Αναπαραγωγή Θηλυκό καναρίνι γεννάει αυτή την εποχή

Αφού το καναρίνι είναι ζωηρό πως γίνεται να υπάρχει δυστοκία;
Εύλογο το ερώτημα σου.
Αν υπήρχε δυστοκία δύσκολα θα ζούσε το βράδυ. Πόσο μάλλον το άλλο πρωί.
 
Αφού το καναρίνι είναι ζωηρό πως γίνεται να υπάρχει δυστοκία;
Η έντονη ζωηράδα εκδηλώθηκε αφού απομονώθηκε.
Το μόνο που με προβλημάτισε και ίσως προμήνυε δυστοκία ήταν μια περίεργη στάση που έπαιρνε σα να ήθελε να γεννήσει καθώς επίσης και το γεγονός ότι κοιμήθηκε σε διαφορετικό μέρος απ' ότι συνήθιζε.
Αλέξανδρε σε τι τιμή το πήρες;
Το αγόρασα στη τιμή των 5 ευρώ.
 
Την βλέπω λίγο φουσκωμενη...
Μπορεί αυτό να οφείλεται στην απότομη πτώση της θερμοκρασίας;
Είναι φουσκωμένη και κάθεται σε ένα σημείο σαν άρρωστη;
Ή απλά είναι φουσκωμένη αλλά ζωηρή;
 
Η κατάστασή της προσεγγίζει αυτή της δεύτερης ερώτησης...
Εάν τότε εάν δεν είναι φουσκωμένη, νωχελική και γενικά δεν δείχνει άρρωστη, αλλά είναι ζωηρή, σημαίνει ότι δεν έχει κάτι.
Πόσους βαθμούς έχετε εκεί;
 
Αυτή τη στιγμή η θερμοκρασία κυμαίνεται στους 14 βαθμούς C.
Δεν είναι πολύ χαμηλή ώστε να φουσκώνει... Δεν ξέρω τι να σου πω... Απλά παρακολούθα την κατάσταση της και ενημέρωνε μας.
 
Την είχες βάλει μέσα στο σπίτι και τώρα την ξαναέβγαλες έξω;
Δεν υπήρχε η δυνατότητα να μείνει άλλο εντός του σπιτιού.
Ο ''νυκτερινός'' φωτισμός ήταν αναπόφευκτος με συνέπεια να ταράσσεται ο ύπνος της...
 
Μα αν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας όπως υπέθεσες θα πρεπει να μείνει μέσα στο σπίτι. Το πουλί μπορεί να είναι ήδη αδύναμο από γέννες η από άλλους λόγους
Μήπως φυσάει;
 
Μα αν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας όπως υπέθεσες θα πρεπει να μείνει μέσα στο σπίτι.
Ο βασικός λόγος που έβγαλα έκτος σπιτιού τα καναρίνια μου από το καλοκαίρι είναι το ότι υπήρχε κίνδυνος καταστροφής του βιολογικού τους ρολογιού λόγω της ''φωταγωγίας''.
θα πρεπει να μείνει μέσα στο σπίτι.
Από το πρώτο βράδυ που την έβαλα μέσα, παρά τις όποιες προσπάθειές μου να μείνει σκοτεινός ο χώρος της, δεν κοιμήθηκε την ώρα που έπρεπε.
Μήπως φυσάει;
Το μέρος είναι απάνεμο.
 
Η μόνη κίνηση που με προβληματίζει είναι το γεγονός ότι κάθεται στη σχάρα ενώ κρατιέται με το ένα πόδι από το "πάτημα" της τα'ι'στρας σα να προσπαθεί να "βολευτεί" για να γεννήσει.
Πήγα στο μπαλκόνι για έλεγχο.
Δεν κοιμόταν εκεί που συνηθίζει αλλά στο "πάτημα" της τα'ι'στρας.
Είπα ότι δεν κοιμάται εκεί που συνήθιζε.
Το μόνο που με προβλημάτισε και ίσως προμήνυε δυστοκία ήταν μια περίεργη στάση που έπαιρνε σα να ήθελε να γεννήσει καθώς επίσης και το γεγονός ότι κοιμήθηκε σε διαφορετικό μέρος απ' ότι συνήθιζε.
Παιδιά ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ. Δεν είναι δυστοκία. Απλά το πουλάκι κάθεται και κλωσάει στο σημείο αυτό (δεν έχω καταλάβει αν είναι στον πάτο ή στην ταίστρα). Όλα αυτά τα δείγματα εμένα αυτό μου λένε. Εκεί κοιμάται, εκεί κάθεται όλη μέρα, αλλά μόλις ο Αλέξανδρος πάει κοντά και την κουνάει είναι ζωηρή και τρώει και όλα τα κάνει φυσιολογικά. Το πουλάκι απλά είναι στη φάση που κλωσάει τα αυγά που έκανε.

Αφού το καναρίνι είναι ζωηρό πως γίνεται να υπάρχει δυστοκία;
Αν υπήρχε δυστοκία δύσκολα θα ζούσε το βράδυ. Πόσο μάλλον το άλλο πρωί.
Όπως πολύ σωστά είπε ο Μάκης αν ήταν δυστοκία, χωρίς ασβέστιο θα είχε ήδη "φύγει". Και επίσης αν διαβάσετε καλύτερα το άρθρο, όσα καναρίνια έχουν δυστοκία, δεν είναι ζωηρά, κινητικά και δεν τρώνε καν (όσα δλδ κάνει φυσιολογικά η κανάρα του Αλέξανδρου). Πονάνε και προσπαθούν να βγάλουν το αυγό που έχουν μέσα τους. Καμία σχέση με την κατάσταση που περιγράφει ο Αλέξανδρος. Και λυπάμαι που δεν μπήκα στο φόρουμ νωρίτερα να βοηθήσω. Τόση ανησυχία και άγχος, ενώ τελικά δεν ήταν δυστοκία. Αλλά πάντα πρέπει να προετοιμαζόμαστε για το χειρότερο σενάριο.

Όσον αφορά το φούσκωμα, προφανώς το καναρινάκι από εκεί που ήταν μέσα και στη ζέστη, βρέθηκε έξω και με βοριά και προφανώς η αίσθηση του κρύου είναι πολύ πιο έντονη για όλους μας. Γι αυτό και είναι φουσκωμένη. Και σταμάτησε να κλωσάει κτλ γιατί πολύ απλά άλλαξε περιβάλλον, άλλαξε κλουβί και όλο αυτό την στρέσαρε. Αν δεν την πιάνει ο αέρας, ας ελπίσουμε να μην κρυώσει. Λίγο καναβουράκι μέσα στο μείγμα σπόρων μπορείς να της το δώσεις. Αυτά από μένα. :)
 
Παιδιά ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ. Δεν είναι δυστοκία
Το πτηνό όντως στρεσσαρίστηκε αρκετά με όλες αυτές τις απότομες αλλαγές, πράγμα που δρα αρνητικά για τον αναπαραγωγικό της οίστρο.:D
Η θέση της Αλίκης σχετικά με τη στάση του καναρινιού είναι μια λογική απάντηση που άλλωστε αποτελεί κάτι το οφθαλμοφανές...
Όντως η επαναφορά του καναρινιού στο εξωτερικό περιβάλλον ίσως είχε ως συνέπεια το "φούσκωμα" αυτό.
Ο Βοριάς επιφέρει την αποφασιστική είσοδο του χειμώνα και το τέλος των ωοτοκιών της Ανδριάνας...
 
Το πτηνό όντως στρεσσαρίστηκε αρκετά με όλες αυτές τις απότομες αλλαγές, πράγμα που δρα αρνητικά για τον αναπαραγωγικό της οίστρο.:D
Ο Βοριάς επιφέρει την αποφασιστική είσοδο του χειμώνα και το τέλος των ωοτοκιών της Ανδριάνας...
Αυτό θέλαμε ούτως ή άλλως! Απλά την ανησύχησες την καημένη βραδιάτικα χωρίς λόγο.. Και τώρα φουσκώνει γιατί θα ήθελε να είναι πάλι μέσα! Αλλά μην το κάνεις γιατί θα ξαναπυρώσει! Ελπίζω να συνηθίσει και να ξεφουσκώσει! 😛

Η θέση της Αλίκης σχετικά με τη στάση του καναρινιού είναι μια λογική απάντηση που άλλωστε αποτελεί κάτι το οφθαλμοφανές...
Ναι αλλά αν είναι λογικό λόγω έλλειψης εμπειρίας να θεωρήσεις πως είναι δυστοκία και να κάνεις όλα αυτά και μπράβο σου, αλλά ήταν απλά... κλώσημα! 😛 Η Ανδριάνα αντιδράει όπως θα αντιδρούσε κάθε πυρωμένο θηλυκό που δεν βρίσκει φωλιά. Απλά έχει απορυθμισμένο βιολογικό ρολόι! 😛
Μου έχει τύχει και σε μένα θηλυκό πυρωμένο καναρίνι, να κάθεται στον πάτο και να κάνει και την κίνηση των ποδιών που "γυρίζουν τα αυγά", και απλά να κάθεται εκεί με τις ώρες. Μόλις σηκωνόταν ήταν μια χαρά ζωηρή και έτρωγε! Στη δυστοκία έχουμε άλλα δείγματα... Υπάρχουν στο άρθρο. :) Αλλά τώρα ξέρεις τη διαφορά. Και μην ξεχνάμε... εμπειρία είναι τα λάθη που έχουμε κάνει! 👍 Τα έχω κάνει και εγώ όλα αυτά τα λάθη (νόμιζα πως είναι δυστοκία και της έδινα ασβέστιο στο στόμα κτλ κτλ). Απλά λυπάμαι που δεν είχα μπει να βοηθήσω νωρίτερα..
 
Τι εννοείς με αυτό; Πώς τα πάει;
Το θηλυκό σταμάτησε προς το παρόν τις ωοτοκιες. Ο κρύος καιρός φαίνεται να την έχει αποθαρρύνει αρκετά.
Το "φούσκωμα" έλαβε τέλος από σήμερα το πρωί, πράγμα που δείχνει την επαναπροσαρμογή του καναρινιού στον αρχικό χώρο διαβίωσής του.
 
Άρα όλα καλά! Ας ελπίσουμε να ρυθμιστεί το βιολογικό της ρολόι και να πυρώσει κανονικά την άνοιξη!
Πτερόροια πέρασε; Και αν ναι πότε;
 
Back
Top