Αναπαραγωγή Θηλυκό καναρίνι γεννάει αυτή την εποχή

Άλεξ είναι εφικτή κάποια μετακίνηση του κλουβιού της βιαστικής κυρίας σου;
Δεν είναι και ότι το πιο εύκολο. Βρίσκεται σε 60αρα ζευγαρώστρα και στο πιο οχυρωμένο/προστατευμένο σημείο του μπαλκονιού.

Ίσως να μειώσεις κι άλλο τη συχνότητα του αυγού, δλδ 1 φορά 15-20 μέρες.
Εντάξει...

Κάτι άλλο που μπορείς να δοκιμάσεις, αλλά εγώ δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, είναι να την σκεπάζεις κάθε μέρα 3-4 λεπτά νωρίτερα απ την δύση του ηλίου. Μπας και καταλάβει με το ζόρι πως ο χειμώνας ήρθε! 😛
Για όλα υπάρχει πρώτη φορά!:D
 
Για να είμαι ειλικρινής δεν το δοκίμασα καθώς η θηλύκιά απο χθές έχει ήδη σταματήσει να γεννάει...
Αυτό είναι καλό! Ίσως και ο καιρός να τη βοηθήσει! Μακάρι!
 
Βασικά δύο αυγά είχε γεννήσει αλλά ελπίζω τουλάχιστον να μην υπάρξει άλλο τέτοιο απρόοπτο...
Σπορακια λαχανικά φρουτακια και ας το ελπίσουμε! Να σε ρωτήσουμε μήπως δίνεις έξτρα σπόρους;

Και η δικια μου ακουει τον αρσενικο θα εχω προβλημα;
Δεν νομίζω. Εγώ τα έχω όλα μαζί στον ίδιο χώρο βλέπονται ακούγονται τα θηλυκά μου έχουν περάσει πτεροροια και δεν είναι πυρωμενες. Αν δεις κάτι ύποπτο μπορείς αν είναι εφικτό να αλλάξεις θέση στο κλουβί του θηλυκού. :)
 
Να σε ρωτήσουμε μήπως δίνεις έξτρα σπόρους;
Ναι, το έχω ήδη αναφέρει στο πρώτο post. 😉
Η διατροφή τους περιλαμβάνει αυγό μία φορά την εβδομάδα, ξεχωριστούς σπόρους (chia- camelina) ένα κουταλάκι του γλυκού σύνολο μια φορά επίσης
 
Ναι, το έχω ήδη αναφέρει στο πρώτο post. 😉
Κόψτους κ αυτούς. Παραπέμπουν σε άνοιξη και πληθώρα/ποικιλία σπορων. Πρέπει το κορίτσι να καταλάβει πως μπαίνει ο χειμώνας και κομμένα τα πολλά πολλά. 😉
 
Ξανάρχισε να γεννάει.
Σταμάτησα να τις χορηγώ όσα της χορηγουσα αλλά ξαναξεκίνησε.
Ο καιρός έχει χαλάσει, η θερμοκρασία έχει πέσει και αυτή γεννάει.
Τι να κάνω;
 
Μπορείς να μας πεις την extra διατροφή του πουλιού π.χ για μια βδομάδα; Δηλαδή εκτός από τους σπόρους, τι άλλο του δίνεις;
 
Μπορείς να μας πεις την extra διατροφή του πουλιού π.χ για μια βδομάδα; Δηλαδή εκτός από τους σπόρους, τι άλλο του δίνεις;
Αναγράφονται όλα στο 1ο post του θέματος. Της δίνω πλέον μόνο λαχανικά/φρούτα στην ίδια με την αρχική συχνότητα και το μείγμα σπόρων και δεν παραλείπεται το μπάνιο.
Έκατσε πάνω από το αυγό να το κλωσίσει!
 
Αναγράφονται όλα στο 1ο post του θέματος.
Τι να το κάνω το 1ο πόστ... σε ρώτησα για αυτά που της δίνεις τώρα... Τώρα που σταμάτησες να της δίνεις όσα της έδινες.
Σταμάτησα να τις χορηγώ όσα της χορηγουσα αλλά ξαναξεκίνησε.
 
Τότε οι βασικές υποψίες ίσως πρέπει να επικεντρωθούν στο περιβάλλον διαβίωσης (ζέστη, πολύ φως, ερεθίσματα από αρσενικά καναρίνια) διαφορετικά πρέπει να πάμε σε οργανική απορρύθμιση...
 
Τότε οι βασικές υποψίες ίσως πρέπει να επικεντρωθούν στο περιβάλλον διαβίωσης (ζέστη, πολύ φως, ερεθίσματα από αρσενικά καναρίνια) διαφορετικά πρέπει να πάμε σε οργανική απορρύθμιση...
Τα καναρίνια μου βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο και κοιμούνται με τη δύση του ήλιου.
 
Ειχα αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα περσι ριξε ενα σκουροχρωμο πανι και μονο σπορια
 
Back
Top