Ασθένειες Το κοκατιλ μου αρρωστο, σας παρακαλω βοηθεια

Δηλαδη με τον καιρο θα ανεβει μονο του;
Χρειάζεται να νικήσει πρώτα το φόβο του και να αποκτήσει εμπιστοσύνη. Προσπάθησε να μην τον πιάσεις στα χέρια σου ποτέ...
Θα ανέβει όποτε θέλει αυτός... όποτε αισθανθεί έτοιμος...
Όπως σου γράφει ο Ανέστης χρειάζεται χρόνος και πολλές ώρες μεταξύ σας.
 
Τον ταιζω πρωι μεσημερι απογευμα πινει κ νερο απο το χερι μου κ γενικα περναω αρκετη ωρα μαζι του... Εσεις σε ποσο καιρο πιθανολογειτε να ανεβει στο χερι μου;... Οταν φευγω μακρια του τσιριζει και απο ολους τους ανθρωπους στο σπιτι μονο με μενα το τσουλουφακι του ειναι κατω και με αφηνει το χαιδευω στα φτερα
 
εσεις σε ποσο καιρο πιθανολογειτε να ανεβει στο χερι μου;...
Από λίγες ώρες μέχρι και μήνες...
Είναι καθαρά θέμα εμπιστοσύνης...
Κι αυτή κερδίζεται πάρα πολύ δύσκολα... και χάνεται φοβερά εύκολα.
 
Μαλιστα, στο σταδιο που βρισκεται η σχεση μου με το κοκατιλ μπορω να τον βγαλω απο το κλουβι;
 
Μαλιστα, στο σταδιο που βρισκεται η σχεση μου με το κοκατιλ μπορω να τον βγαλω απο το κλουβι;
Όχι γιατί αν δεν επιστρέψει στο κλουβί μόνος του... Θα χρειαστεί να τον πιάσεις... Οπότε πάει το όλο εγχείρημα.
Η έξοδος των πτηνών από τα κλουβιά με στόχο την εξοικείωση με τον άνθρωπο πρέπει να γίνεται με τους όρους των πτηνών. Να βγει όποτε θέλει και να επιστρέψει όταν το αποφασίσει.
Και η επιστροφή δεν θα γίνει τη στιγμή που πιθανόν να θέλεις εσύ... αλλά θα γυρίσει όποτε θέλει
Οπότε θα χρειαστούν πολλές ώρες... Τις οποίες θα πρέπει να τις έχεις απαραίτητα διαθέσιμες μαζί με την μεγάλη υπομονή... https://community.petbirds.gr/media/Εμπιστοσύνη.775/
Φυσικά εγώ δεν είμαι "ειδικός" στους παπαγάλους... και μιλώ περισσότερο γενικά.
 
Οπως σου ειπαν και οι υπολοιποι θελει πολυ υπομονη και επιμονη.. Εφοσον τρωει απο το χερι σου εισαι σε καλο δρομο. Για αρχη μπορεις να δοκιμασεις να ανεβαινει σε μια πατηθρα που θα την εχεις στο χερι σου και σιγα σιγα να μικραινεις την αποσταση του χεριου σου με το πτηνο μεχρι να μπει στην διαδικασια να το καταλαβει.. Μην το πιεσεις καθολου γιατι θα εχεις τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που εχεις. Οπως ειπε και ο κυριος Γιαννης μην το πιασεις γιατι ολη η προοδος που εχεται κανει θα φτασει παλι στο 0.. Δεν ειναι συγκεκριμενος ο καιρος που κανει να ανεβει ειναι καθαρα θεμα προσωπικοτητας του πτηνου.. Τα δικα μου το 1ο ανεβηκε μονο του 3-4 μερες μετα που την πηρα και την 1η φορα που την εβγαλα εξω ηρθε κατευθειαν επανω μου. Το 2ο στον μηνα επανω το ειχα μαθει να ανεβαινει σε πατηθρα και μεχρι τον 2ο στο χερι. Το 2ο το εχω περιπου 4 μηνες και πριν ενα μηνα σταματησε να ρουθουνιζει οταν το πλησιαζα αλλα συνεχιζει να φοβαται.. Οταν καταφερεις να ανεβαινει στο χερι σου με ευκολια (χωρις πιεση) τοτε μπορεις να το βγαλεις και απο το κλουβι του..
 
Η εκπαιδευση με την πατηθρα που μου πες... Εσενα ποσο καιρο σου πηρε μεχρι να πατησει και στη συνεχεια να πατησει κ στο χερι σ?
 
Η εκπαιδευση με την πατηθρα που μου πες... Εσενα ποσο καιρο σου πηρε μεχρι να πατησει και στη συνεχεια να πατησει κ στο χερι σ?

Αλέκο δεν μπορείς να βασιστείς σε τέτοιου είδους στατιστικές. Το κάθε πουλί είναι διαφορετικό από όλα τα άλλα.
 
Αλεκο πρεπει να τον πας στον κτηνιατρο, ειναι ιωση! Κατι παρομοιο επαθε αι ο παπαγαλος μου. Μην ανησυχεις δεν ειναι πολυ κακο απλαα παντον στον κτηνιατρο και θα του δδδοσει αντιβηοση (ενα σιροπη μεσα στο νερο που πινει) και μερα μερα θα γινετε καλιτερα
 
Παιδια εχω πολυ καλα νεα... Το κοκατιλ μου πια δεν με δαγκωνει, ανεβαινεινστο χερι μου για να στηριχτει και να φαει... Ερχεται αμεσως οταν του δινω λιχουδιες ειτε στα καγκελα του κλουβιου ειτε μεσα στο κλουβι... Επισης καταφερα να τον χαϊδεψω στο κεφαλι για λιγο... Αν παρακαμψω το βημα εκπαιδευσης με την πατηθρα, τι κινηση να κάνω; Γιατι οταν του δινω το δαχτυλο μου για να ανεβει με δαγκωνει ελαφρα για να σιγουρευεται αλλα αν τον πλησιασω πολυ σκαρφαλωνει και φευγει
 
Παιδια οταν πηρα το κοκατιλ μου απο το πετ σοπ τον φυσιξε αυτος στην ουρα κ μ πε οτι ειναι αρσενικο, αλλα ο ρικο σφυριζει παρα πολυ το πρωι μονο(7-10).. Μετα κανει ησυχια, απο τη φωτο γιατι σας φαινεται;
rsz_20150726_133159.webp
 
Δεν μπορούν να φανούν και πολλά από αυτή τη φωτογραφία. Πρέπει να βγάλεις μια πολύ καθαρή που να φαίνεται το πάνω μέρος της μύτης.
 
Οκ θα την ανεβασω σε λιγο

Σταυρο..
 

Συνημμένα

  • rsz_20150726_202129.webp
    rsz_20150726_202129.webp
    8,2 KB · Προβολές: 53
  • rsz_20150726_202119.webp
    rsz_20150726_202119.webp
    8,5 KB · Προβολές: 53
  • rsz_120150726_202134.webp
    rsz_120150726_202134.webp
    8 KB · Προβολές: 56
Δεν μπορούν να φανούν και πολλά από αυτή τη φωτογραφία. Πρέπει να βγάλεις μια πολύ καθαρή που να φαίνεται το πάνω μέρος της μύτης.
Ωχ βιαστική και απρόσεκτη απάντηση, κοκατίλ είναι...
Αλέκο δεν γνωρίζω να σου πω με σιγουριά το φύλο του. Θα πρέπει να περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει.
 
Back
Top