Αναπαραγωγή Θηλυκιά κοκατίλ παρατάει τα αυγά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης City
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
υπαρχει περιπτωση τα αυγα να μην ειναι σπορομενα και να τα κλωσανε τοσο καιρο;το καταλαβαινουν μονα τους;
 
Poses meres klossane idi? Exeis kanei ooskopisi sta ayga? an oxi kan to!
Den katalavenoun ta poulia an einai sporomena h aspora...apla kapoies fores simvenei oti petane ta aspora...omos einai tyxi :)
 
ειμαι αρκετα ασχετος... Τι φως ειναι αυτο που βαζεις στο αυγο για να δεις; Μηπως δεν 3αναπανε στα αυγα αμα τα πιασω;
 
Αποτι ξερω ειναι ενας ειδικος φακος για αυγα, αλλα εαν δε βρεις τετοιον κ ενας απλος φακος κανει. Θα πρεις το καθε αυγουλακι κ εαν διαπιστωσεις πως ειναι ασπορα, δε χρειαζεται πια να τα κλωσσαει. Εαν δεις την υποψια νεοσσου τα αφηνεις. Εαν το πουλακι δεσε φοβαται τοσο πολυ, πιστευω δε θα παρατησει τα αυγα.
 
Sta kinezika magazia poulane me 1 Eyro mikro fako (brelok gia klidia)...Svinis pantou fos kai perneis ena aygo (poli prosektika) kai vazeis apo piso to fako... Kai vlepeis ola ksekathara! 😉
An to pouli exei epistosini se sena...kathete sta xeria sou...troei ap ta xeria...kai den se fovate tromera den tha afinei ta ayga... An einai poli agrio kai tromagmeno - den ksero...
 
το αρσενικο δεν καθεται στα χερια μου γιατι το πηρα ετσι και λυπομουν οταν το εβγαζα απο το κλουβι. Το θυληκο τρωι απ τα χερια μου και μου χει εμπιστοσυνη. Ευχαριστώ για την βοη8εια
 
Γνωμη μου αν ειναιτοσο επιθετικος και υπερπροστατευτικος μ ετ ααυγα του τωρα, μην μπεις στον κοπο να κανεις ωοσκοπηση, μπορει να θυμωσει με το που πλησιασεις τα αυγα και να εχεις αλλ αμετα. κανε υπομονη ν απερασουν οι μερες και βλεπεις μετα αν ειναι η οχι σποριασμενα, θα φανει 😉
 
λοιπον σημερα πηγα να τους βαλω τροφη και νερο και ακουσα τιτιβισματα μεσα απο την φωλια... Προσπα8ησα να δω απο την τρυπα της φωλιας αλλα ειναι επι8ετικη η μανα! Τους πηρα τροφη για μικρα με βιταμινες...υπαρχει περιπτωση να μην ταιζουν το μικρο; Σε ποσες μερες 8α μπορω να το βγαλω ε3ω απ την φωλια;
 
λοιπον σημερα πηγα να τους βαλω τροφη και νερο και ακουσα τιτιβισματα μεσα απο την φωλια... Προσπα8ησα να δω απο την τρυπα της φωλιας αλλα ειναι επι8ετικη η μανα! Τους πηρα τροφη για μικρα με βιταμινες...υπαρχει περιπτωση να μην ταιζουν το μικρο; Σε ποσες μερες 8α μπορω να το βγαλω ε3ω απ την φωλια;


Oταν η μαμα του βγει απο τη φωλια να φαει, τοτε πηγαινε να κοιταξεις και να δεις τον προλοβο του μωρου αν εχει μεσα φαγητο. Ειναι γυμνο ακομη και θα φαινεται... 😉

ακου πως κανουνε οταν τρωνε..

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

βεβαια το-τα δικα σου ειναι πολυ μωρα και δεν ξερω αν ακουγονται δυνατα οποτε ανοιξε τα αυτια σου οσο μπορεις... :D
 
αυτο το θορυβο ακουγα αλλα πρεπει να εχει μονο ενα μωρακι μεσα απ οτι καταλαβαινω.thanks
 
ηρθε και 3ο στην παρεα και εχει ακομα ενα αυγο που ισως σκασει! Ελπιζω να τα ταιζουν, λειπω ολη μερα στην δουλεια και δεν ξερω τι γινετε. Δεν θελω να βαλω χερι μεσα στην φωλια... Εαν προσπαθησω να τα ταισω υπαρχει περιπτωση να τα παρατησουν οι γονεις τους;δεν εχουν ανοιξει ακομα τα ματια τους
 
Αφου ζουνε ακομη τα μικρα σημαινει πως οι γονεις τα ταιζουνε. :) Αρα δεν υπαρχει λογος να βοηθησεις. Πιστευω ειναι καλυτερο να τους αφησεις να κανουνε αυτο που κανουνε και σε λιγο καιρο μολις τα μωρα αρχισουνε να αντιλαμβανονται το περιβαλλον μπορεις να τα πιανεις σιγα σιγα για να μεγαλωσουνε και ειναι εξημερωμενα... 😉
 
τους κατεβασα την φωλια γιατι ηταν αρκετα ψηλα στην κλουβα. Τους εχω παρει τροφη για μικρα για να τα ταιζουν και απο οτι βλεπω τρωνε... Εχω τρελαθει που τα ειδα να γυρνανε αριστερα δεξια μεσα στην φωλια... Πιστευω σε καμια βδομαδα να μπορω να τα πιασω
 
τα 3 μικρα μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα στην φωλια τους αλλα ειναι αρκετα λερωμενη μεσα η φωλια τους. Τι πρεπει να κανω για να την κα8αρισω πειραζει αν τα βγαλω για λιγο; Μηπως δεν κανει να τα πιασω με τα χερια; 😕
 
Κανει να τα πιασεις. :) Και μαλιστα ειναι σημαντικο να ειναι καθαρη η φωλια ωστε να μην κινδυνευουν τα μικρα να αρρωστησουν απο μικροβια! 😉
 
Back
Top