Αναπαραγωγή Θηλυκιά κοκατίλ παρατάει τα αυγά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης City
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

City

PB Member
Εγγραφή
5 Νοε 2007
Μηνύματα
123
Πόλη
Πετρούπολη
Ενας φίλος του πατέρα μου θέλησε να ζευγαρώσεει κοκατιλ τοπρόβλημά του είναι οτι στην 11η μέρα η θηλυκια παρατάει τα αυγα γιατι μπορει να συμβαίνει αυτό
 
Δηλαδη ποσες φορες εγινε αυτο; 😕

Μηπως την ενοχλουνε στη φωλια και ανοιγουνε ολη την ωρα να δουνε τι γινεται μεσα;
Μπορει κατι να την τρομαξε. Καποιο ταρακουνημα δυνατο, χτυπημα στο ξυλο της φωλιας η ανησυχια και φασαρια στο δωματιο που τα εχουνε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: City
Να πω την αλήθεια δεν τον ρώτησα λεπτομέρειες δεν αποκλείεται πάντως να έχεις δίκιο
 
Eπισης τα αυγα τα παρατανε οι θηλυκες και οταν υπαρχει ψειρα στη φωλια, ας μεριμνησει και γι αυτο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: City
Mipos eitane aspora;eixa akousei oti ta poulia kamia fora ta katalavenoun ki afinoun ta auga... den ksero an einai alithia?!
 
Αυτο το εχουμε ξεκαθαρισει νομιζω... Με τι μεσα καταλαβαινει ενα πουλι αν ειναι ασπορα; Με διαισθηση; Και αν ειναι με διαισθηση πως και δεν την ειχε πριν το γεννησει να μην το γεννησει καθολου; Η τα αλλα πουλια που δεν τα παρατανε και κλωσσανε τα ασπορα ειναι χαζα;
 
Poios kserei ti skeutete ena pouli tin ora pou klossaei? Mipos niothi (san mia egkios ginaika) kouniete h den kouniete ena embrio sto augo! Poulia 3G! 🙂
 
εμενα το προβλημα ειναι οτι ενω ολα πηγαιναν καλα με τα αυγα το αρσενικο αρχισε να εχει επι8ετικη συμπεριφορα, δεν αφηνε το θυληκο να μπει στην φωλια τις 2 τελευταιες μερες και του ορμαγε. Αναγκαστηκα να τον βαλω σε αλλο κλουβι!
 
εμενα το προβλημα ειναι οτι ενω ολα πηγαιναν καλα με τα αυγα το αρσενικο αρχισε να εχει επι8ετικη συμπεριφορα, δεν αφηνε το θυληκο να μπει στην φωλια τις 2 τελευταιες μερες και του ορμαγε. Αναγκαστηκα να τον βαλω σε αλλο κλουβι!
kai meta to thiliko mono tou megalose ta mora? Pos prolavene na ta taisei kai na klosaei?
 
κλωσαει ολη μερα και βγαινει μονο για να φαει...χτες τα χωρισα σε διαφορετικα κλουβια. Θα τα ξαναβαλω μαζι σημερα να δω αν εχει αλλαξει η συμπεριφορα του αρσενικου.
 
aaa. xtes ta xotizes...den proseksa sorry...
Pes mas meta an allakse o arsenikos...mporei na thelei na ksanazeygarosei...prepei na prosexeis ta auga gia na mi ta spasei kai mora gia na mi ta skotosi... afou exei tetio xaraktira!
 
τον ξαναβαλα μεσα και πηγε κατευ8ειαν στην φωλια, μολις το θυληκο παει κοντα στην φωλια νευριαζει και βγαινει και της ορμαει! Ελπιζω τ βραδυ που αλλαζουν(παει το θυληκο στα αυγα) να μην ξαναγινει τιποτα, αλλιως θα τον βγαζω καθε βραδυ σ αλλο κλουβι και θα τον βαζω στην φωλια παλι το πρωι... Πρωτη φορα που εχει τοσο επιθετικη συμπεριφορα, ειναι μαζι στο ιδιο κλουβι εναμιση χρονο τωρα
 
Ετσι ομως υπαρχει περιπτωση να σπασουνε τα αυγα αν μαλωνουνε μεσα στη φωλια. Εαν ξανασυμβει προτεινω να τον βγαλεις τελειως και να την αφησεις να κλωσσησει και να μεγαλωσει τα μωρα της με την ησυχια της και τη βοηθεια σου αν χρειαστει! Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το αρσενικο το κανει αυτο αλλα αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι υπερβαλει με το ενστικτο του να προστατεψει τη φωλια τσιμπωντας ακομη και το ταιρι του. Την κυνηγαει μηπως ακομη για να ζευγαρωσει;
 
ισως να θελει να ζευγαρωσει... Πριν ενα χρονο ειχαν κανει αρκετα αυγα αλλα δεν ηξερα οτι αν βαλω χερι στ αυγα θα τ αφησουν😱... Ελπιζω να πανε ολα καλα αυτη την φορα ☹
 
kai ta afisan ola ta ayga? den vgike kanena poulaki? Eitane sporomena?
Genika den eprepe na ta afisi...afou se kserei... spania to kanoun...
Elpizo ola tha paei kala! Sou eyxome ta kalitera!
Grapse mas ta nea sou,..
 
συνεχισα να τους αλλαζω βαρδιες στο ζευγαρομα(κα8ε βραδυ εβαζα το αρσενικο σε αλλο κλουβι)μεχρι χτες ολα καλα... Ο αρσενικος εκατσε και το βραδυ στην φωλια. Πιστευω οτι οθτε αυτη την φορα θα βγουν μικρα, για αρκετη ωρα παρατανε τα αυγα και τα 2 μαζι!
 
Γενικά συμφωνώ με την Πωλίνα αλλά κι αυτο που λέει ο Φοίβος μπορει να ισχυει. Ίσως να είναι υπερπροστατευτικός!
 
Τα cockatiel κατά την αναπαραγωγική περίοδο έχουν την τάση να εκδηλώνουν μια επιθετικότητα. Τα δικά μου είναι μαζί ένα χρόνο περίπου αλλά εγώ τα έχω ενάμιση μήνα. Ο αρσενικός στην αρχή ήταν πολύ ήρεμος. Έπαιρνε σποράκια απ’ το χέρι μου, μήλο κτλ. Από τότε όμως που γέννησε το θηλυκό δεν με αφήνει να βάλω το χέρι μου στο κλουβί καθόλου. Πάω να αλλάξω το νερό και το φαϊ και μου ορμάει. Ευτυχώς που είναι καλός με τη θηλυκιά και δεν έχουμε προβλήματα…
Το μόνο πρόβλημα που έιχα έιναι ότι πέταξαν 2 απ’ τα 4 αυγά έξω απ’ τη φωλιά(όχι την ίδια μέρα) αλλά ευτυχώς ήταν τα άσπορα(μάλλον τυχαία).
 
Logiko einai sth periodo anaparagogis na ne epithitikos...O dikos mou to xeimona einai entelos allo pouli...tin aniksi agrievi panta...
Omos giati petane ta ayga? Les kai kseroune oti einai aspora?!
 
Back
Top