Φροντίδα Καθαρά συρτάρια στα κλουβιά και στις ζευγαρώστρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
Πάντα ψάχνομαι για περισσότερη καθαριότητα και ευκολία
Τα συρτάρια στα κλουβιά, και στις ζευγαρώστρες, είναι μόνιμος
πονοκέφαλος. Αυτό το μαλακό αλλά ταυτόχρονα βαρύ πλαστικό
που βρήκα σε αλυσίδα σούπερ-μάρκετ, κάνει πολύ καλή δουλεία.
Κρατάει το συρτάρι πεντακάθαρο, αλλά και το ίδιο πλένεται και καθαρίζει
αφάνταστα εύκολα. Δεν το χρησιμοποιώ βέβαια σκέτο, αλλά στρώνοντάς το
με ένα στρώμα 0,5 εκ. υλικού καθαριότητος για πάτους.
-Μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί στους πάτους των κλουβιών με σκαφάκι.
Νομίζω θα δείτε γρήγορα την χρησιμότητά του.
 

Συνημμένα

  • TAP;ETO 1.webp
    TAP;ETO 1.webp
    14,7 KB · Προβολές: 525
  • TAP;ETO 2.webp
    TAP;ETO 2.webp
    31,8 KB · Προβολές: 479
  • TAP;ETO 3.webp
    TAP;ETO 3.webp
    20,8 KB · Προβολές: 465
κ. Μάκη είναι μια φανταστική ιδεά μιας και το πλαστικό δεν μπορεί να φθαρεί εύκολα απο τους φίλους μας. Υπάρχει και το ίδιο υλικό (λίγο πιο βαρύ απο ότι μπορώ να καταλάβω εν συγκρίση με το δικό σας και με εσωτερικές ίνες για να ελέγχουν διαστολές συστολές) σε καταστήματα που φτιάχνουν πισίνες ή διαθέτουν εξοπλισμούς πισινών, θα προσπαθήσω αύριο να ανεβάσω μια φωτογραφία με ένα ρετάλι που έμεινε απο κατασκευή πισίνας και θα σας το δείξω. Πιο το κόστος του υλικού, και σε τι διαστάσεις προσφερεται;
 
1,2 Χ 0,8 είχε, αν θυμάμαι καλά, 4,85 ευρώ.
Αυτό που λές Γρηγόρη ίσως είναι ακόμα καλύτερο
γι' αυτό μάθε λεπτομέρειες. 😉
 
Αν θυμάμαι καλά κ. Μάκη το υλικό λέγεται πολυπροπυλένιο, μπορεί και να κάνω λάθος στην ονομασία του, μιας και δεν είναι ο τομέας μου στις πισίνες. Θα ρωτήσω όμως τιμή, μιας και διαστάσεις ξέρω 120χ250 (ύψος μήκος) αλλά επειδή χρησιμοποιείτε και σαν υλικό βλαβών λογικά θα βγαίνει και σε μικρότερα μεγέθη. Το κόστος που αναφέρεται (περίπου 1 τετραγωνικό) είναι αρκετά καλό.
 
εγω χρησιμοποιω κατι αντιστοιχο με πολυ ευκολο πλυσιμο, εκεινα τα χοντρα πλαστικα σαν απομιμηση πλακακιου που στρωνανε παλια στα δαπεδα. Εννοειτε απο πανω βαζω στρωση απο αμμο πουλιων. Καθαριζεται πολυ ευκολα δεν φθειρεται και στεγνωνει γρηγορα ειτε απο μονο του καλοκαιριατικα ή με ενα σκουπισμα με βιτεξ το χειμωνα
 
Μάκη πώς ονομάζεται αυτό το υλικό για να μπορέσω να το ψάξω σρο σ/μ;

Αντιολισθητικό πατάκι, το λέει.
Καλύτερα να το δείς για να ξέρεις(απο το LIDL το πήρα).
Σου βάζω το χαρτί πού είχε αυτό που άνοιξα τώρα.
Είναι σε άλλες διαστάσεις απο το πρώτο, νομίζω.
 

Συνημμένα

  • NON-SLIP MAT.webp
    NON-SLIP MAT.webp
    41,6 KB · Προβολές: 281
Ευχαριστώ πολύ, με το που θα σχολάσω θα πάω να το κοιτάξω, ελπίζω μονο να μην ήταν σε προσφορά ημέρας :)
 
Αγορασα κι εγω κατι παρομοιο δοκιμαστικα που μοιαζει πιο πολυ με βετεξ. Εσας κ Μακη σας βολεψε;

Προς το παρον μου φαινεται αρκετα βολικο.
 
Φώτη είναι πάρα πολύ καλό, αλλά δυστυχώς τσιγκουνεύτηκα να πάρω
μερικά ρολλάκια και τώρα δεν το έχουν ξαναφέρει και δεν υπάρχει κάπου αλλού.
Τα ξέρω και αυτά που λές. Παρατήρησε για λίγο καιρό την όλη συμπεριφορά των πουλιών,
αν τα τσιμπούν ή αν κρατάνε υγρασία. Περιμένουμε ενημέρωση.
 
Φώτη είναι πάρα πολύ καλό, αλλά δυστυχώς τσιγκουνεύτηκα να πάρω
μερικά ρολλάκια και τώρα δεν το έχουν ξαναφέρει και δεν υπάρχει κάπου αλλού.
Τα ξέρω και αυτά που λές. Παρατήρησε για λίγο καιρό την όλη συμπεριφορά των πουλιών,
αν τα τσιμπούν ή αν κρατάνε υγρασία. Περιμένουμε ενημέρωση.

Δεν μπορουν να το τσιμπησουν γιατι τα κλουβια μου εχουν σχαρα στους πατους.

Προς το παρον φαινεται πολυ αποροφητικο και νομιζω οτι στο καθαρισμα θα με βολεψει αρκετα.Βεβαια εγω δεν εβαλα αμμο απο πανω αλλα κι ετσι νομιζω ειναι καλα. Το θετικο που βλεπω προς το παρων ειναι οτι ο αερας δεν το μετακινει. Οταν εβαζα πριονιδια τα επαιρνε ο αερας-το ιδιο γινοταν και με την αμμο. Οταν εβαζα εφημεριδες παλι τις επαιρνε ο αερας και αλλαζαν θεση με αποτελεσμα να μην καλυπτεται ολοκληρος ο πατος απο εφημεριδα.Αυτο ομως μενει στην θεση του.
 
παιδιά κι εγώ το χρησιμοποίησα αλλά επειδή είμαι πολύ, συχασιάρα δεν άντεχα να το πλένω. Τώρα χρησιμοποιώ λαδόκολα ψησίματος, δεν βρέχεται δεν μετακινείτε και προ παντός δεν το τρώνε όπως την εφημερίδα... Και πολύ οικονομικό, μόνο που χασομερώ να το κόψω στις διαστάσεις των κλουβιών. Και μάλιστα καθαρίζεται εύκολα γιατί δεν κολάει τίποτα.
 
Μακη προσφατα (πριν 1-2 βδομαδες ) ειχε ξανα το λιντλ (για πανω απο το πλυντηριο το προτεινε). Ισως εχουν μεινει. Παντως ακομη καλυτερη περιπτωση ειναι τα παλστικα δαπεδα που πουλανε με το μετρο(σαν εξομειωση πλαλακιου). Ειχα στρωσει με κατι τετοιο το παταρι και την αποθηκη στην ταρατσα.
 
κομματι απο το δαπεδο που λεω
 

Συνημμένα

  • user354_pic13500_1254204160.webp
    user354_pic13500_1254204160.webp
    16,8 KB · Προβολές: 186
Back
Top