Ασθένειες Θηλυκό καναρίνι χάνει φτερά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σωστά, έχω κι ένα "κόλλημα" με το μουρουνέλαιο εγώ, παιδί, σκυλιά, γατιά σε όλα έχω δώσει άπειρα μπουκάλια :)
 
Και το λαδι σολωμου ειναι σουπερ, να το δοκιμασεις (σε σκυλια το ξερω, σε πτηνα δεν εχω ιδεα). Το παιρνεις απο κτηνιατρικα φαρμακα φανταζομαι.

Με ποσα αλλα καναρινια το εχεις Αριαδνη;
 
Με ενα αρσενικο.. και δυο θηλυκα που αυτη εφαγε το ενα..
 
Αριάδνη, ένα ήπιο αντιπαρασιτικό και πάλι θα σου έλεγα, έχεις κάνει τεστ για κόκκινη ψείρα; Έχεις άλλο κλουβί να την αλλάξεις και να απολυμάνεις αυτό;
Και ξαναδιάβασε Παθολογική Πτερόρροια των Πτηνών , ίσως βρεις κάτι που θα σε βάλει σε σκέψεις να το συζητήσουμε.
Εγώ πάντως θα ξεκινούσα με απολύμανση και τόνωση με συμπληρώματα.
Κοιλιά καθαρή; Κουτσουλιές;
 
Δεν εχω κανει test. Της αλλαξα κλουβι απο την χωρισα απο τον αρσενικο..
Κοιλια και κουτσουλιες ειναι ενταξει.
 
Βάλε το βράδυ μια βρεγμένη χαρτοπετσέτα διπλωμένη στα κάγκελα του κλουβιού να τσεκάρεις για κόκκινη ψείρα.
 
Θα το κανω αυριο.. αν και νομιζω πως οι βιταμινες φταινε.. Δεν εδινα οσες χρειαζονται. Αυριο αν ο καιρος ειναι καλος (τωρα βρεχει) θα καθαρισω τα κλουβια. Παλι. Αλλα την λυπαμαι. Νιωθω ανικανη. Εχει χασει τα φτερα και εγω απλα την κοιταω
 
Αν δεν εχει ψείρες, και δεχτούμε ότι εχει ορμονική διαταραχή, δώσε της miral. Περιέχει μεταξύ άλλων και ιώδιο, όπως η γαρίδα που έδινε η Μαρία, κι ενδεχομένως θα βοηθήσει στη λειτουργία του θυρεοειδή αδένα. Αλλα, χρειάζεται κα ήλιο απευθείας πάνω της για κανένα μισάωρο την ημέρα και φυσικά χωρίς να φιλτράρεται απο γυαλί.
Τί εννοείς έφαγε; Τα σκοτώνει; Κι έπειτα τα τρώει;
 
Εβδομαδιαια διατροφη; Τι σπορους; @misalouris παιζει ελλειψη βιταμινων;
Βιταμίνες, διατροφή συνθήκες διαβίωσης (ήλιος, στρες κλπ), είναι μέσα στο παιχνίδι με σοβαρότατα ποσοστά.

Σωστά, έχω κι ένα "κόλλημα" με το μουρουνέλαιο εγώ, παιδί, σκυλιά, γατιά σε όλα έχω δώσει άπειρα μπουκάλια :)
Μαρία το βάζεις στην αυγοτροφή;
Αν όχι μπορείς να μας πεις πως;
 
Μαρία το βάζεις στην αυγοτροφή;
Αν όχι μπορείς να μας πεις πως;
Γιάννη @misalouris για τα πουλιά πρώτη φορά πήρα, αυτό το προϊόν QUIKO Μουρουνελαιο COD LIVER OIL - ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ - ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ - Pet4u στην συσκευασία των 100 ml και όχι το μεγαλύτερο, αν και συμφέρει οικονομικά, γιατί η συνιστώμενη δόση της ίδιας της εταιρείας είναι μόνο 1 κ. της σούπας σε 1 κιλό αυγοτροφής, οπότε θα έχει μακριά διάρκεια χρήσης.
Ναι στην αυγοτροφή μπαίνει και προβληματίζομαι κι εγώ επειδή έχω μεν 1 κιλό αυγοτροφής αλλά δεν έχω τόσα πολλά πουλιά ώστε να καταναλωθεί άμεσα, οπότε σκέφτομαι να κάνω μικρότερη την δόση, δηλαδή αναλογία για λιγότερη αυγοτροφή.
Θα ήθελα την γνώμη σου και όλων για την χρήση αυτή.
 
Τί εννοείς έφαγε; Τα σκοτώνει; Κι έπειτα τα τρώει;
Δεν ξερω τι εγινε ακριβως. Μαλλον πεθαναν και για να τα απομακρυνει αρχισε να τα τρωει.

Παιδια χθες πηγα σε ενα pet shop ειχα μεινει αφωνη με το ποσο καθαρα ηταν, με την διακοσμιση των κλουβιων. Μου ειπε ο ανθρωπος πως στο πανεπιστημιο της Λεμεσου θα ερθουν ανθρωποι απο την Ιταλια να μιλησουν για τα σγαρτιλια, καναρινια κ. Α. και για προϊοντα τους. Ειναι φυσικα προϊοντα και λεγονται LUS. Εγω αγορασα με σκορδο. Τα εχετε ακουσει;
 
κι εγώ επειδή έχω μεν 1 κιλό αυγοτροφής αλλά δεν έχω τόσα πολλά πουλιά ώστε να καταναλωθεί άμεσα, οπότε σκέφτομαι να κάνω μικρότερη την δόση, δηλαδή αναλογία για λιγότερη αυγοτροφή.
Θα ήθελα την γνώμη σου και όλων για την χρήση αυτή.
Η αναλογία και η τροποποίηση των δόσεων με την αναγωγή στις ποσότητες καθημερινής χρήσης είναι και σωστή αλλά και για τα λίγα πουλιά επιβεβλημένη.
Η κατάψυξη ως μέρος διατήρησης και αύξηση της μακροβιότητας των σκευασμάτων δεν είναι και ότι καλύτερο.
 
Ε ουτε εγω τα ξανα ακουσα.. Τα εχουν στην ιστοσελιδα τους στο fb. Τι ειναι το καθενα. Θα κανω παγωμα εικονας 2-3 να τα δειτε να ακουσω αποψεις πριν δωσω στα καναρινια μου αυτο που αγορασα
 
Δεν εννοειτε αυτα zoofarm.net Lus; Επειδη ειχαμε αναφερει τη LUS και σε ενα αλλο θεμα αλλα για αυγοτροφες.
 
Back
Top