Αναπαραγωγή Θηλυκό καναρίνι γεννάει αυτή την εποχή

Για καποιο λογο μπηκε σε αναπαραγωγικο κυκλο, αστην οπως εχει! Εμενα ηδη δυο καναρες μου κλωσσανε απο 5 αυγα...
 
εμενα ηδη δυο καναρες μου, κλωσσανε απο 5 αυγα...
συγχώρεσέ μου την απορία μου..
αυτή τη στιγμή έχεις 2 ζευγάρια σε αναπαραγωγή; Γιατί;
 
Συμφωνω με τον @fotis 0320 ως ενα σημειο.
Ομως οχι να την σκεπαζεις ολη μερα αλλα λιγο πριν τη δυση του ηλιου.
Επισης τι σπορους της δινεις; Μηπως εχουν πολυ πρωτεινη;
 
Να παραμείνουν στη βοήθεια του φίλου @Εκηβόλος.
Αν θέλει ο @billoss1 να μας περιγράψει την κατάσταση των πτηνών του... μπορεί να το κάνει σε νέο θέμα εδώ https://community.petbirds.gr/forums/canaries/?prefix_id=86 ... κι εκεί να το συζητήσουμε.
 
Ειχα αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα περσι ριξε ενα σκουροχρωμο πανι και μονο σπορια
Ολη μερα το εχα εγω θα ανεβασω φοτο πως το ειχα
Ε όχι και όλη μέρα βρε Φώτη. Το πιο πιθανό είναι το πουλί απ το πολύ στρες να αρχίζει να μαδάει...

Αλέξανδρε ποιο μείγμα σπόρων χρησιμοποιείς; Μήπως είναι πολύ λιπαρό;

Όσον αφορά το πανί μια καλή ιδέα είναι να το ρίχνεις στο κλουβί της λίγα λεπτά πριν πέσει τελείως ο ήλιος, έτσι ώστε να κοιμάται λίγο νωρίτερα από τα υπόλοιπα μπας και καταλάβει πως έχουμε Οκτώβρη.. Μου κάνει εντύπωση πάντως που σας γεννάνε αυγά τέτοια εποχή. Εμένα κοντά 10 χρόνια που ασχολούμαι, ποτέ κανένα μου θηλυκό (να θυμίσω τα έχω μόνιμα σε εξωτερικό χώρο και Αθήνα) δεν είχε ή έχει πυρώσει Φθινόπωρο... 😳
 
Αλέξανδρε ποιο μείγμα σπόρων χρησιμοποιείς; Μήπως είναι πολύ λιπαρό;
Αλίκη, χρησιμοποιώ το premium μείγμα της Deli Nature...
έτσι ώστε να κοιμάται λίγο νωρίτερα
Πόσο νωρίτερα; Έχουμε ήδη πάει μια ώρα πίσω...
Μου κάνει εντύπωση πάντως που σας γεννάνε αυγά τέτοια εποχή.
Τι να πω;
Απορώ και φυσικά ανησυχώ για τη πορεία της υγείας της...
 
Πόσο νωρίτερα; Έχουμε ήδη πάει μια ώρα πίσω...
Λίγα λεπτά.. Δοκίμασε το.. Το άλλο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι κάποια αλλαγή κλουβιού ή θέσης του κλουβιού. Με το όλο στρες ίσως ξεπυρώσει.. Σκέψου τα όλα αυτά και πες μας τι έκανες τελικά. :)
 
Λίγα λεπτά.. Δοκίμασε το.. Το άλλο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι κάποια αλλαγή κλουβιού ή θέσης του κλουβιού. Με το όλο στρες ίσως ξεπυρώσει.. Σκέψου τα όλα αυτά και πες μας τι έκανες τελικά. :)
Σήμερα ανησυχώ αρκετά. Δεν έχει γεννήσει μέχρι στιγμής μολονότι φαίνεται να προσπαθεί.
Φοβάμαι μήπως επρόκειτο για δυστοκία.
Τι να κάνω;
 
Είναι φουσκωμένη ή με κατεβασμένα τα φτερά και νωχελική; Γενικά, έχει συμπεριφορά "άρρωστου πουλιού";
Οι κουτσουλιές της πως είναι;
Όρεξη για νερό και φαγητό έχει κανονικά;
Δες αυτό το άρθρο για σιγουριά: https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/
 
Φαίνεται υγιέσταρη. Είναι ζωηρή και τρέφεται κανονικά αλλά ενώ δείχνει να θέλει από το πρωί δεν έχει γεννήσει.
Πως το κατάλαβες ότι θέλει να γεννήσει; Φαίνεται πρησμένη η κοιλιά της; Κάνει κάποιες κινήσεις;
Το άρθρο το διάβασες;
 
Πως το κατάλαβες ότι θέλει να γεννήσει; Φαίνεται πρησμένη η κοιλιά της; Κάνει κάποιες κινήσεις;
Το άρθρο το διάβασες;
Ναι, το διάβασα.
Τα καναρίνια γεννάνε τις πρωινές ώρες και μέχρι στιγμής δεν έχει γεννήσει.
Η μόνη κίνηση που με προβληματίζει είναι το γεγονός ότι κάθεται στη σχάρα ενώ κρατιέται με το ένα πόδι από το "πάτημα" της τα'ι'στρας σα να προσπαθεί να "βολευτεί" για να γεννήσει.
Να της βάλω φωλιά ή αυτό θα της αυξήσει τον αναπαραγωγικό οίστρο;
 
Για όλους όσοι έχουμε εξωτερικές εκτροφές, ο καιρός για μια ακόμη χρονιά είναι αντίπαλος και όχι σύμμαχος. Με ηλιοφάνεια και 27 βαθμούς θερμοκρασία Νοέμβριο μήνα, ακόμη και ο ανθρώπινος οργανισμός απορρυθμίζεται. Πόσο μάλλον ο οργανισμός των καναρινιών μας. Αλέξανδρε προσωπικά δεν θεωρώ πως κάνεις κάποιο λάθος μέχρι στιγμής, εκτός και αν αποφασίσεις να βάλεις φωλιά. Και αυτό γιατί ενθαρρύνεις μια αναπαραγωγή που θέλουμε να αποφύγουμε τουλάχιστον για την ώρα. Όσον αφορά στα όσα έχω διαβάσει, διαφωνώ με την τακτική του σκεπάσματος, καθώς μόνο στρες δημιουργεί. Από την στιγμή που τα έχεις έξω δεν υπάρχει λόγος να τροποποιήσεις περαιτέρω την διάρκεια φωτισμού. Η διάρκεια της ημέρας είναι μόλις 10 ώρες αυτή την στιγμή, κάτι που έχουν αντιληφθεί όλα τα καναρίνια που ζουν έξω.
 
Για όλους όσοι έχουμε εξωτερικές εκτροφές, ο καιρός για μια ακόμη χρονιά είναι αντίπαλος και όχι σύμμαχος. Με ηλιοφάνεια και 27 βαθμούς θερμοκρασία Νοέμβριο μήνα, ακόμη και ο ανθρώπινος οργανισμός απορρυθμίζεται. Πόσο μάλλον ο οργανισμός των καναρινιών μας. Αλέξανδρε προσωπικά δεν θεωρώ πως κάνεις κάποιο λάθος μέχρι στιγμής, εκτός και αν αποφασίσεις να βάλεις φωλιά. Και αυτό γιατί ενθαρρύνεις μια αναπαραγωγή που θέλουμε να αποφύγουμε τουλάχιστον για την ώρα. Όσον αφορά στα όσα έχω διαβάσει, διαφωνώ με την τακτική του σκεπάσματος, καθώς μόνο στρες δημιουργεί. Από την στιγμή που τα έχεις έξω δεν υπάρχει λόγος να τροποποιήσεις περαιτέρω την διάρκεια φωτισμού. Η διάρκεια της ημέρας είναι μόλις 10 ώρες αυτή την στιγμή, κάτι που έχουν αντιληφθεί όλα τα καναρίνια που ζουν έξω.
Είχα και εγώ ενστάσεις σχετικά με το σκέπασμα...
Σήμερα δεν γέννησε ενώ φαίνεται να ήθελε...
Να είμαι σε επιφυλακή;
 
Να είμαι σε επιφυλακή;

Να είσαι σε επιφυλακή ως προς την γενική εικόνα της υγείας του πουλιού. Εφόσον αναφέρεις πως είναι ζωηρή και τρέφεται κανονικά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Επίσης:

1. Κόψε τελείως το αυγό.
2. Αν το μείγμα σπόρων που χρησιμοποιείς είναι σε μικρή συσκευασία, μόλις τελειώσει αντικατέστησε το με ένα πιο φτωχό σε λιπαρούς σπόρους.
3. Ανανέωνε καθημερινά το μίγμα σπόρων εφόσον τρώει ΟΛΟΥΣ τους σπόρους και όχι τους πιο λιπαρούς. Αυτό θα το κρίνεις εσύ. Στην δική μου εκτροφή υπάρχουν πουλιά που τρώνε όλους τους σπόρους, ενώ κάποια τρώνε μόνο νίζερ, κανναβούρι και το κεχρί το αφήνουν. Σε αυτά η τροφή ανανεώνεται κάθε δεύτερη μέρα, οπότε από την πείνα τους αναγκάζονται να φάνε και αυτό.
4. Μια φορά την εβδομάδα πολυβιταμίνες στο νερό.

υ. Γ. Τα αρσενικά θα κελαηδούν και τα θηλυκά θα ακούνε. Στη φύση το χειμώνα τα θηλυκά απομονώνονται από τα αρσενικά; Δεν νομίζω...
 
Back
Top