Αναπαραγωγή Θηλυκό καναρίνι γεννάει αυτή την εποχή

Εκηβόλος

PB Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2016
Μηνύματα
743
Σήμερα καθώς πήγα να καθαρίσω τα καναρίνια μου βρήκα στη σχάρα του κλουβιου ενός θηλυκού ένα αυγό.
Δε μπορώ να καταλάβω πως και γιατί συνέβη κάτι τέτοιο.
Τι πτηνό έχει τελειώσει τη πτεροροία του.
Βρίσκεται στον ίδιο χώρο με δύο αρσενικά(σε διαφορετικά κλουβιά πάντα χωρίς οπτική επαφή)
Η διατροφή τους περιλαμβάνει αυγό μία φορά την εβδομάδα, ξεχωριστούς σπόρους (chia- camelina) ένα κουταλάκι του γλυκού σύνολο μια φορά επίσης. Τους δίνω φτούτα/λαχανικά (σε στυλ σαλάτας) κάθε Τετάρτη και Σάββατο και μηλόξυδο κάθε Τρίτη και Πέμπτη.
Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.
 
Μαλλον ειναι πυρωμενη η θηλυκια σου επειδη ακουει τα αρσενικα.
Οπτικη επαφη μπορει να μην εχει, εχει ομως ακουστικη :)
Το αυγο θα ελεγα να το κοψεις στην θηλυκια οσο και να της βαλεις ασβεστιο μιας και θα εχει ελλειψη λογο αυγων.
Πρεπει να την βοηθησεις να ξεπυρωσει και σε αυτο θα σε βοηθησουν οι εμπειροι της παρεας :)
 
Δεν είναι δύσκολο να μπερδευτούν τα πουλιά, ειδικά να οι συνθήκες στο περιβάλλον διαβίωσής τους το επιτρέπουν.
Έχοντας αυγό στη διατροφή τους και τα αρσενικά σε οπτική και ακουστική επαφή είναι εύκολο να χάσει το δρόμο του το θηλυκό και να σου κάνει αυγά τέλος Οκτώβρη.
Πάμε σε χειμώνα... και τα πουλιά θα πρέπει να τρέφονται με το κατάλληλο μείγμα σπόρων.
Βγάζεις όλα τα περιττά, τοποθετείς το θηλυκό μακρυά από τα αρσενικά σε σκοτεινότερο και πιο δροσερό τόπο... και βάζεις και δυο τρεις σταγόνες ασβέστιο στο νερό μέχρι να τελειώσει η "ωοτοκία".
 
ειδικά να οι συνθήκες στο περιβάλλον διαβίωσής τους το επιτρέπουν.
Τι εννοείται; Βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο και ακολουθούν ''τα ωράρια της φύσης''.
Έχοντας αυγό στη διατροφή τους
Δεν δίνω όπως προανέφερα καθημερινά παρά μόνο μία φορά την εβδομάδα.
και τα αρσενικά σε οπτική και ακουστική επαφή
Έχω ήδη αναφέρει:
σε διαφορετικά κλουβιά πάντα χωρίς οπτική επαφή
 
Όταν υπάρχει ζέστη και φως, όταν υπάρχουν "αρσενικά" ερεθίσματα, (αρκούν και μερικά τσίου) και κυρίως όταν υπάρχει αφθονία τροφής (πρωτεΐνης π.χ αυγό), αυτά είναι αρκετά για να κάνει το θηλυκό αυγό.
Αυτό εννοώ
Όταν τα πουλιά που "κατέχουμε" συμπεριφέρονται λάθος για την εποχή... Δεν φταίνε αυτά...
Και δε μιλάω για τη δική σου περίπτωση αλλά πιο γενικά.
 
Όταν υπάρχει ζέστη και φως, όταν υπάρχουν "αρσενικά" ερεθίσματα, (αρκούν και μερικά τσίου) και κυρίως όταν υπάρχει αφθονία τροφής (πρωτεΐνης π.χ αυγό), αυτά είναι αρκετά για να κάνει το θηλυκό αυγό.
Αυτό εννοώ
Όταν τα πουλιά που "κατέχουμε" συμπεριφέρονται λάθος για την εποχή... Δεν φταίνε αυτά...
Και δε μιλάω για τη δική σου περίπτωση αλλά πιο γενικά.
Δε φταίνε τα πουλιά αλλά μία φορά την εβδομάδα το αυγό δεν πιστεύω ότι είναι υπερβολή αφού κατά την αναπαραγωγή χορηγείται καθημερινά.
Και πάλι όμως δεν καταλαβαίνω γιατί ευθύνομαι εγώ. Όσοι δηλαδή διατηρούν περισσότερα καναρίνια έχουν ακόμα και τώρα τα θηλυκά μακρυά από τα αρσενικά και τους στερούν το αυγό που είναι βασικό εφόδιο ενίσχυσης των θηλυκών;
Αναφέρατε,ωστόσο, ότι ακόμα και το τιτίβισμα είναι αρκετό για να πυρρώσουν τα θυληκά.
Να χωρίζουμε, δηλαδή, τα θηλυκά και από τα όμοιά τους;
 
Μην το παίρνεις προσωπικά... Δεν είχα πρόθεση να σου "ρίξω" ευθύνες.
Απλά κατέθεσα την άποψή μου για το τι μπορεί να φταίει...
Εσύ ποια γνώμη έχεις για τις αιτίες του "φαινομένου";
 
Βασικα θα ελεγα να ηρεμισουμε.
Ο καθε ενας εδω μεσα δινει τις συμβουλες που θεωρει σωστες.
Για δικο σου καλο απανταει, δεν σε μαλωνει αλλα σου εξηγει τι φταιει και πυρωσε η θηλυκια :)
Ειπαμε ειμαστε χαρουμενο φορουμ με ομορφο κλιμα.

Επισης στη φυση τα πουλια δεν τρωνε αυγο.
Προσωπικα θεωρω πιο σημαντικο να τους δινεις βοτανα κλπ που τα τρωνε και στη φυση :)
 
*Γιατί δυο φορές την εβδομάδα τους βάζεις μηλοξυδο;5 ημέρες τον μήνα είναι αρκετές είτε βάλεις μηλοξυδο είτε σκορδονερο. Και καλύτερα να προτιμάς βιολογικό μηλοξυδο παρά ένα απλό απτά σούπερ μάρκετ.
Δες και μια εδώ:
https://community.petbirds.gr/threads/Μηλόξυδο-στα-πτηνά.17813/

Και εδώ:
https://petbirds.gr/article/garlic-in-birds-diet/

Και μην ξεχνάς και το τσάι βοτάνων που μπορείς να το προσφέρεις στα πουλιά είτε κάθε μήνα είτε ανα δυο μήνες είτε εναλλάξ.
https://community.petbirds.gr/threa...πτική-και-θεραπευτική-χρήση-στα-πουλιά.19081/
 
@Εκηβόλος ζωντανά πλάσματα είναι,έτυχε να συμβεί. Οι αιτίες δεν είναι πάντα ανιχνεύσιμες. Κάνε της την ζωή δύσκολη για κάποιες μέρες να έρθει στα ίσια της. Δίνε της και μπάνιο.
Επισης στη φυση τα πουλια δεν τρωνε αυγο.
Προσωπικα θεωρω πιο σημαντικο να τους δινεις βοτανα κλπ που τα τρωνε και στη φυση :)
Το αβγό ή η αυγοτροφή, γενικά, είναι απαραίτητα. Δεν ζουν στη φύση αλλά στα κλουβιά μας και εκεί,έχουμε αυτόν τον τρόπο να υποκαθιστούμε την συνήθη διατροφή τους.Αυτά στην περίπτωση που η παράθεσή σου είχε γενική χροιά.
 
@Εκηβόλος ζωντανά πλάσματα είναι,έτυχε να συμβεί. Οι αιτίες δεν είναι πάντα ανιχνεύσιμες. Κάνε της την ζωή δύσκολη για κάποιες μέρες να έρθει στα ίσια της. Δίνε της και μπάνιο.

Το αβγό ή η αυγοτροφή, γενικά, είναι απαραίτητα. Δεν ζουν στη φύση αλλά στα κλουβιά μας και εκεί,έχουμε αυτόν τον τρόπο να υποκαθιστούμε την συνήθη διατροφή τους.Αυτά στην περίπτωση που η παράθεσή σου είχε γενική χροιά.

Προσωπικα θεωρω το αυγο απαραιτητο την περιοδο αναπαραγωγης, λιγο πριν, κατα τη διαρκεια και μετα με το ταισμα των νεοσων.
Απο εκει και περα δεν την θεωρω απαραιτητη.
Πιστευω οτι αν εχεις ποικιλια στην διατροφη τους μπορεις να τους δινεις αυγο μια φορα το μηνα ετσι για την νοστιμια :)
 
Απλά κατέθεσα την άποψή μου για το τι μπορεί να φταίει...
Δεν πιστεύω να φταίει ο τρόπος που τα φροντίζω.
Ίσως να έχει συμβάλλει το γεγονός ότι ακούει τα αρσενικά αλλά και πάλι έχει σχεδόν χειμωνιάσει. Το καναρίνι το αγόρασα πέρυσί από pet shop με αποτέλεσμα να μην γνωρίζω αν έχει θέμα το βιολογικό του ρολόι.
Επισης στη φυση τα πουλια δεν τρωνε αυγο.
Τα πουλιά στη φύση είχαν άλλο τρόπο ζωής. Τις διάφορες ελλείψεις τους, τις κάλυπταν με άλλους τρόπους τους οποίους όμως εμείς έχουμε αλλάξει.
Για δικο σου καλο απανταει, δεν σε μαλωνει αλλα σου εξηγει τι φταιει και πυρωσε η θηλυκια :)
Δε διαφωνώ. Διάλογος γίνεται άλλωστε...
Βασικα θα ελεγα να ηρεμισουμε.
Ήρεμοι είμαστε.:)
Γιατί δυο φορές την εβδομάδα τους βάζεις μηλοξυδο;
Το ίδιο το άρθρο που ανέβασες το αναφέρει προς το τέλος. ( για να ''διατηρηθεί'' η υγεία των πτηνών δύο φορές την εβδομάδα μηλόξυδο, 1σταγόνα/30ml νερού) 😉
είτε βάλεις μηλοξυδο είτε σκορδονερο
Το καθένα έχει διαφορετικές ιδιότητες.
να προτιμάς βιολογικό μηλοξυδο παρά ένα απλό απτά σούπερ μάρκετ.
Πάντα. 😉
@Εκηβόλος ζωντανά πλάσματα είναι,έτυχε να συμβεί. Οι αιτίες δεν είναι πάντα ανιχνεύσιμες. Κάνε της την ζωή δύσκολη για κάποιες μέρες να έρθει στα ίσια της. Δίνε της και μπάνιο.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά λόγω του καιρού και του ότι τα έχω σε εξωτερικό χώρο φοβάμε να της ''βάλω'' να κάνει μπάνιο...
 
Ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά λόγω του καιρού και του ότι τα έχω σε εξωτερικό χώρο φοβάμε να της ''βάλω'' να κάνει μπάνιο...
Βρε εγώ έχω χαρισμένα πουλιά και κοκκινομάτικα και τους βάζω! Ομοίως,έξω είναι και τα δικά μου,τους βάζω πρωί και κατα 75% μπαίνουν.
Το περίεργο είναι οτι έχεις αυγό μετά απο πτερόρροια, αυτό είναι ανησυχητικό.
για να ''διατηρηθεί'' η υγεία των πτηνών δύο φορές την εβδομάδα, 1σταγόνα/30ml νερού)
Παιδιά και εγώ έχω χαρτί γιατρού που προτείνει εσαεί μηλόξυδο. Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.
Προσωπικα θεωρω το αυγο απαραιτητο την περιοδο αναπαραγωγης, λιγο πριν, κατα τη διαρκεια και μετα με το ταισμα των νεοσων.
Απο εκει και περα δεν την θεωρω απαραιτητη.
Πιστευω οτι αν εχεις ποικιλια στην διατροφη τους μπορεις να τους δινεις αυγο μια φορα το μηνα ετσι για την νοστιμια
Το θέμα είναι να ξέρουμε τί χορηγούμε και γιατί. Δεν ξέρω τι γίνεται με τους παπαγάλους στα καναρίνια πάντως το αυγό περνάει μέσα στη συνάρτηση για την πρωτείνη. Θα ήταν εξαιρετικά παράξενο αν αυτή, η τόσο βαρυσήμαντη πηγή που δίνεται με τέτοια συχνότητα στην αναπαραγωγή προσπαθώντας να μιμιθεί μια φυσική πρόσληψη στοιχείων έλειπε κατα την υπόλοιπη περίοδο της ζωής τους.
 
Άλεξ είναι εφικτή κάποια μετακίνηση του κλουβιού της βιαστικής κυρίας σου; Ιδανικά αν αλλάξει ο χώρος και δεν ακούει τα αρσενικά, θα της φύγει η καούρα για ωοτοκίες.

Δε θεωρώ πως θα πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή της. Ίσως να μειώσεις κι άλλο τη συχνότητα του αυγού, δλδ 1 φορά 15-20 μέρες. Και να της βάζεις συχνά μπάνιο. Και κρύο να κάνει, αν δεν φυσάει δεν παθαίνουν τίποτα!

Κάτι άλλο που μπορείς να δοκιμάσεις, αλλά εγώ δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, είναι να την σκεπάζεις κάθε μέρα 3-4 λεπτά νωρίτερα απ την δύση του ηλίου. Μπας και καταλάβει με το ζόρι πως ο χειμώνας ήρθε! 😛
 
Και εμένα θηλυκιά δεν έχει περάσει πτερρόροια.Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω. Σε πιο σκοτεινό μέρος μπορώ να την βάλω για παράδειγμα μέσα στο σπίτι και δεν ακούει αρσενικά. Μέσα όμως θα είναι πιο ζεστά από ότι έξω. Ευτηχψς αυγά δεν μου κάνει.
 
Νομίζω ότι αν δεν σου γεννά αυγά, δεν υπάρχει πρόβλημα να την αφήσεις να περάσει πτερόρροια όποτε της έρθει. Ίσως άλλωστε να έχει περάσει μια πολύ ήπια και να μην το έχεις καταλάβει;
 
πιθανό πράγματι να έχει περάσει ήπια πτερορροια..
 
Η μια ίσως έχει περάσει ήπια γιατί ξαναέβγαλε πούπουλα σε κάποια φάση εκεί που τα είχε χάσει. Η άλλη όμως όχι.Βέβαια και εγώ μια φορά τη βδομάδα αυγοτροφή θα της βάλω. Θα της την κόψω τελείως τώρα. Υπάρχει περίπτωση επειδή το πουλάκι ήρθε από Βόρεια Ελλάδα να παίζει ρόλο;
 
Back
Top