Ασθένειες Κάτι σαν σπόρος στον παπαγάλο μου

Εγγραφή
9 Απρ 2019
Μηνύματα
231
Καλησπέρα παιδια τώρα το πρωί που πήγα να αλλάξω τροφη και νερό στον παπαγάλο μου έτσι όπως τον χάιδευα παρατήρησα να έχει κάτι σαν ένα σπόρο στα πούπουλα του. Πήγα να το τραβήξω αλλά δεν έβγαινε τι μπορεί να είναι. Είναι κάτι σοβαρό
 

Συνημμένα

  • 20190609_084026.webp
    20190609_084026.webp
    15,5 KB · Προβολές: 46
Σε ποιο σημείο του σώματος βρίσκεται αυτό? Αν φυσήξεις τα πούπουλα μπορείς να το βγάλεις καναδυο φώτο κοντινές και λίγο καλύτερες π.χ. εστιάζοντας κι απο πάνω κι απο το πλάι στο εξόγκωμα;
 
Όχι είναι στο μέρος του λεμου και λίγο προς το κεφάλι δεν φεύγει ούτε όταν το φυσάω ούτε όταν το τραβάω τι μπορεί να είναι
 
Εμένα τώρα γιατί μου μοιάζει με τσιμπούρι;
Εσείς που βλέπετε καλύτερα.. έχει πόδια;
Κι εμένα με τσιμπούρι μου μοιάζει 😏

Να πούμε στον Γιώργο βέβαια ό,τι κι αν είναι να μην ξαναπροσπαθήσει να το τραβήξει.
 
Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι πρόκειται για τσιμπούρι... Δεν βλέπω όμως πόδια, έχει Γιώργο; καθώς επίσης δείχνει αρκετά ανοιχτόχρωμο.
Ούτως ή άλλως χρειάζεται επίσκεψη σε γιατρό, για την αφαίρεση του και για οδηγίες προστασίας από εδώ και πέρα (αν πρόκειται για τσιμπούρι).
[automerge]1560072286[/automerge]
Όλο κάτι παθαίνει αυτό το πουλάκι... Κρίμα... 😏

*Άμα ήταν τσιμπουρι δεν θα είχε γεμίσει;
Δηλαδή δεν θα υπήρχαν κι άλλα;

**Θα μπορούσε να είναι και κοριός;
*Δει είναι απαραίτητο Εύα μου.
**Δε φαίνεται για κοριός και απ΄ότι γνωρίζω οι κοριοί τσιμπούν πολλές φορές-γαζώνουν και φεύγουν, ενώ τα τσιμπούρια γραπώνονται και θέλει προσοχή η αφαίρεση τους (δηλ να μην τραβηχτεί, ώστε να μην κοπεί και παραμείνει μέσα στο δέρμα το κεφάλι τους).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επειδή σήμερα όλοι οι κτηνίατροι είναι κλειστά μπορώ να βάλω αυτό που έβαζα και στο cockatiel μου
 

Συνημμένα

  • 20190609_130747.webp
    20190609_130747.webp
    50,4 KB · Προβολές: 18
Όχι είναι στο μέρος του λεμου και λίγο προς το κεφάλι δεν φεύγει ούτε όταν το φυσάω ούτε όταν το τραβάω τι μπορεί να είναι


Οταν το επιασες σου εδωσε την εντυπωση οτι ειναι μαλακο, οτι εχει "κρεάτινη" υφη;

Αυτο σαν σπορος απο πεπονι μοιαζει με λιγη φαντασια
 
Ναι έχει κρεατινη υφή. Αρχικά νόμιζα ότι ήταν τροφη του από το μπολάκι του. Μετά άρχισα να το τραβάω και να το φυσάω αλλά δεν έφευγε. Τώρα του έβαλα από αυτό το υγρό πίσω στο σβέρκο του γιατί έγραφε στις οδηγίες ότι είναι για τα τσιμπούρια.
 
Ναι έχει κρεατινη υφή. Αρχικά νόμιζα ότι ήταν τροφη του από το μπολάκι του. Μετά άρχισα να το τραβάω και να το φυσάω αλλά δεν έφευγε. Τώρα του έβαλα από αυτό το υγρό πίσω στο σβέρκο του γιατί έγραφε στις οδηγίες ότι είναι για τα τσιμπούρια.
Μα αφού δεν ξέρεις ότι είναι τσιμπούρι γιατί του έβαλες;
 
Μα αφού δεν ξέρεις ότι είναι τσιμπούρι γιατί του έβαλες;
Για να έχουμε κατι να λέμε 😏

Και τι έγινε μετά τον ψεκασμό; Θα το πας αύριο στον γιατρό; Μην ξαναπροσπαθήσεις να το τραβήξεις για κανέναν λόγο!
 
Back
Top