Αναπαραγωγή Θηλυκο καναρινι εφαγε τα μικρα της

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Για φετος οχι, αλλα μπορεις να δεις του χρονου. Τραγικο, συμφωνω, αλλα δεν ξερω αν πρεπει να "καταδικασουμε" ενα πουλι αν τυχον προσπαθουσε να καθαρισει τη φωλια..
 
Συμφωνω μαζι σου. Αλλα προτιμω να μην ξερω την αληθεια παρα να την ξανα βαλω να ζευγαρωσει και να αντικρισω το ιδιο θεαμα.
 
Συμφωνω μαζι σου. Αλλα προτιμω να μην ξερω την αληθεια παρα να την ξανα βαλω να ζευγαρωσει και να αντικρισω το ιδιο θεαμα.
Εγώ δεν συμφωνώ μαζί σου Αριάδνη. Ξεπέρνα τον φόβο του κακού συναπαντήματος και θα ξεμπλοκάρεις και όλα θα πάνε καλά. Όταν έχουμε ζώα αυτά συμβαίνουν και μάλιστα έχεις αρκετά. Δεν καταλαβαίνεις ότι στατιστικά θα σου συμβούν περισσότερα πράγματα από κάποιον άλλον που έχει ένα καναρινάκι; Δεν θέλω να ακούω γκαντεμιές και κακοτυχιές, κυτά είναι για τις γιαγιάδες του προηγούμενου αιώνα.
 
😀. Απλα οταν τα βλεπω νεκρα και ξερω πως ο θανατος τους ηταν απαισιος σκεφτομαι τον πονο που ενιωσαν και στεναχοριεμαι.
 
Αφού δεν ξέρουμε αν πρόκειται για κανιβαλισμό ή πέθαναν από οργανικά αίτια και η μάνα καθάριζε.
Μην κάθεσαι και φαντασιώνεσαι και φρικάρεις μόνη σου. Ένα περιστατικό ήταν, τέλειωσε. Άσε το θηλυκό σου να ξεκουραστεί να αναλάβει δυνάμεις και του χρόνου να την ξαναβάλεις πάλι στην αναπαραγωγή. Αυγό τους δίνεις στην προηγούμενη περίοδο και μετά την εκκόλαψη;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Περσι μου εκανε τρις πετυχημενες γεννες. Στην τελευταια γεννα τα μεγαλωσε μονη της χωρις κανενα προβλημα. Γι'αυτο την θεωρω μια πολυ καλη μανα. Ή μαλλον ήταν!
Αριάδνη κάποια στιγμή θα σε κάνει να πιστέψεις πως είναι η καλύτερη μάνα στον κόσμο...
Όπως και οι άνθρωποι έτσι και τα ζώα έχουν τις "μεταπτώσεις" τους... αν θεωρήσουμε πως φταίει η κανάρα.
Και εγω αυτο σκεφτομαι. Οτι πεθανε. Επειδη το αλλο διπλα ηταν νεκρο αλλα οχι φαγωμενο. Δεν θα την ξανα βαλω για σιγουρια.
Φέτος δεν υπάρχει χρόνος για νέα γέννα... Του χρόνου να τη βάλεις... και θα με θυμηθείς.
 
Αριάδνη κάποια στιγμή θα σε κάνει να πιστέψεις πως είναι η καλύτερη μάνα στον κόσμο...
Όπως και οι άνθρωποι έτσι και τα ζώα έχουν τις "μεταπτώσεις" τους... αν θεωρήσουμε πως φταίει η κανάρα.

Φέτος δεν υπάρχει χρόνος για νέα γέννα... Του χρόνου να τη βάλεις... και θα με θυμηθείς.
Μα και να φταιει δεν προκειτε να την φυγω θα την κρατησω για οσο ζησει και ας μην μου ξανα κανει μικρα. Του χρονου αν ολα πανε καλα θα την δοκιμασω παλι και αν εχω τα ιδια αποτελεσματα απλα δεν την ξαναβαζω σε αναπαραγωγη.
 
Μην πτοεισαι απο ενα (ελπιζω) ατυχες γεγονος. Μπορει να μην ξανασυμβει ποτε, αλλα και να γινει εσυ ξερεις τι θα κανεις.

Επισης οταν κλωσσουν μην τους βαζεις αυγο, δεν χρειαζεται. Πριν την ωοτοκια και μετα την εκκολαψη των νεοσσων να βαζεις.
 
Back
Top