Προϊόντα φροντίδας Ιαματικό Ανθόλουτρο Πτηνών - Landmark

Σε ενδιαφέρει η προσωπική μου γνώμη για ένα αόριστο σύνολο ανθρώπων που δεν γνωρίζω;
Από τη στιγμή που υπάρχει αναφορά σε αυτό. Ναι. Και όχι μόνο η δική σου, μέσα από εκφράσεις κριτικές αρνητικές ή θετικές πάντα μπορούμε να βελτιώσουμε τα λάθη τη συμπεριφορά μάς. Να σου πω ένα παράδειγμα κάποιος κάποτε εκτροφέας μου πούλησε κάτι κόκκινους αχάτες και όταν πήγα να τους δείξω στον κ. Μάκη ξέχασε και αυτά που ήξερε! Τι έπρεπε να κάνω εγώ να κατηγορώ τους πάντες;

Αν ήθελες μια κρίση επί του συνόλου,θα έλεγα οτι αυτό είναι κάπως πίσω από πλευράς γνώσης του αντικειμένου τους. Διαφωνείς;
Όχι δεν διαφωνώ γι αυτόν το λόγο γίνεται προσπάθεια από τους συλλόγους με διάφορα σεμινάρια από ανθρώπους που το κατέχουν!

Γιατί δεν είμαστε σε ένα φόρουμ εκτροφέων όπου θεωρητικά μια στοιχειώδης βάση διαχείρισης έχει κατακτηθεί.
Ναι δεν είμαστε, αλλά αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Γιαυτό το λόγο έχω ξαναγράψει ότι πρέπει να είμαστε ποιό προσεκτικοί στο πως εκφράζομαστε και πως τοποθετούμε τα πράγματα.
Που κολλάει όμως αυτό με το προιόν; Αυτό το μπάνιο που λες γίνεται ούτως ή άλλως πριν καν εφευρεθεί το ιαματικό ανθόλουτρο.
Έχεις γνωρίσει κάποιον εκτροφέα που να δηλώνει οτι αυτά τα σκευάσματα συνέβαλαν στην προσπάθειά του ή απλά τα χορηγεί μπας και, για να έχει το κεφάλι του ήσυχο; Αυτό ενδιαφέρει Σταμάτη.
Δεν μπορεί να απορρίψουμε ένα προϊόν αν δεν δοκιμαστεί. Το μπάνιο δεν είναι μόνο προετοιμασία για το διαγωνισμό αλλά και έτσι να το δεις χρεισιμοποιουμε στοιχεία που έχει και αυτό το προϊόν μέσα. Εγώ προσωπικά βάζω μήλοξυδο στο νερο. Τωρα το ποσό βοηθά στην παρουσίαση ενώς πτηνού, είναι και αυτό μία τελευταία πινελιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
πρέπει να αναφέρει κάτι παραπάνω από αυτό που ήδη έγραψα
Δεν γνωρίζω τα άλλα προϊόντα της εταιρίας. Η συγκεκριμένη αναφορά πάντως Δημήτρη, είναι πολύ γενικόλογη. Ως ενημέρωση των συστατικών θα ήταν προτιμότερο να αναγράφεται ποια είναι τα συγκεκριμένα βότανα και ανθη, σε τι ποσοστό χρησιμοποιούνται και ποιο είναι το υγρό στο οποίο τα προσθέτουν για να παρασκευάσουν το προϊόν. Διαφορετικά, δεν έχει πολύ μεγάλη αξία όταν ένα συμπλήρωμα ασβεστίου για παράδειγμα, γράφει πάνω στο καουτι ότι περιέχει ασβέστιο.
 
Από τη στιγμή που υπάρχει αναφορά σε αυτό. Ναι. Και όχι μόνο η δική σου, μέσα από εκφράσεις κριτικές αρνητικές ή θετικές πάντα μπορούμε να βελτιώσουμε τα λάθη τη συμπεριφορά μάς. Να σου πω ένα παράδειγμα κάποιος κάποτε εκτροφέας μου πούλησε κάτι κόκκινους αχάτες και όταν πήγα να τους δείξω στον κ. Μάκη ξέχασε και αυτά που ήξερε! Τι έπρεπε να κάνω εγώ να κατηγορώ τους πάντες;
Τι σχέση έχουν όλα αυτά με την εμπάθεια που προσάρτησες στο μήνυμά μου;
Αν μου απαντήσεις σε αυτό, συμπεριέλαβε σε παρακαλώ και το χρονικό "πάντα" που ανέφερες.
Δεν είναι δυνατόν να κόπτεσαι για το τσουβάλιασμα ενός συνόλου και να αφήνεις εκκρεμή μια άποψη επί ενός ατόμου.
Σε κάθε περίπτωση δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν όλα αυτά με το θέμα.
Θεωρώ πως σαν άτομο μιας κοινωνίας, μπορώ να κρίνω και να διακρίνω ένα καταναλωτικό προϊόν.Βλέπω οτι το εν λόγω προϊόν έχει συγκεκριμένη στόχευση και την αναδεικνύω.Αφορά το καταναλωτικό κοινό με την ιδιότητα "πάω σε εκθέσεις".Αν διαφωνείς σε αυτό, ας το αναφέρεις.
Τι σχέση έχει το επίπεδο των εκτροφέων;
 
Τι σχέση έχουν όλα αυτά με την εμπάθεια που προσάρτησες στο μήνυμά μου;
Αυτά έχουν σχέση με την ερώτηση που έκανες αν με ενδιαφέρει η προσωπική σού γνώμη. Εμπάθεια είπα πως διακρινω και ρώτησα το γιατί; Μπορεί και να έκανα λάθος.

Σε αυτή τη περίπτωση σου ζητώ συγγνώμη
 
Αυτά έχουν σχέση με την ερώτηση που έκανες αν με ενδιαφέρει η προσωπική σού γνώμη.
Ξαναλέω λοιπόν, η άποψή μου ως καταναλωτής είναι ότι αυτό το προϊόν εξυπηρετεί μια ιδιαίτερη ψυχολογική ανάγκη ενός συγκεκριμένου τμήματος της αγοράς. Την ανάγκη του να είναι καλυμμένο από όλες τις πλευρές,του να έχει εξαντλήσει κάθε ζήτημα, το τμήμα της αγοράς που λέγεται εκτροφείς. Η ετικέτα είναι τόσο υπερβολική που αν αγόραζα το προϊόν θα έμπαινα στον πειρασμό να το δοκιμάσω και ο ίδιος.
Η άποψή μου για την εκτροφική κοινότητα δεν έχει θέση εδώ, εκτός και να θεωρείς οτι είπα πως αυτή είναι τόσο ανίκανη που πιστεύει οτι δρόμος για το χρυσό, περνά μέσα απο το ιαματικό ανθόλουτρο.
 
Από Landmark έχω δοκιμάσει το ενισχυμένο ριγανέλαιο, χωρίς κάποιος συγκεκριμένο λόγο, εντάξει, δεν σχημάτισα συγκεκριμένη άποψη... Πάντως μυρίζει ρίγανη

Καλο προιον,το εχω χρησιμοποιησει για ευκολια λογω του οτι ειναι υδατοδιαλυτο,το κολλημα μου ομως στην φυσικη διατροφη, με εκανε να επιστρεψω στο φυσικο ριγανελαιο στην αυγοτροφη.

Είναι μία αξιοπρόσεκτη ελληνική εταιρεία, της οποίας κάποια συμπληρώματα χρησιμοποιώ πάνω από τρία χρόνια.

Σωστα, παντα αξιζει μια ευκαιρια η Ελληνικη προσπαθεια, αλλα και μια αναλυση θα ηταν στα πλεονεκτηματα.
 
Η ετικέτα είναι τόσο υπερβολική που αν αγόραζα το προϊόν θα έμπαινα στον πειρασμό να το δοκιμάσω και ο ίδιος.
Η άποψή μου για την εκτροφική κοινότητα δεν έχει θέση εδώ, εκτός και να θεωρείς οτι είπα πως αυτή είναι τόσο ανίκανη που πιστεύει οτι δρόμος για το χρυσό, περνά μέσα απο το ιαματικό ανθόλουτρο.
Κάμοια φορά ο γραπτός λόγος και εφόσων δεν μπορείς να δεις τον συνομιλητή σου, σε μπερδεύει και παρερμηνεύεται. Τώρα ησουν σαφέστατος ή τέλος πάντων τώρα σε πιασα εγώ.
Γιαυτό συζητάμε.
Τώρα για το προϊόν ναι μεν είναι υπερβολική η ετικέτα του.
Αλλά θα περιμένουμε να δούμε κριτικές από ανθρώπους που το έχουν δοκιμάσει.

Στο εξωτερικό υπάρχει κάτι αντίστοιχο;
Από άλλη εταιρεία;
 
Έγραψα στο 1ο ποστ την υποσημείωση
Προς ενημέρωσιν.
ώστε όποιος/α θέλει να ενημερωθεί πως υπάρχει και αυτόκαι αν στη συνέχεια το επιθυμεί.. Το αγοράζει, το χρησιμοποιεί,το αξιολογεί και.. Είτε το κρατά είτε το απορρίπτει, κοινοποιώντας και στην κοινότητα την αξιολόγησή του/της πάντα..προς ενημέρωσιν και των υπολοίπων.👍

Πάνω σε αυτό το σκεπτικό.. Κατέθεσα την δική μου άποψη. Τί κι αν το χρησιμοποίησα σχεδόν μόλις μια εβδομάδα; η μόλις 4 ετών εμπειρία μου, ναι.. Μου έδειξε πως κάτι άλλαξε στην συμπεριφορά των πουλιών και..σας το κοινοποίησα.
στη συνέχεια.. Τί έγινε; Πήραμε την τρίχα και την κάναμε τροιχιά!☹
ειλικρινά δεν σας καταλαβαίνω ώρες-ώρες! Τέλος πάντων..

Οσον αφορά τα υπόλοιπα προιόντα της landmark,όλα αυτά τα χρόνια χρησιμοποιώ το ''ασβέστιο'' και το ''aminoacids+vitamis plus'' χωρίς να έχω παρατηρήσει-καταγράψει το παραμικρό.
 
Η κριτική αξιολόγηση ενός προϊόντος, είναι διαφορετική από την αξιολόγηση της παραγωγού εταιρείας.
Μια πολύ καλή εταιρεία, μπορεί να ατυχήσει με την προώθηση ενός μέτριου ή και κακού προϊόντος αλλά και αντίθετα, μια γενικά χαμηλών προδιαγραφών εταιρεία, μπορεί να παράγει ένα ξεχωριστά καλό προϊόν.
Κακώς σπεύσαμε να μπερδέψουμε τα δύο αυτά ξεχωριστά θέματα.
Τα προϊόντα πρέπει απαραιτήτως να αναγράφουν τα αναλυτικά συστατικά τους στο φυλλάδιο της συσκευασίας τους. Υπάρχουν άτομα αλλεργικά σε ουσίες ή και από επιλογή μας ίσως δεν θέλουμε να χρησιμοποιούμε κάποιες.
Υπάρχουν αρκετά παρόμοια προϊόντα στην αγορά, τα οποία έχουν προταθεί και στο φόρουμ μας ανεπιφύλακτα ακόμα και από τους επιφυλακτικούς, όπως το Oro-bath .
Επίσης αν η φράση "ιαματικά ανθόλουτρα" μας φαίνεται υπερβολική, τι θα λέγαμε για την χρήση των ανθοϊαμάτων του Bach στα πουλιά, κυρίως όσα ταλανίζονται από ψυχολογικά προβλήματα;
thewholedog.org/artbirdfloweress.html
https://el.wikipedia.org/wiki/Ανθοϊάματα_Μπαχ
Είναι γνωστό πως πολλές ασθένειες έχουν ψυχολογικό υπόβαθρο ή πως τουλάχιστον, μια καλή ψυχολογική κατάσταση βοηθάει στην ταχύτερη αποθεραπεία.
Το γεγονός πως αναφέρεται:
Η ειδική σύνθεση του Ιαματικού ανθόλουτρου της Landmark Solids & Liquids αλλάζει την οσμωτική ισορροπία του νερού, μειώνοντας την απώλεια μεταλλικών αλάτων μέσω του δέρματος. Αυξάνει το αίσθημα δροσιάς του μπάνιου, μειώνοντας ακόμη περισσότερο το στρεσσογόνο αίσθημα από τη ζέστη κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.
με κάνει να πιστεύω πως περιέχει και epsom salts (άλατα θειικού μαγνήσιου-MgSO4), τα οποία προσωπικά θεωρώ πραγματικά θαυματουργά.
Θα έλεγα @Dimitris.P να κάνεις μια επαφή με την εταιρεία, ζητώντας τα συστατικά και επισημαίνοντας να είναι πιο συγκεκριμένοι στην ανάλυση των συστατικών τους γενικότερα.
 
με κάνει να πιστεύω πως περιέχει και epsom salts (άλατα θειικού μαγνήσιου-MgSO4), τα οποία προσωπικά θεωρώ πραγματικά θαυματουργά.
Θα έλεγα @Dimitris.P να κάνεις μια επαφή με την εταιρεία, ζητώντας τα συστατικά και επισημαίνοντας να είναι πιο συγκεκριμένοι στην ανάλυση των συστατικών τους γενικότερα.
.. Το έχω ήδη κάνει,Μαρίακαι θα επανέλθω .
 
. Τί έγινε; Πήραμε την τρίχα και την κάναμε τροιχιά!☹
ειλικρινά δεν σας καταλαβαίνω ώρες-ώρες! τέλος πάντων..
Αυτή είναι η δουλειά μας Δημήτρη. Αλίμονο αν δεν συζητούσαμε, αν δεν κριτικάραμε και αν δεν αξιολογούσαμε κάθε τι που χρησιμοποιούμε.

Εν πάση περιπτώσει, για να μην ασχολούμαστε με θέματα ανευ σημασίας, έχω ανεβάσει την παρουσίαση ο ίδιος οπότε δεν τίθεται θέμα προώθησης του προϊόντος από οποιοδήποτε μέλος. Θα μεταφέρω και τη συγκεκριμένη συζήτηση στη συζήτηση της παρουσίασης, ούτως ώστε να μην υπάρχει οποιοδήποτε θέμα πλέον.

Χρησιμοποιήστε αυτό το thead για τη συζήτηση του προϊόντος και αν το έχετε χρησιμοποιήσει, κάνετε την αξιολόγηση σας στο τέλος της σελίδας της παρουσίασης.
 
το έχω ήδη κάνει,Μαρίακαι θα επανέλθω .

Eπειδη δεν εχουν νομικη υποχρεωση να παρουσιασουν χημικη αναλυση, εφ' οσον προκειται για προιον που αφορα πτηνα τα οποια δεν θα καταναλωθουν απο ανθρωπους, μια ερωτηση "κλειδι" ειναι περιεχει εσανς ναι η οχι.
 
. Έπειτα από μια άψογη επικοινωνία με την Landmark, σήμερα το μεσημέρι, η οποία κράτησε πάνω από 40', μετέφερα στους υπεύθυνους τις απορίες μας αλλά και τους πιθανούς ενδοιασμούς μας. Από μεριάς μου ομολογώ πως νιώθω πολύ πιο ήσυχος και σας μεταφέρω τις απαντήσεις.
με κάνει να πιστεύω πως περιέχει και epsom salts (άλατα θειικού μαγνήσιου-MgSO4), τα οποία προσωπικά θεωρώ πραγματικά θαυματουργά.
.. Ναι,όντως,Μαρία,έχεις δίκιο..περιέχει ενεργά άλατα MgSO4,των οποίων οι ευεργετικές ιδιότητες είναι γνωστές.
Eπειδη δεν εχουν νομικη υποχρεωση να παρουσιασουν χημικη αναλυση, εφ' οσον προκειται για προιον που αφορα πτηνα τα οποια δεν θα καταναλωθουν απο ανθρωπους, μια ερωτηση "κλειδι": περιεχει εσανς των βοτάνων; ναί η όχι;
.. Πρόκειτε για ένα προιόν εντελώς καινοτόμο (δεν υπάρχει σε άλλη εταιρεία σε καμμία χώρα) αλλά δοκιμασμένο τα τελευταία χρόνια (δηλ. Δεν βγήκε στην αγορά περιμένοντας να δουν εντυπώσεις ή αντιδράσεις.. Δοκιμάστηκε και όντως προσφέρει αυτό που αναγράφει η κάθε συσκευασία), σε 4 τύπους όπου ο κάθε τύπος περιέχει γνήσια ενεργά εκχυλίσματα του κάθε βοτάνου που αναγράφεται.
.. Από κει και πέρα, η εταιρεία δήλωσε ανοιχτή ακόμη και να απαντήσει στον καθέναν μας ξεχωριστά για άλλες τυχόν απορίες γύρω από τα προιόντα της, οπότε όποιος επιθυμεί αρκεί να επικοινωνήσει μαζί τους μέσω της σελίδας τους στο facebook.

προν ενημέρωσιν.
 
Ευχαριστούμε Δημήτρη! Τελικά τα αναλυτικά συστατικά τα έχουμε κάπου;
 
Τελικά τα αναλυτικά συστατικά τα έχουμε κάπου;
Δεν υπάρχουν Μαρία και υποθέτω ότι δεν προβλέπεται καν, αφού η επίσημη απάντηση σε σχετική ερώτηση είναι ακόμη πιο αόριστη από αυτό που γράφει το φυλλάδιο.

Από την επίσημη σελίδα της εταιρείας στο Facebook. Landmark Solids Liquids - Posts

Anestis Vlachos Jr.: Θα ήταν εύκολο να είχαμε κάποιες πληροφορίες σχετικά με την σύνθεση του σκευάσματος; Ευχαριστώ!

Landmark Solids Liquids: Καλή σας ημέρα Κύριε Βλάχο, Θα θέλαμε κατ’αρχήν εγκάρδια να σας ευχαριστήσουμε για το ενδιαφέρον σας σχετικά με προϊόν της Landmark.

Τα Ιαματικά ανθόλουτρα, είναι καινοτόμα προϊόντα, με εξαιρετικά τεκμηριωμένες συνθέσεις από το επιστημονικό προσωπικό της Landmarkκαι που βασικό στόχο έχουν την ομαλή περάτωση της διαδικασίας αλλαγής πτερώματος.Αποτελούν το αποτέλεσμα 2ετούς επίπονης προσπάθειας και εξαντλητικών δοκιμών που με χαρά καταφέραμε να παρουσιάσουμε εφέτος.

Περιέχουν ενεργά φυτικά εκχυλίσματα, διεθνώς αναγνωρισμένα και τεκμηριωμένα για τις Ιαματικές τους δράσεις, μεταλλικά άλατα απαραίτητα συστατικά για την ομαλή έκβαση της διαδικασίας πτεροφυίας καθώς επίσης και πληθώρα αμινοξέων που ως γνωστόν αποτελούν τις βασικές δομικές μονάδες της κερατίνης του πτερώματος.

Τα Ιαματικά ανθόλουτρα της Landmark, αποτελούν το πλέον εξειδικευμένο βοήθημα για την περίοδο της πτερρόροιας και με χαρά το παρουσιάζει μία Ελληνική εταιρία εν μέσω εξαιρετικά αντίξοων συνθηκών, που οφείλουμε συνολικά να παραδεχτούμε ότι η καινοτομία δεν βρίσκει πάντοτε την θέση που της αρμόζει, ακόμα και όταν πρόκειται για Έλληνες παραγωγούς που απευθύνονται σε Έλληνες καταναλωτές.

Ευελπιστούμε να σας κατατοπίσαμε σχετικά με το ερώτημά σας και θα χαρούμε, εάν φυσικά αποφασίσετε να χρησιμοποιήσετε τα προϊόντα μας, να μείνετε ικανοποιημένος.

Με εκτίμηση
Landmark Solids & Liquids

Landmark_antholoutra.webp
 
Εκεί που λέει ''από το επιστημονικό προσωπικό'' μου ήρθε στο μυαλό η εικόνα από την επιστημονική ομάδα ΑΜΑΝ - TELESHOPING :D
Αοριστολογίες στην απάντηση, σαν διαφημιστικό σποτ μοιάζει.
Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι το προϊόν αποκλείεται να είναι καλό. Προσωπικά θεωρώ δεδομένο ότι τουλάχιστον είναι ακίνδυνο.

Προφανώς ρε παιδιά αποτελείται από διάφορα συστατικά που είναι κοινά αποδεκτό ότι καθένα από αυτά έχει κάποιες ευεργετικές ιδιότητες. Λίγο τα αιθέρια έλαια, λίγο το θειϊκό μαγνήσιο κτλ κτλ... Ε, άθροισαν όλες τις θετικές τους επιδράσεις και τις έβαλαν στην ετικέτα. Που θεωρητικά ισχύουν, αλλά τι αποτελεσματικότητα έχουν στην πράξη τρέχα γύρευε. Για να βρεθεί αυτό χρειάζονται έρευνες ετών σε τεράστιο δείγμα. Εδώ και στα ανθρώπινα συμπληρώματα διατροφής τα περισσότερα από αυτά που υπόσχονται στις διαφημίσεις είναι για γέλια.
 
Τι είναι βρε παιδί μου; Μυστική φόρμουλα;

Ναικαι λογικο και δικαιο ειναι να μην δωσει την συνθεση για να προστατεψει την πνευματικη ιδιοκτησια και την επενδυση.
 
Ναικαι λογικο και δικαιο ειναι να μην δωσει την συνθεση για να προστατεψει την πνευματικη ιδιοκτησια και την επενδυση.
Παρά την καλή γνώμη που έχω για την εν λόγω εταιρεία, αυτό δεν το βλέπω έτσι και θέλω να ελπίζω πως θα γίνουν πιο συγκεκριμένοι.
Όταν προωθείς προϊόντα που απευθύνονται σε θεραπείες τόσο μικρών πλασμάτων, ακόμα και αν είναι εναλλακτικές ή απλά ανακουφιστικές και από αγνά υλικά, είσαι υποχρεωμένος να αναγράφεις την σύνθεση.
Η λογική προστατεύω την φόρμουλά μου, οδηγεί στην απαξία του προϊόντος.
Παιδιά δεν υπάρχουν πλέον μυστικά, αυτοί που τα "πουλάνε" είναι γραφικοί και αυτοί που τ' "αγοράζουν" είναι αφελείς.
 
Back
Top