Αναπαραγωγή Θηλυκό καναρίνι γενιά συνέχεια αυγά

Maria Tito

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2018
Μηνύματα
154
Πόλη
Ηράκλειο
Γεια σας παιδιά!

Τελικά το αποφάσισα.
Κοντεύει να γίνει κουνελα, δεν πάει άλλο!

Λοιπόν, έχω ένα ζευγάρι καναρινιών (δεν τα επέλεξα, απλά τα διέσωσα από τις συνθήκες που αρχικά βρισκόταν).
Το αρσενικό λευκό σκουφατο, κομπλέ με τα τραγουδάκια του, σοβαρό, αρχοντικό, κυριλέ και μάλλον ντροπαλό.
Το θυληκο κίτρινο απλό, παρτσακλο, επικοινωνιακό, ζωηρό, φουφουλωνει από την χαρά του, φαγανο και λατρεύει το μπανάκι.

Και τα δύο (μάλλον κάπου 2+ χρονών πρέπει να είναι) τα έχω σε ξεχωριστό κλουβί, 60αρα ζευγαρωστρα με όλα τα κομφορ.

Κοιτάτε τώρα να δείτε τί γίνεται.

Το κίτρινο θυληκο, από τις 30 Μαρτίου, νομίζει ότι είναι κοτόπουλα, και συγκεκριμένα, κλωσσα και έχει κάνει μέχρι τώρα, 9 αυγουλάκια!
Προφανώς ασπορα, εφόσον δεν τα έχω μαζί να ζευγαρώσουν (δεν θέλω να μπω σε αυτήν την διαδικασία).

Είναι υγιέστατο, το μόνο που πρόσεξα όμως, είναι ότι μου φαίνεται ότι αδυνάτισε (κάθεται πολλές ώρες να 'κλωσσαει' στον πάτο του κλουβιου).
Και το άλλο που πρόσεξα (επειδή δεν του έχω βάλει φωλιά), κάθεται και τσουρομαδιεται στην πλάτη του, για να μαζέψει πούπουλα για την 'φωλια' του.
Και 'τσιτσιριζει' όλη μέρα!

Δηλαδή φωνάζει "άντρα θέλω, τώρα τόνε θέλω"!
Το λυπάμαι το καημένο, και εφόσον έχει τόσο έντονο το μητρικό ένστικτο, σκέφτηκα να το χαρίσω σε κάποιον που θέλει να το ζευγαρώσει.
Τα προσέχω πολύ πάντως, τους βάζω φρούτο λαχανικά, αυγό, πολλούς ποιοτικούς σπόρους, σουπιοκοκκαλο και συχνά τους βάζω να κάνουν μπανάκι, τους κόβω τα νυχακια κι εννοείται είναι όλα πεντακάθαρα.

Τους λόγους τους είπα, οπότε, στείλτε μύνημα όσοι ενδιαφέρεστε.
Το χαρίζω με ένα ατομικό μπλέ κλουβακι και τα αξεσουάρ του.

Βρίσκομαι στο Ηράκλειο Κρήτης, περιοχή JUMBO.
Να είστε καλά!
 
Υ. Γ: Πριν από λίγο, μου 'ξεφουρνησε' το 10ο αυγό...
Θα πάθει τίποτα το καημένο απ'το ζόρι του με τόσα αυγά!
Βασικά έχω διασώσει 3 αυγουλάκια (για ενθύμιο) τα άλλα, είτε είχαν λεπτό τσόφλι κι έσπασαν μόλις τα εποιανα, είτε είχαν σφηνώσει στο πλέγμα του πατου του κλουβιου, οπότε έσπασαν κι αυτά..

Μια γνωστή μας, μας ρώτησε 'στα πόσα αυγά κάνουμε ομελέτα' κι 'αν τρώγονται τα αυγά των καναρινιών'..
Νταξ' προφανώς και αστειευομεθα, χεχεχε!
 
Τους λόγους τους είπα, οπότε, στείλτε μύνημα όσοι ενδιαφέρεστε.
Το χαρίζω με ένα ατομικό μπλέ κλουβακι και τα αξεσουάρ του.

Βρίσκομαι στο Ηράκλειο Κρήτης, περιοχή JUMBO.
Να είστε καλά!
Μαρία, αυτό το κομμάτι του μηνύματός σου μεταφέρθηκε στις αγγελίες. https://community.petbirds.gr/threads/Χαρίζω-θηλυκό-καναρίνι-Ηράκλειο-Κρήτης-περιοχή-jumbo.38636/

Να πάρεις συμπλήρωμα ασβεστίου (υγρό) και να της δώσεις για μερικές ημέρες.
 
Μαρία, δεν θα το πάρει κανείς το πουλάκι τέτοια εποχή για ζευγάρωμα ή αν ναι, μπορεί και να μην το προσέξει. Ήδη έχει κανει αρκετά αυγά, και της χρειάζεται υγρό ασβέστιο στο νερό της. Φρόντισε το εσύ προς το παρόν και το δίνεις μετά την πτερόρροια.
Θα έλεγα να...
, στρώσεις μια φωλίτσα, να βάλεις μέσα το αυγό ή καλύτερα ομοιώματα αυτών που θα βρεις στο εμπόριο, να την αφήσεις να κλωσσά καμία βδομάδα, να αρχίσεις να αφαιρείς σταδιακά τα ομοιώματα, τρία πιστεύω αρκούν, και ταυτόχρονα να μειώνεις σταδιακά τον φωτισμό, την ένταση και διάρκεια αυτού, να δίνεις μπανάκι καθημερινά και τέλος να αλλάξεις θέση στο κλουβί της προς πιο σκοτεινό χώρο.
Επίσης, αν στη ζευγαρώστρα, (αυτό δεν το καταλαβα καλά) βρίσκονται θηλυκό και αρσενικό χωρισμένα, τότε μετακίνησε το ένα πουλί σε άλλο κλουβί και αν γίνεται σε άλλον χώρο ώστε, όχι μόνο να μην βλέπονται, αλλά και να μην ακούγονται μεταξύ τους.
Εναλλακτικά αν σου δοθεί η ευκαιρία και κάποιος γνωστός σου σκοπεύει να σταματήσει την επώαση αυγών ή να πετάξει γόνιμα αυγά, τότε βάλε αυτά στη φωλιά, αλλά τότε θα έχεις πουλάκια σε 14 ημερες.
Γενικά, κρατά στο νου σου ότι από διάρκεια ημέρας άνω των 14 ωρών, τα Καναρινια συνήθως μπαίνουν σταδιακά σε πτερορροια, που ειναι μια πολυ απαιτητική φάση επίσης, και ότι το δικό σου θα μπει ίσως καθυστερημένα, ίσως ήδη εξαντλημένο, όποτε μόλις δεις φτερά στο κλουβί, ξεκινάς εντατική σίτιση με έξτρα πρωτεινουχους και λιπαρούς σπόρους.
 
Ευχαριστώ Σταύρο για την μεταφορά του θέματος στην αντίστοιχη ενότητα, και την συμβουλή για υγρό ασβέστιο.

Ιανε, βασικά, δεν θέλω να μπω στην διαδικασία για πουλάκια.
Όπως το γατάκι μου (οικόσιτο, εντός σπιτιού) που τώρα είναι 3 μηνών και θα το στειρωσω από τον πρώτο οίστρο, μόλις πάει 6 μηνών περίπου, για να μην έχω θέμα με ανεπιθύμητες συμπεριφορές κι αδέσποτα ενδεχομένως, το ίδιο ισχύει για τα καναρίνια.

Είναι πολύ δύσκολο να βρει κανείς 'καλο σπίτι' για τους πιθανούς απογόνους των ζώων του.
Γι'αυτό, δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να κάνει πουλάκια το καναρίνι μου.
Άλλωστε, όπως είπα, δεν το επέλεξα, απλά το διέσωσα.
Αν θα επέλεγα καναρίνι, θα επέλεγα μόνο το αρσενικό για το τραγούδι του και μόνον.
Οπότε, όλα αυτά που μου πρότεινες συνολικά, είναι λίγο δύσκολο να γίνουν (πχ αλλαγή θέσης κλουβιου, τεχνητά αυγά, φως κλπ).

Θα το φροντίσω λοιπόν όσο καλύτερα μπορώ (θα του πάρω και υγρό ασβέστιο όπως μου είπατε), ήδη του δίνω μείγμα πολύ καλών ποιοτικών σπόρων (Manitoba με Chia) και Canary Best Premium.
Για να δούμε λοιπόν..
Ελπίζω να τα καταφέρει και να πάει κάπου καλά...
 
Οκ, αποστολή εξετελεσθη!
Χθες βρέθηκε ο καναρινομπαμπας που πήρε μαζί του την γόνιμη καναρινα στο νέο της σπίτι!

Το θέμα, μπορεί να κλειδώσει πλέον.
Ευχαριστώ πολύ!
 
καλο μεσημερι.. μενω χανια και θελω τα καναρινακια ..ειναι ακομα διαθεσιμα?
 
Back
Top