Φροντίδα Θηλυκό budgie φοβάται πολύ και επηρεάζει το αρσενικό

blu&polly

PB New Member
Εγγραφή
18 Σεπ 2018
Μηνύματα
7
Πόλη
Πρέβεζα
Καλημερα σας,
προσφατα πηρα για τα μικρα μου δυο budgie , αρσενικο -θυλικο. Τον blu και την polly.To προβλημα που εχω ειναι οτι η θυληκη φοβαται παρα πολυ και επηρεάζει και το αρσενικο. Δλδ οταν βαζω το χερι μεσα στο κλουβι για να τους δωσω τροφη ενω το αρσενικο ερχεται το θυλικο του κανει επιθεση και τον τσιμπαει. Με αποτελεσμα να γινετε νευρικος και αυτος. Νομιζετε οτι πρεπει να τα χωρισω;
 
Kαλως ηρθατε! Απο οτι καταλαβαινω μιλαμε για πουλακια οχι ημερα, οποτε η δουλεια της εξημερωσης ειναι πιο δυσκολη οταν εχουμε δυο πουλακια γιατι το ενα επηρεαζεται απο το αλλο οπως και το δεσιμο μεταξυ τους! Δε νομιζω οτι η συγκεκριεμνη συμπεριφορα ειναι φοβος, αν ητνα φοβος θα πεταγονταν μεσα στο κλουβι, πιστευω ειναι πιο πολυ μαλωμα! Αν τα χωρισετε μπορει να αποζηταει το ενα το αλλο, οπως και να εχει θα χρειαστει να καταβαλετε προσπαθεια και χρονο οποτε πρπεει να εχετε υπομονη. Καθε πουλακι εχει διαφορετικο χαρακτηρα οποτε και διαφορετικες αντιδρασεις!
 
Ακόμα και ανάμεσα στα ζευγάρια υπάρχει ιεραρχία. Ένα από τα δύο πουλιά είναι ανώτερο ιεραρχικά από το άλλο που σημαίνει ότι έχει πρώτο πρόσβαση σε τροφή, λιχουδιές κ. Α. Στη δική σας περίπτωση, προφανώς το θηλυκό έχει αυτή τη θέση. Κάνοντας επίθεση στο αρσενικό του θυμίζει ουσιαστικά ότι είναι κατώτερο και έχουμε αυτό το μικρό καυγαδάκι. Αν δεν τα έχετε αρκετό καιρό, εγώ θα πρότεινα να σταματήσετε λίγο την προσπάθεια εξημέρωσης και να τους δώσετε λίγο χρόνο να προσαρμοστούν στις νέες συνθήκες και στο νέο περιβάλλον ώστε να μην είναι τόσο νευρικά. Πάντως το ότι είναι ζευγάρι θα σας δυσκολέψει λίγο παραπάνω στην εξημέρωση.
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις... Τα εχω περιπου 3 μηνες. Το θεμα ειναι οτι θελω να τα βγαλω εξω απο το κλουβι ωστε να γυμνάζονται.Αλλα οσο ειναι αγρια αυτο ειναι δυσκολο να γινει γιατι φοβουνται να βγουν απο το κλουβι. Τους αφηνω την πορτα ανοιχτη και αυτα δε βγαινουν. Ουτε θελω να τα πιεσω... Οποτε τι κάνω; 😵
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις... Τα εχω περιπου 3 μηνες. Το θεμα ειναι οτι θελω να τα βγαλω εξω απο το κλουβι ωστε να γυμνάζονται.Αλλα οσο ειναι αγρια αυτο ειναι δυσκολο να γινει γιατι φοβουνται να βγουν απο το κλουβι. Τους αφηνω την πορτα ανοιχτη και αυτα δε βγαινουν. Ουτε θελω να τα πιεσω... Οποτε τι κάνω; 😵

Να γυμναστείς εσύ θέλεις μάλλον ":) Αν τα βγάλεις τώρα έξω στην κατάσταση που είναι θα τρέξεις πολύ για να καταφέρεις να τα βάλεις μέσα μετά :)
 
καλημερα σας,
λοιπον εχω την εντυπωση οτι εχω παπαγαλακια μου ειναι "χαζουλικα". Τους αφηνω καθημερινα την πορτα ανοιχτη και τελικα πριν μερες αφου καυγαδισαν μεταξυ τους το θυληκο βγηκε εξω. Το τι εγινε δε περιγραφετε,το θυληκο δεν ηξερε να πεταξει εκανε μια στροφη και μετα καθισε κατω.. στο πατωμα το δε αρσενικο στρεσαριστικε πολυ και την φωναζε! Την αφησα λιγο να συνηθισει και μετα της πηγα το κλουβι κοντα της οπου και μπηκε μεσα.Απο εκεινη την ημερα ξαναβγηκε και μονη της και με το αρσενικο μαζι αλλα περισσοτερο βγαινουν καταλαθος (ειτε γτ καυγαδιζουν μεταξυ τους, ειτε γτ τα δελεαζω με στικ}. Το θεμα ειναι οτι οταν βγαινουν δε θελουν να μεινουν εξω αλλα κοιταζουν πως θα μπουν ξανα στο κλουβι. Να τα βγαζω ή οχι;τι λετε;
 

Σχετικά θέματα

Back
Top