Γενικά Θηλυκό καναρίνι τρώει τα φτερά του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikosT

PB New Member
Εγγραφή
27 Φεβ 2017
Μηνύματα
88
Πόλη
Ιωάννινα
Καλησπερα.
Τις τελευταιες μερες συμβαινει το εξης παραδοξο. Το θηλυκο μου καναρινι 1.5 χρονων περιπου τραβαει και προσπαθει να φαει τα φτερα της, κυριως απο την ωρα και τα φτερα πτησης.
Εχει βγει απο την αναπαραγωγικη περιοδο και ειναι μονη της σε κλουβι. Επιπλεον εχω ξεκινησει και προληπτικη χρηση σκονης για ψειρες γιατι εχω δει τα καναρινια μου να ξυνονται χωρις να εχω εντοπισει ομως ψειρες. Αυτο με τα φτερα το εκανε και πριν τη χρηση της σκονης.
Πηγαινει καπου το μυαλο σας;
 
Επιπλεον εχω ξεκινησει και προληπτικη χρηση σκονης για ψειρες γιατι εχω δει τα καναρινια μου να ξυνονται χωρις να εχω εντοπισει ομως ψειρες.
Όταν υπάρχουν ψείρες στα πουλιά... Δεν ξύνονται όπως αντίστοιχα οι άνθρωποι...
Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Ανιχνεύοντας-την-κόκκινη-ψείρα.32915/
Πως χρησιμοποιείς τη σκόνη για τις ψείρες;
Ποιος σου συνέστησε να πάρεις αυτό το σκεύασμα (αλήθεια ποιο είναι;)
Το θηλυκο μου καναρινι 1.5 χρονων περιπου τραβαει και προσπαθει να φαει τα φτερα της, κυριως απο την ωρα και τα φτερα πτησης.
Προσπαθεί να περιποιηθεί τα φτερά της γιατί εικάζω πως βρίσκεται σε πτερόρροια... κάτι εντελώς φυσιολογικό όπως θα διαβάσεις στο άρθρο https://petbirds.gr/article/bird-moulting/
Μπάνιο της δίνεις να κάνει;
Αν όχι.. κάθε πρωί βάλε ένα δοχείο με νερό να κάνει το μπάνιο της.. είκοσι λεπτά αργότερα να το απομακρύνεις.
 
Μπανιο δινω σε ολα. Αν οχι καθε μερα λογο δουλειας σιγουρα νερα παρα μερα τα πρωινα.
Χαιρομαι καθως δεν ειχα παρατηρησει τετοια συμπεριφορα αλλη φορα.
 
Εχει βγει απο την αναπαραγωγικη περιοδο και ειναι μονη της σε κλουβι.
Δηλαδή ; Πώς ακριβώς βγήκε; Γιατί εγώ νομίζω πως αν τις δώσεις κλωστές και φωλιά θα σταματήσει να μαδιέται και θα αρχίσει να την στρώνει.
 
Δηλαδή ; Πώς ακριβώς βγήκε; Γιατί εγώ νομίζω πως αν τις δώσεις κλωστές και φωλιά θα σταματήσει να μαδιέται και θα αρχίσει να την στρώνει.
Μαλλον δεν το ειπα σωστα. Εγω την απομονωσα απο το αρσενικο και τα μικρα της 30 ημερων περιπου. Δεν θελω να γεννησει παλι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μαλλον δεν το ειπα σωστα. Εγω την απομονωσα απο το αρσενικο και τα μικρα της 30 ημερων περιπου. Δεν θελω να γεννησει παλι.
Eγώ αυτό ακριβώς κατάλαβα γι' αυτό σούγραψα και την γνώμη μου όπως είδες. Τα πουλιά Νίκο θέλουν... Τον τρόπο τους. Δεν υπακούουν απλά στα θέλω μας, δυστυχώς. Ολα αυτά είναι όμως εμπειρίες, που μας κάνουν σοφότερους και μας φέρνουν πιο κοντά τους.
 
Back
Top