Ασθένειες Θηλυκιά με κλειστό μάτι

Εγώ βρε παιδιά έμεινα με ενα κενό η μάλλον με δυο:

Το πουλι το είδε πτηνίατρος; Απο ο,τι καταλαβαίνω ναι, αλλά επειδή είχα πάει να πάρω σπόρους στην Κτηνιατρική αρκετές φορες, δεν ήξερα οτι εκεί απασχολούνται και κτηνίατροι που ξέρουν απο πουλιά

Απο ο,τι γράφουν τα παραπάνω μηνύματα για ορνιθωση το φαρμακο εκλογής ειναι η δοξικυκλινη, ενώ ο Δημήτρης θα δώσει κάποιο άλλο που ενδείκνυται για τριχομοναδες και αν δεν δει βελτίωση θα δώσει το πρώτο που ανέφερα. Να συμπεράνω οτι μάλλον εχει τριχομοναδες;
Γιάννη μου.. Ναι, το είδε γιατρός, ο οποίος μου συνέστισε δοξικυκλινη, αλλά και το chevi-col,το οποίο είναι για πιο μεγάλο φάσμα ασθενειών. Μολις του είπα πως είχαμε θέμα μέρες πριν(αν θυμάσαι για τα κόκκινα σημάδια που ρωτούσα) μάλλον ήταν η αρχή του κακού και οι κοκκινίλες.. Βλέννες που μούσκευαν το φτέρωμα, αλλά ο πρωτάρης δεν το κατάλαβα!
μου πρότεινε λοιπόν να ξεκινήσω το chevi-col για 2 μέρες και αν δεν δω(μάλλον απίθανο) καλυτέρευση,τότε να προχωρήσω καθαρά σε δοξικυκλινη, για άλλες 4 μέρες! Επίσης να κάνω θεραπεία σε όλα τα υπόλοιπα καναρίνια μου για 3 μέρες.
η γιατρός που πήγα ήταν λίγο πιο πάνω από την Κτηνιατρική.. Επί της Γρ.Λαμπράκη.
Και πλέον, αδελφέ μου,ξέρω. Γνωρίζω.. Και εκεί θα πηγαίνω από δω και πέρα!
 
έψαχνα περίπου 5-6 μήνες να βρω αυτή τη θηλυκιά! cinnamon απόγονος από γονείς cinnamon. Τώρα πιστεύω πως θα καταλάβεις,έστω και λίγο,τι ένιωσα το πρωί μόλις την είδα στο μαύρο της το χάλι..
Και κοινό καναρινάκι το ίδιο θα έπρεπε να νιώσεις...
 
Και κοινό καναρινάκι το ίδιο θα έπρεπε να νιώσεις...
Δεν είναι και το πιο εύκολο και σαφές πράγμα να εκλογικεύει τα συναισθήματά του κανείς. Τις περισσότερες φορές που θα στραφεί στη λογική θα αναζητήσει και μια ξεχωριστή κατάσταση που να τον δικαιώνει.Αν το καναρίνι ήταν κοινό,θα ήταν αυτό που έκανε τούμπες ή αυτό που δεν έκανε τίποτα αλλα είχε χαρακτήρα, ακόμη και αυτό που ανέφερες Αλίκη έτσι το βλέπω.
 
Γιάννη μου.. Ναι, το είδε γιατρός, ο οποίος μου συνέστισε δοξικυκλινη, αλλά και το chevi-col,το οποίο είναι για πιο μεγάλο φάσμα ασθενειών. Μολις του είπα πως είχαμε θέμα μέρες πριν(αν θυμάσαι για τα κόκκινα σημάδια που ρωτούσα) μάλλον ήταν η αρχή του κακού και οι κοκκινίλες.. Βλέννες που μούσκευαν το φτέρωμα, αλλά ο πρωτάρης δεν το κατάλαβα!
μου πρότεινε λοιπόν να ξεκινήσω το chevi-col για 2 μέρες και αν δεν δω(μάλλον απίθανο) καλυτέρευση,τότε να προχωρήσω καθαρά σε δοξικυκλινη, για άλλες 4 μέρες! Επίσης να κάνω θεραπεία σε όλα τα υπόλοιπα καναρίνια μου για 3 μέρες.
η γιατρός που πήγα ήταν λίγο πιο πάνω από την Κτηνιατρική.. Επί της Γρ.Λαμπράκη.
Και πλέον, αδελφέ μου,ξέρω. Γνωρίζω.. Και εκεί θα πηγαίνω από δω και πέρα!
Εύχομαι να πανε όλα καλά και να γίνει καλά σύντομα!
 
Δεν είναι και το πιο εύκολο και σαφές πράγμα να εκλογικεύει τα συναισθήματά του κανείς. Τις περισσότερες φορές που θα στραφεί στη λογική θα αναζητήσει και μια ξεχωριστή κατάσταση που να τον δικαιώνει.Αν το καναρίνι ήταν κοινό,θα ήταν αυτό που έκανε τούμπες ή αυτό που δεν έκανε τίποτα αλλα είχε χαρακτήρα, ακόμη και αυτό που ανέφερες Αλίκη έτσι το βλέπω.
Αν αγαπάς τα καναρίνια είτε είναι ράτσας είτε κοινά το ίδιο είναι.
 
μου συνέστισε δοξικυκλινη, αλλά και το chevi-col,το οποίο είναι για πιο μεγάλο φάσμα ασθενειών
Η δοξυκυκλίνη είναι για να καλύψει μεγαλύτερο φάσμα μικροβίων. Είναι αντιβιοτικό και συγκεκριμένα τετρακυκλίνη. Φαντάζομαι ότι σου την έδωσε για να καλύψει το ενδεχόμενο να υπάρχει ορνίθωση. Ποιο σκεύασμα ακριβώς σου συνέστησε;

Το chevi-col σου το έδωσε αποκλειστικά για την τριχομονάδα.

Υ. Γ. μη χορηγείς καθόλου ασβέστιο στο πουλάκι, ούτε μέσω συμπληρωμάτων αλλά ούτε και τροφών που περιέχουν υψηλό ποσοστό ασβεστίου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η δοξυκυκλίνη είναι για να καλύψει μεγαλύτερο φάσμα μικροβίων. Είναι αντιβιοτικό και συγκεκριμένα τετρακυκλίνη. Φαντάζομαι ότι σου την έδωσε για να καλύψει το ενδεχόμενο να υπάρχει ορνίθωση. Ποιο σκεύασμα ακριβώς σου συνέστησε;

Το chevi-col σου το έδωσε αποκλειστικά για την τριχομονάδα.

Υ. Γ. μη χορηγείς καθόλου ασβέστιο στο πουλάκι, ούτε μέσω συμπληρωμάτων αλλά ούτε και τροφών που περιέχουν υψηλό ποσοστό ασβεστίου.
αυτό δεν το γνώριζα Σταύρο, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
αρχικά η πρόταση της ήταν να ξεκινήσω με doxycyclin-t.. Ενώ μιλούσαμε και την κοιτούσε, μου πρότεινε εκ νέου να ξεκινήσω αρχικά με chevi-col και αν δεν δω φως εντός 2 ημερών.. Τότε να προχωρήσω στο doxycyclin-t για άλλες 5 ημέρες.
επίσης να ενημερώσω πως σήμερα, πρώτη μέρα χρήσης του chevi-col (δώθηκε στις 06:40), μόλις γύρισα στο σπίτι στις 19:00, και τα δύο της μάτια είχαν ανοίξει κατά το ήμισι! Η ίδια.. Πολύ πιο ευδιάθετη, λογικό αφού έβλεπε πλέον!
πάμε καλά.. Αλλά η χαρά ολοκληρώθηκε με το που είδα στη νέα της 2η φωλιά ένα αυγό!
κοιτώ και τις άλλες ζευγαρώστρες.. Κι αυτές από ένα αυγό!
νιώθω πολύ καλάκαι θα νιώσω ακόμη καλύτερα μόλις περάσει η μπόρα.. Και δω το κορίτσι μου ακριβώς όπως όταν την πρωτοπήρα..

και επειδή δεν θα ήθελα να με παρεξηγήσουν οι φίλοι, είτε ράτσας είναι είτε κοινό ένα καναρίνι.. Πλέον με κέρδισαν για τα καλά και τα λατρεύω όλα! Μα όλα! το δέσιμο μου με τη συγκεκριμένη θηλυκιά οφείλεται καθαρά και μόνο στο χρόνο που εκανα για να βρω την εν λόγω απόχρωση..
μη μου πείτε πως κανείς σας δεν έχει αδυναμία έστω σε ένα από τα καναρίνια που έχει!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εύχομαι γρήγορα περαστικά, όλα να πάνε καλά για το πουλάκι!

...η γιατρός που πήγα ήταν λίγο πιο πάνω από την Κτηνιατρική.. Επί της Γρ.Λαμπράκη.
Και πλέον, αδελφέ μου,ξέρω. Γνωρίζω.. Και εκεί θα πηγαίνω από δω και πέρα!

Η γιατρός πως λέγετε; Την έχουμε στη λίστα; αν όχι συμπλήρωσε την Δημήτρη
 
Εύχομαι γρήγορα περαστικά, όλα να πάνε καλά για το πουλάκι!



Η γιατρός πως λέγετε; Την έχουμε στη λίστα; αν όχι συμπλήρωσε την Δημήτρη
αν όλα πάνε όπως μου τα είπε.. Εννοείτε,Sissy μου,θα το κάνω αμέσως!
αν όχι.. Θα τα ξαναπούμε!
 
Πώς πάει Δημήτρη; Σε τί φάση βρίσκεται;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Πώς πάει Δημήτρη; Σε τί φάση βρίσκεται;
τέταρτη μέρα θεραπείας σήμερα.. Είναι σχετικά καλύτερα,όχι όμως όπως μου τα έλεγε,Δημήτρη.
Και αύριο θα δώσω chevi-col ενώ στη συνέχεια για τρεις μέρες θα το γυρίσω σε doxycyclin t..
στα υπόλοιπα καναρίνια δεν βλέπω κάτι που να με ανησυχει, γι αυτό και αύριο θα είναι η τελευταία τους μέρα θεραπείας..
 
Δημήτρη, αν θεωρείς οτι δεν έχεις ίαση με το chevicol, και αλλάξεις φαρμακο και έχεις, τότε κάνε και έναν κύκλο αγωγής με το αποτελεσματικό φαρμακο και στην υπόλοιπη οικογένεια, κρατώντας τους μακριά απο τη θηλυκια.
 
Δημήτρη, αν θεωρείς οτι δεν έχεις ίαση με το chevicol, και αλλάξεις φαρμακο και έχεις, τότε κάνε και έναν κύκλο αγωγής με το αποτελεσματικό φαρμακο και στην υπόλοιπη οικογένεια, κρατώντας τους μακριά απο τη θηλυκια.
αυτό είχα στο μυαλό μου,Γιάννη..σε ευχαριστώ!
 
Back
Top