κάπως... Ναι αλλά όχι τόσο που να γίνεται εμφανής και πρόβλημα. Χάνει πολλά φτερά αυτές τις μέρες; Έχεις βάλει συχνότερη προσθήκη αυγού αυτές τις μέρες; Δίνεις χορταρικά;
 
Καθε μερα σχεδον του βραζω ενα αυγο αλλα το φοβαται τρομερα... Το ιδιο και τα φρουτα και τα λαχανικα
 
Το αυγό να το κάνεις κομματάκια με ένα πηρούνι και από πρασινάδες, ξεκίνα με χόρτα. Τα χόρτα σπάνια τα φοβούνται.
 
Οκ... Τωρα οσον αφορα τα φτερα...χανει ελαχιστα ποπουλα αλλα εχει βγαλει και καποια ετοιμοροπα μεγαλα φτερα
 
Είναι έτοιμα για να πέσουν. Του κάνεις καθόλου ντουζάκια;
 
Τον ψεκαζω με νερο που και που

Τα καταφερα με την φωτο... Καπως ετσι καθεται την περισσοτερη μερα
rsz_120150702_130541.webp
Να και οι κουτσουλιες του
rsz_120150702_131502.webp rsz_120150702_131416.webp
 
Αφαίρεσε όλες τις πλαστικές πατήθρες μέσα από το κλουβί. Έχει δημιουργηθεί ένα αδιέξοδο κινήσεων και δεν χρειάζονται τόσα πατήματα. Επίσης βάλε κάποια παιχνιδάκια.

Εντάξει μου φαίνονται οι κουτσουλιές.
 
Μην σκέφτεσαι πολύπλοκα παιχνίδια, ένα κομμάτι λευκό χαρτί, ένα πλαστικό καλαμάκι νερού με κομμένες τις άκρες είναι αρκετά για ν' απασχολείται.
 
Να δωσω στο κοκατιλ μου τετοια στικς ή δν κν; Με φρουτα ειναι
 

Συνημμένα

  • rsz_20150715_104013.webp
    rsz_20150715_104013.webp
    13,1 KB · Προβολές: 53
Δεν είναι απαραίτητο στη διατροφή τους. Μπορείς να τους δίνεις ελεγχόμενα, με μέτρο ως λιχουδιά αλλά όπως γίνεται με όλες τις λιχουδιές είναι πολύ εύκολο να χαθεί το μέτρο, γι' αυτό προσοχή.
 
Ρε παιδια κατι ακομα... Το κοκατιλ μ το χω κανα 2μηνο... Μολις βαζω το χερι μεσα με τροφη ερχεται αμεσως πανω μ... Τρωει χωρις φοβο και αρκετες φορες βαζει πανω στο χερι μ το ποδαρακι τ... Αν κουνηθω λιγο παιρνει αμεσως το ποδι αλλα τρωει ακομα ηρεμο..., οταν ομως βαλω το χερι μου ή το δαχτυλο μ μεσα για να ανεβει(χωρις τροφη) με αποφευγει και κανει αποπειρες να με δαγκωσει... Καμια ιδεα το τι να κάνω; Γτ τον εχω τοσο καιρο και θελω να τ μαθω κολπακια αλλα δν ξρ πως να τον εξημερωσω
 
Το δίμηνο είναι ελάχιστος χρόνος. Υπομονή να κάνεις, αυτό χρειάζεται. Και να έχεις επιμονή στην προσπάθειά σου.
 
Back
Top