Φροντίδα Το κοκατίλ μου με φοβάται πολύ

Ειναι πάρα πολύ νωρίς για να σκέφτεσαι να του επιτρεψεις να βγει εκτός κλουβιου. Αυτή τη στιγμή δεν το θέλει ούτε το ίδιο. Πρώτα θα εξημερωθεί εντελώς, θα εξοικειωθει εντελώς με το χέρι σου εντός κλουβιου και μετά. Για το κόψιμο των φτερών είμαι κι εγώ αρνητική. Αφού ακολουθήσεις τα σωστά βήματα, δεν χρειάζεται να προβείς σε μια τέτοια ενέργεια που το μόνο αποτέλεσμα που θα έχει τη δεδομένη στιγμή είναι να το κάνει να σε φοβηθεί ακόμη περισσότερο. Δεν χρειάζεται βιασύνη. Να θυμάσαι ότι το βασικό είναι να χτίσετε μια όμορφη σχέση και να περνάτε και οι δύο καλά μαζί. Αυτό ασφαλώς δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη, ούτε και από την μια εβδομάδα στην αλλη. Χρειάζεται θέληση και απεριόριστη υπομονή!
 
Κατά την άποψή μου, δεν πρέπει να τον αφήσεις να βγει από το κλουβί, διότι έπειτα θα τον κυνηγάς για να μπει πάλι μέσα, και όσα βήματα εξοικείωσης έχουν γίνει (στην αρχή είσαι από ό,τι καταλαβαίνω) θα ακυρωθούν και το πουλί θα νομίζει ότι ζει με ένα (μην με παρεξηγήσεις) πολύ επικίνδυνο πλάσμα που το κυνηγάει πέρα - δώθε.
Αν η ουρά έχει λερωθεί στην περιοχή της αμάρας, θα πρέπει να το συζητήσουμε, αν όχι, θεωρώ ότι επί του παρόντος δεν υπάρχει ζήτημα προς αντιμετώπιση, εκτός κι αν του τοποθετήσεις την πατήθρα πιο ψηλά ώστε η ουρά να μην ακουμπά κάτω, στην περίπτωση που αυτό συμβαίνει και που έχει λερωθεί προς το τελείωμά της
Πχι οχι το κοιταξα δεν ειναι στην αμαρα.. Ειναξ στα τελειωματα της ουρας του... Νομιζω χρειαζομαι ενα μεγαλυτερο κλουβι για της πατηθρες π λες γιατι δεν θα χει το χωρο του να πεταξει μετα.. Τα φτερα ειναι πολυ μεγαλα το ιδιο και η ουρα του σχετικα με το σωμα του 😛
[automerge]1567686432[/automerge]
Πως θα καταλαβω την ηλικια του... Νε μεν μου φαινετε μικρουλης με αλλα κοκατιλ π εχω δει αλλα δεν ξερω κιολας
 
Διαστάσεις;
Δεν εχω κτ να τις μετρησω :/ πιστευω ειναι γυρω στα 40 εκ και παραπανω εκατοστα σε μηκος, σε υψος ειναι πιστευω γυρω στα 60εκ ισως και παραπανω
[automerge]1567687534[/automerge]
Δεν εχω κτ να τις μετρησω :/ πιστευω ειναι γυρω στα 40 εκ και παραπανω εκατοστα σε μηκος, σε υψος ειναι πιστευω γυρω στα 60εκ ισως και παραπανω
Μην τα παρεις τις μετρητοις τους αριθμους, απλα με μια εκτιμηση με το ματι
Λογοτερα απο οσα ειπα δεν ειναι 9αντως ειμαι σιγουρος
 
Φαίνεται μικρό το κλουβί.
Το στικ βγάλε το.. όχι μόνο δεν προσφέρει τίποτα, αλλά μπορεί να είναι και βλαβερό.
Γενικά χρειάζεσαι και εξοπλισμό, αλλά αν είσαι διατεθειμένος να πάρεις άλλο κλουβί, το βλέπουμε σε 2ο χρόνο.

Φιλικά... (έχω ίδιο τιλακο) :)
 
Φαίνεται μικρό το κλουβί.
Το στικ βγάλε το.. όχι μόνο δεν προσφέρει τίποτα, αλλά μπορεί να είναι και βλαβερό.
Γενικά χρειάζεσαι και εξοπλισμό, αλλά αν είσαι διατεθειμένος να πάρεις άλλο κλουβί, το βλέπουμε σε 2ο χρόνο.

Φιλικά... (έχω ίδιο τιλακο) :)
Ενταξει για το στιικ.. Αλλωστε δεν πολυτρωςι εως καθολου
Τι εξοπλισμοο; Και ποσο κυμαινεται ενα ωραιο και βολικο κλουβι σε τιμη;
 
Για την ηλικια που ρωτησες ειναι δυσκολοο να προσδιοριστει οταν δεν φερει δαχτυλίδι το πουλι. Ενδεχομενως με καποιες κοντινες φωτο τα παιδια εδω που ασχολουνται με την εκτροφη του ειδους να σου δωσουν πανω κατω μια εκτίμηση.
 
Φοραει
Για την ηλικια που ρωτησες ειναι δυσκολοο να προσδιοριστει οταν δεν φερει δαχτυλίδι το πουλι. Ενδεχομενως με καποιες κοντινες φωτο τα παιδια εδω που ασχολουνται με την εκτροφη του ειδους να σου δωσουν πανω κατω μια εκτίμηση.
Εχει δαχτυλιδι.. Αλλα δεν με αφηνει να δω ξεκαθαρα τι γραφει ενα 055 μονο εχει πιασει το ματι μου
 
ενα 055 μονο εχει πιασει το ματι μου
Ο συγκεκριμένος αριθμός είναι αυτό που μας ενδιαφέρει λιγότερο απο όλα τα στοιχεία του δαχτυλιδιού. 😄 Ο άλλος αριθμός που ίσως να είναι πλάγια γραμμένος είναι σημαντικότερος καθώς θα πρόκειται για χρονολογία γέννησης όπως και τα γράμματα που είναι ο κωδικός της χώρας προέλευσης.
 
Το πουλακι ειναι αρσενικο κ σιγουρα ενηλικο! ακριβως ποσο δε πορουμε να ξερουμε! ασημενιο βαζουν νομιζω σε καποιες χωρες του εξωτερικου!
Μου ειπαν εκει στο πετ σοπ με μια εκτιμηση οτι ειναι 8 μηνων ισως και λιγο παραπανω.. Ποσο λες να ειναι;
 
Μου ειπαν εκει στο πετ σοπ με μια εκτιμηση οτι ειναι 8 μηνων ισως και λιγο παραπανω.. Ποσο λες να ειναι;
χωρις να ξερουμε τι γραφει το δαχτυλιδι δε μπορουμε να ξερουμε! σιγουρα ειναι απο 8 μηνων κ πανω!
 
χωρις να ξερουμε τι γραφει το δαχτυλιδι δε μπορουμε να ξερουμε! σιγουρα ειναι απο 8 μηνων κ πανω!
Θα προσπαθησω να δω αυριοο χωρις να τον ενοχλησω και βλεπουμεε..ωστοσο ακομα να δοκιμασει κεχρι.. Ειχα την εντυπωση οτι τρελενονται γι αυτο
 
Το χρώμα του δακτυλιδιού να υποθέσω ότι δεν υποδεικνύει τη χρονολογία γέννησης στους παπαγάλους;


Οχι απαραίτητα Γιαννη γιατι πολλοι εκτροφεις προτιμουν τα ασημένια.
 
Το χρώμα του δακτυλιδιού να υποθέσω ότι δεν υποδεικνύει τη χρονολογία γέννησης στους παπαγάλους;
Τα χρώματα αφορούν στα επίσημα κατά την παγκόσμια συνομοσπονδία δαχτυλίδια συλλόγων.
 
Back
Top