Αναπαραγωγή Θηλυκό καναρίνι γεννάει αυτή την εποχή

Άκουσε λίγο. Εφόσον ανησυχείς, προφαμως θα υπαρχει και λόγος ανησυχίας. Έτσι λοιπόν:
Αγόρασε και δώσε σημερα ασβεστιο ειτε απο το πετσοπ ειτε απο φαρμακείο και
Φέρε το πουλι σε οσο το δυνατό πιο ζεστό περιβάλλον.
Κάνε οσο πιο γρήγορα γίνεται.
Σήμερα δε μπορώ αλλά αυτή τη στιγμή το καναρίνι βρίσκετε ήδη εντός σπιτιού σε ζεστό μέρος.
 
Ας ευχηθούμε όλοι το πρωί να είναι καλά και να μας ενημερώσεις για τις εξελίξεις του.
Κακώς δεν έχεις αγοράσει ασβέστιο.
Θα ενημερώσω.
Δεν περίμενα να υπάρξει τέτοιου είδους έκαβαση...
 
Όλα καλά να πάνε.
Μακάρι...
Δεν θα αντέξω να ξαναχάσω πουλί από αυτό το λόγο μα τώρα εν γνώσει μου...

Η αγορά του ασβεστίου θα γίνει συντομα.
Το πουλί απο την άλλη είναι ζωηρό...
 
Προμηθευσου εσυ παντως το ασβεστιο, και χορηγησε το ακομα και να μην υπαρχει προβλημα, διοτι εφοσον υπαρχει υποννοια καλο ειναι να ειμαστε σιγουροι. Εικαζω βεβαια πως υπαρχει η πιθανοτητα να μην επροκειτο να κανει αλλο αυγο. Ειναι ακομα στην ιδια κατασταση κοντα στην ταιστρα;
 
Προμηθευσου εσυ παντως το ασβεστιο, και χορηγησε το ακομα και να μην υπαρχει προβλημα, διοτι εφοσον υπαρχει υποννοια καλο ειναι να ειμαστε σιγουροι. Εικαζω βεβαια πως υπαρχει η πιθανοτητα να μην επροκειτο να κανει αλλο αυγο. Ειναι ακομα στην ιδια κατασταση κοντα στην ταιστρα;
Και εμένα μου μπαίνουν υποψίες ότι ίσως τελειώσαμε και με αυτή την ωοτοκία αλλά με προβληματίζει το χθεσινό συμβάν.
Το πουλί,ωστόσο, βρισκεται σε άλλο κλουβί.
 
Και εμένα μου μπαίνουν υποψίες ότι ίσως τελεοιώσαμε και με αυτή τη γέννα αλλά με προβληματίζει το χθεσινό συμβάν.
Το πουλί,ωστόσο, βρισκεται σε άλλο κλουβί.
Παρακολουθεις, δινεις το ασβεστιο και μας ενημερωνεις αν θελεις :) περιμενουμε την εξελιξη!
 
Μπορεί και να μην γεννήσει άλλα αυγά. Και εμένα που μου έτυχε μια κανάρα να γεννάει άσπορα, γέννησε στην αρχή μόνο 3. Και μετά σε άλλη γέννα (πάλι άσπορη) μόνο 2.
 
Δείχνει ευδιάθετο ή είναι υποτονικό?
Είναι αρκετά ευδιάθετο, κατα το συνηθες.
Το μόνο που με προβληματίζει είναι το ότι χθες φάνηκε να προσπαθεί να γεννήσει.
Πήρα το ασβέστιο της Tabernil. Να το χορηγήσω απευθείας στο στόμα του πτηνού;
 
Να το χορηγήσω απευθείας στο στόμα του πτηνού;
Ναι, μία σταγόνα απευθείας στο στόμα ή αν σου είναι δύσκολο, μια σταγόνα πάνω στο ρουθούνι.
 
Ωραία, βάλε και στο νερό της για λίγες ημέρες τη δοσολογία που γράφει η συσκευασία, μήν της δίνεις για αυτό το διάστημα φρούτα και λαχανικά, ώστε να πίνει το νερό που χρειάζεται από την ποτίστρα.
 
Back
Top