Φροντίδα Το κοκατίλ μου με φοβάται πολύ

Έχω αρσενικό κοκατιλ 14-15 χρονών που δεν κελαηδησε ποτέ. Πάντοτε έκανε μονότονους ήχους σαν τα θηλυκά. Έγινε πατέρας και βεβαιώθηκα ότι είναι αρσενικός. 😂
Πάντως στην μετάλλαξη του δικού σου το φύλο είναι ξεκάθαρο από τον χρωματισμό του. Ας μας πει και ο Ζαχαρίας @zack27
Σημερα ο οζι μου κελαηδησε πρωτη φορα... Τρελαθηκα... Τον εβαλα διπλα σε κτ καναρινια ενος φιλου και να το αποτελεσμα...😌
 
Αν μπορείς αφαίρεσε και τα πλαστικά "καπάκια" από τα μπωλακια φαγητού για να έχει καλύτερη πρόσβαση!


Γενικά να ξέρεις είναι καλό να αποφεύγουμε τέτοιες "συναντήσεις" πτηνών για λόγους υγείας.
 
Ναι απλα ξερεις τον εβαλα σε 1 2 μετρα αποσταση απλα να τα ακουει και τρελαθηκε... Ισως μολις τα ακουσε τα μιμηθηκε η κτ τετοιο... Παντως ηταν η 1η φορα που τον εχω ακουσει... Αν θελετε και γινεται αμεβαζω και βιντεακι 😙
 
Καλο είναι να το αποφεύγεις ακόμη και από απόσταση. Μπορείς να του βάζεις ήχους άλλων πτηνών από το YouTube.
Μπορεί καμιά φορά να γινόμαστε υπερβολικοί αλλά το κάνουμε επειδή την εχουμε πατησει και δεν θέλουμε να συμβεί και σε άλλους. 🙂
Περιμένουμε το βίντεο να τον καμαρώσουμε κι εμείς.
 
Σημερα ο οζι μου κελαηδησε πρωτη φορα... Τρελαθηκα... Τον εβαλα διπλα σε κτ καναρινια ενος φιλου και να το αποτελεσμα...😌
Μιχάλη, το θέμα το άνοιξες την Τετάρτη και έγραψες ότι είχες ήδη το πουλάκι 7 ημέρες και σου εξηγήσαμε ότι δεν πρέπει σε πρώτη φάση να υπάρχουν αλλαγές, ότι χρειάζεται σταθερότητα, χρόνο, και υπομονή για να αποδεχτεί το περιβάλλον του, να νιώσει ασφάλεια και άνετα μαζί σου.
Το ερώτημα μου είναι... Πως το κοματιλ " βρέθηκε" με τα Καναρινια; Ακόμη κι αν δεν τον πηγές επίσκεψη στον φίλο και έφερες τα Καναρινια στον χώρο του, το βειςκω διατάραξη της ηρεμίας που τόσο χρειάζεται τη δεδομένη περίοδο
 
Να μ λυσει καποιος μια απορια αν ξερειι
Ωρες ωρες (οπως τωρα) ο οζι κανει ηχους σαν να τρωει κατι.. Κοιταω να δω αλλα καθεται μακρια απο την τροφη και δεν βλεπω να μασαει κατι.. Αλλα ανοιγοκλεινει το στομα τ σαν να τρωει
[automerge]1567890889[/automerge]
@ianos, Ειναι το διπλανο ακροβως μ σπιτι και ουσιαστικα ενα τοιχακι μας χωριζει... Και απλα ειχα παρατηρηαει πως του αρεσαν οι ηχοι απεξω κι αυτα γτ κελαηδουσε μερικες φορες, δεν γνωριζα οτι ειναι τοσο κακο...
Για υον οζι παντως δεν νομιζω να μην του αρεσε... Μπορω να πω οτι και το απογευμα που"παιξαμε" ισα ισα ηταν πολυ ευδιαθετος και ενεργητικος οπως και λιγοτερο διστακτικος προς εμενα
[automerge]1567890952[/automerge]
@ζιζι, Δεν το γνωριζα.. Ναι κατακαβαινω και ευψαριστω για τις συμβουλες.. Αυριο θα το ανεβασω εδωω
 
Πρέπει να βάζεις σχεδόν κάθε μέρα το χέρι σου στο κλουβί για 10 λεπτά μέχρι να το συνηθίσει και να του μιλάς γλυκά καποια στιγμή θα ανέβει στο χέρι σου υπομονή χρειάζεται 😊
 
Back
Top