Αναπαραγωγή Θηλυκο καναρινι εφαγε τα μικρα της

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλημερα.. Σημερα παρατηρησα πανω στην μανα αιμα στο ραμφος. Κοιταξα την φωλια και ειδα μεσα δυο νεκρα καναρινια και το ενα απο τα δυο να ειναι φαγωμενο. Είναι δυνατον να τα σκοτωσε; Πεθαναν και εφαγε το ενα και θα ετρωγε μετα και το αλλο;
 
Αχ Αριάδνη μου ☹ τι ηλικία είχαν οι νεοσσοί;
 
Είχες παρακολουθήσει τις προηγούμενες μέρες ποια ήταν η ανάπτυξή τους ή κάποια προβλήματα; Θα σου πουν βέβαια τα παιδιά που γνωρίζουν, απλά σε ρωτάω για να δώσεις κάποιες πληροφορίες όσες μπορείς.
Και όταν σε είδα μέσα ήθελα να σου στείλω μήνυμα να σου κάνω πλάκα αλλά μετά έτυχε κάποια δουλειά, κι ευτυχώς.
 
Ημουν εκτος Κυπρου απο την Δευτερα ως την Παρασκευη. Ειχα βαλει τον αδελφο μου να βαζει φαγητο και νερο, δεν κοιτουσε φωλιες κτλ. Παρασκευη μεχρι Κυριακη τα ειδα ηταν ταισμενα. Δεν ξερω τι πηγε λαθος. Το θηλυκο καναρινι μου ειχε κανει 3 πετυχημενες γεννες το προηγουμενο ετος. Φετος δεν εβγαλε πουλια. Μονο αυτα. Και τα εφαγε;!?
 
Καλημερα.. Σημερα παρατηρησα πανω στην μανα αιμα στο ραμφος. Κοιταξα την φωλια και ειδα μεσα δυο νεκρα καναρινια και το ενα απο τα δυο να ειναι φαγωμενο. Είναι δυνατον να τα σκοτωσε; Πεθαναν και εφαγε το ενα και θα ετρωγε μετα και το αλλο;
Λυπάμαι πάρα πολύ για την κακή εξέλιξη...
Υπάρχουν δυο εκδοχές... Και θα ξεκινήσω με την πιο "ανώδυνη", αν μπορείς να το πεις αυτό.
Αν τα μικρά πεθάνουν μέσα στη φωλιά για οποιαδήποτε αιτία η μητέρα ειδικά μετά τη δεύτερη μέρα που η αλλοίωση θα είναι μεγάλη προσπαθεί με κάθε τρόπο να το απομακρύνει ή να το σκεπάσει με υλικό φωλιάς αν υπάρχει.
Στη δεύτερη εκδοχή οδηγούμαστε στον κανιβαλισμό που δυστυχώς υπάρχει σε όλα τα ζώα... απαιτεί πολύ προσοχή και χρειάζεται σοβαρή παρακολούθηση και κατά τη γνώμη μου απομάκρυνση από κάθε εκτροφική δραστηριότητα. (Μπορείς να μου πεις τι πουλιά είναι;)
Το "παρήγορο" είναι πως αυτό εμφανίζεται (αν δεν κάνω λάθος) μόνο στις πρώτες 1-3 μέρες των νεοσσών.
Προσοχή λοιπόν... και ότι χρειαστείς... εδώ θα είμαστε.
 
Είναι σγουρα. Πιστευω πως πρεπει να πεθαναν. Ισως απο αρρωστια, δεν ξερω. Χθες ηταν καλα (ή μαλλον ζωντανα). Γιατι το λεω αυτο; Μονο το ενα ηταν φαγωμενο. Το αλλο απλα ηταν νεκρο.
 
Είδες αν είχε κάτι στην κοιλίτσα του ή κάπου αλλού να υποδηλώνει κάποιο πρόβλημα;
 
Το φαγωμενο δεν ειχε ουτε καν σχημα πουλιου. Τοσο πολυ το εφαγε. Το αλλο δεν ηταν ταισμενο. Χθες παντως ηταν ολα ταισμενα. Μεχρι το μεσημερι τουλαχιστον. Μετα δεν ελεγξα ξανα φωλιες.
 
Αριάδνη, υπάρχει περίπτωση να τα έφαγε κάτι άλλο και η μάνα απλά λερώθηκε με το αίμα τους;
 
Οχι. Το ραμφος ηταν γυρω ολο αιματα. Φαινεται πως τσιμπουσε. Αφου αμεσως κοιταξα τα μικρα. Δεν σκεφτηκα πως κτυπησε αυτη.
 
Αχ βρε Αριάδνη μου όλο προβλήματα κορίτσι μου! Και τα αγαπάς τόσο πολύ!

Τώρα για να καταλάβω το ένα το έφαγε και το άλλο ήταν νεκρό... Τώρα έχει κάποια μικρά ζωντανά; Από διατροφή δε σε ρωτάω είμαι σίγουρη πως την έχεις καλύψει πλήρως..

Από τις 2 εκδοχές πιστεύω ότι τα "έφαγε" αφού ήταν νεκρά γιατί αν είχε τον κανιβαλισμό μέσα της θα το έκανε και τις προηγούμενες χρονιές...

Τι να πω... Λυπάμαι... ☹
 
Κρίμα, είναι από τα πράγματα που δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά.
Τα έχεις μέσα η έξω;
 
Πολυ κριμα. Ξαφνιαζομαι γιατι δεν εχω ξανακουσει για κανιβαλισμο καναρας σε μικρα τοσα χρονια στο φορουμ. Οι εκτροφεις καναρινιων το εχετε συναντησει συχνα ως φαινομενο; Εχει καποιες αιτιες αυτη η συμπεριφορα;
 
Πολυ κριμα. Ξαφνιαζομαι γιατι δεν εχω ξανακουσει για κανιβαλισμο καναρας σε μικρα τοσα χρονια στο φορουμ. Οι εκτροφεις καναρινιων το εχετε συναντησει συχνα ως φαινομενο; Εχει καποιες αιτιες αυτη η συμπεριφορα;
Όχι Ανέστη συχνό φαινόμενο... Και πιο σπάνια κάποιος θα το παραδεχτεί. Συνήθως τα ένοχα πουλιά αλλάζουν αμέσως ιδιοκτήτη...
Έχω ακούσει για μερικά περιστατικά κανιβαλισμού και προσωπικά έχω δει νεοσσούς χωρίς δάκτυλα.. Φαγωμένα από τη μητέρα τους.
Βέβαια αν θα γίνει κάποιος κανιβαλισμός θα είναι αυστηρά στις πρώτες μέρες της ζωής τους. Για μεγαλύτερα πουλιά δεν έχω καμία καταγραφή.
 
Ειχε γεννησει δυο μικρα. Οταν ειδα το ραμφος της να εχει αιμα κοιταξα την φωλια. Μεσα ηταν ενα νεκρο καναρινι το οποιο ηταν ολοκληρο (χωρις δηλαδη να το "εφαγε" η καναρα) και ενα ακομη νεκρο το οποιο ηταν τεμαχισμενο.

Την συγκεκριμενη την θεωρουσα μια απο τις καλυτερες μανες.
 
Είχε προηγούμενες επιτυχημένες γέννες Αριάδνη; Κάποιος λόγος θα υπάρχει αλλά πως να το διαπιστώσουμε όμως.
 
Κρίμα, είναι από τα πράγματα που δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά.
Τα έχεις μέσα η έξω;
Εχω κανει ενα μεταλλικο δωματιο - κλουβι και μεσα εβαλα ολα τα κλουβια. Ετσι τα προστατευω απο κρυο, ζεστη και εξωτερικες επιθεσεις. Νομιζα πως επιτελους δεν θα εχω προβληματα.. Αλλα δεν...

Είχε προηγούμενες επιτυχημένες γέννες Αριάδνη; Κάποιος λόγος θα υπάρχει αλλά πως να το διαπιστώσουμε όμως.
Φετος την ειχα βαλει μια φορα και εκανε αυγα αλλα δεν εβγαλε πουλακια. Στην δευτερη γεννα εβγαλε αυτα τα δυο μικρα και εγινε ολο αυτο. Περσι μου εκανε τρις πετυχημενες γεννες. Στην τελευταια γεννα τα μεγαλωσε μονη της χωρις κανενα προβλημα. Γι'αυτο την θεωρω μια πολυ καλη μανα. Ή μαλλον ήταν!
 
Μπορει απλα να πεθανε το μικρο και να προσπαθουσε να καθαρισει τη φωλια... ☹
 
Μπορει απλα να πεθανε το μικρο και να προσπαθουσε να καθαρισει τη φωλια... ☹

Και εγω αυτο σκεφτομαι. Οτι πεθανε. Επειδη το αλλο διπλα ηταν νεκρο αλλα οχι φαγωμενο. Δεν θα την ξανα βαλω για σιγουρια.
 
Back
Top