Αναπαραγωγή Θηλυκιά κοκατίλ παρατάει τα αυγά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης City
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
μεχρι στιγμης ειναι ολα οκ με τα μικρα, τα καθαριζω καθε μερα, το ενα απο τα 3 ομως ειναι αρκετα αδυνατο σε σχεση με τα αλλα, λες να προσπαθησω να το ταισω εγω;
 
Αφου βγηκε τελευταιο με καποιες μερες διαφορα ειναι λογικο να ειναι πιο πισω στην αναπτυξη του. Επισης στο ταισμα ειναι λογικο τα πιο μεγαλα και πιο δυνατα να τρωνε περισσοτερο. Αν θελεις μπορεις να δοκιμασεις να το ταισεις αλλα με μεγαλη προσοχη. Διαβασε και τα αναλογα θεματα. Προσοχη στη θερμοκρασια της φορμουλας και στο ποσο πηχτη την κανεις! 😉
 
τι ομορφα! :8: Να τα χαιρεσαι! :D Να τα πιανεις καθημερινα και να ασχολεισαι μαζι τους για κανενα δεκαλεπτο τη φορα, να τα χαιδευεις και να τους μιλας για να σε θεωρουνε οικογενεια! 😉
 
τωρα παω να παρω κρεμα για να κανω μια προσπα8εια να τα ταισω! Με το που ανοι3ω την φωλια ειναι παντα με το στομα ανοιχτο και φωναζουν επιμονα για να φανε... Μεγαλωνουν αρκετα γρηγορα απ οτι καταλαβα
 
τους πηρα φρουτοκρεμα που γινετε με νερο.
μπορει καποιος να μου πει οδηγιες ποσες φορες την ημερα να τα ταιζω και ποσοτητες;
 
Τι φρουτοκρεμα; Για μωρα; 😕

Μα γιατι αφου υπαρχει ειδικη φορμουλα για νεοσσους. Να μην τη δωσεις αν ειναι για ανθρωπους και να αγορασεις μια για πουλια απο πετ σοπ. Αλλη η διατροφη του μωρου παιδιου και αλλη του πουλιου...
 
σε 2 pet shop που χω παει μου δωσαν στο ενα αυγοτροφη σε σακουλακι χυμα και στο αλλο μια της vitakraft που ειναι απλα για μικρα παπαγαλακια και ειναι σε μορφη σκονης απλα της ριχνω λιγο νερακι αν 8ελω .
 
σε 2 pet shop που χω παει μου δωσαν στο ενα αυγοτροφη σε σακουλακι χυμα και στο αλλο μια της vitakraft που ειναι απλα για μικρα παπαγαλακια και ειναι σε μορφη σκονης απλα της ριχνω λιγο νερακι αν 8ελω .


Τι εννοεις αν θελεις;Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να τους δωσεις σκετη σκονη να φανε; Σχεδον σιγουρο οτι θα παθουνε κακο!
 
ετσι γραφει στις οδηγιες! Δεν ειναι για να την δωσω με συριγγα.
τεσπα θα τα αφησω να τα ταιζει η μανα τους για να μην γινει κανα λαθος.
σε ευχαριστω παρα πολυ με εχεις βοηθησει παρα πολυ.
 
Νομιζω πως ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις αφου βλεπεις οτι μεγαλωνουνε μια χαρα! :D Να τα πιανεις καθημερινα και να τα χαιδευεις και να τους μιλας και δεν θα εχει διαφορα αν τα ταισες η οχι! 😉
 
Γιαννη παντως για την αυγοτροφη τη χυμα, μην την πολυεμπιστευεσαι ιδιως αφου εχεις μικρα. Μην εχει τπτ μεσα η ειναι αλλοιωμενη κ γινει κανα κακο. Καλυτερα την αλλη τη συσκευασμενη αυγοτροφη!
 
απ οτι καταλαβαινω στα pet shop δεν 3ερουν αρκετα για τα cockatiel.
τους δινω gold patee απο orlux και τροφη για νεογεννητα παπαγαλακια απο vitakraft.
η χυμα αυγοτροφη ειναι περιεργα αρωματισμενη και τους εβαλα μονο μια φορα και δεν την ακουμπησαν καν
 
τα μικρα καθε μερα ολο και αλλαζουν, τα δυο βγαζουν κιτρινο λοφιο και το ενα γκρι, αυτο σημαινει οτι ειναι 2 αρσενικα και 1 θηλυκο;
 

Συνημμένα

  • DSC00011.webp
    DSC00011.webp
    5,6 KB · Προβολές: 96
Ειναι πανεμορφο το πουλακι στη φωτο! Να το χαιρεσαι! Ειναι πολυ νωρις για να καταλαβεις το φυλο ακομη. Μετα την πρωτη-δευτερη πτεροροια μπορει κανεις να ειναι σιγουρος!
 
Gianni-Gianni! Einai sketi glikaaaaa! Na ta xerese ta mikroulia sou!
Se 2 mines kapou tha ksereis ti einai arseniko ti einai thiliko...
 
Πραγματικά είνα πανέμορφο! Δεν είχα ξαναδεί μωρό κοκατιλακι...
Είναι σκέτη φατσούλα! Να σου ζησει!
 
Πολύ όμορφο! Να σου ζήσει!:D Και να το παίρνεις στο χέρι σου όσο πιο πολύ μπορείς γιατί εγώ τα άφηνα να μεγαλώσουν και τώρα μου αγριέψανε...
 
τα βγαζω κα8ε μερα απο την φωλια για 10 λεπτακια 2-3 φορες για να την καθαρισω. Το ενα ειναι πολυ ηρεμο οταν το παιρνω στα χερια τα αλλα 2 ειναι λιγο αγριεμενα, αλλα σιγα σιγα θα με συνηθησουν
 
Back
Top