Αναπαραγωγή Να βάλω τα πουλιά στις ζευγαρώστρες με κάγκελο χώρισμα;

Δεν προλαβαινω να πιασω το πουλακξ και να το φυσιξω.σας εβγαλα δυο φωτο
Τάσο, μια πρόβλεψη με το μάτι θα είναι πολύ τραβηγμένη και καθόλου σίγουρη. Φοβάμαι ότι δεν θα αποφύγεις να κάνεις αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Το-καναρίνι-μου-είναι-αρσενικό-ή-θηλυκό.17712/
 
Αν ασχολούταν έντονα με το χτίσιμο και δεν έπαιζε

Γι' αυτό εγώ θα πώ οτι, εσύ Τάσο θα το απαντήσεις αυτό. Εκανες το γενικά αποδεκτό. Αυτό δεν σημαίνει τίποτα όμως. Κάθε πουλάκι έχει τις ιδιαιτερότητές του . Κάθε κίνησή μας πρέπει να ακολουθείται απο παρατήρηση. Κάτσε για αρκετό χρόνο κοντά να δείς αντιδράσεις και να επανέλθεις μετά απο λίγες ώρες πάλι να βεβαιωθείς οτι όλα βαίνουν καλώς .
 
Καταλαβαινω απολυτα αυτο που λετε κυριε Μακη!Η καναρα λογικα αποδειχθηκε πως θελει χρονο ακομη.Εκει που εβαζε και χαζο εφτιαχνε την φωλια της εκει τα εβγαζε ολα εξω.Αποφασισα να τα ξαναχωρισω τα πουλακια και βλεπουμε θα τους δωσω χρονο ακομη.
 
Καλημερα σε ολους.Σημερα το πρωι η θυληκια γεννησε ενα αυγουλακι λογικα ασπορο χωρις να φτιαξει φωλια.θεωρω πως ακομη δεν ειναι 100 % ετοιμη.ενωσα το ζευγαρι δωσανε καποια φιλακια ομως πψι επιτυχημενο βατεμα.δεν χτιζει φωλια.θα βαλω νημα εγω και θα τοποθετησω υκ αυγουλακι το οποιο το σημαδεψα για να μην το μπερδεψω με αθτα που θα ερθουν.
 
Καλημερα σε ολους.Σημερα το πρωι η θυληκια γεννησε ενα αυγουλακι λογικα ασπορο χωρις να φτιαξει φωλια.θεωρω πως ακομη δεν ειναι 100 % ετοιμη.ενωσα το ζευγαρι δωσανε καποια φιλακια ομως πψι επιτυχημενο βατεμα.δεν χτιζει φωλια.θα βαλω νημα εγω και θα τοποθετησω υκ αυγουλακι το οποιο το σημαδεψα για να μην το μπερδεψω με αθτα που θα ερθουν.

Καλησπέρα. Μην περιμένεις να φτιάξει την τέλεια φωλιά για να την θεωρήσεις έτοιμη. Όπως αποδείχθηκε η θηλυκιά σου ήταν έτοιμη αφού ξεκίνησε ωοτοκία. Άν δεν είχες χωρίσει το ζευγάρι το αυγό πιθανόν να ήταν ένσπορο. Όσον αφορά στο βάτεμα συμβαίνει σε ανύποπτο χρόνο και εύκολα μπορεί να μας διαφύγει.
 
Η φωλια ειναο εξωτερικη.Ρε παιδια δε ξερω τι συμβαινει.η καναρα γεννησε εκτος φωλιας και το εσπασε το αυγο τι να κανω?περναει κατι απο το χερι μου ?ολα τα καλα τους προσφερω.αρχιζω να απογοητευομαι και να στεναχωριεμαι
 
Καλημερα.σημεσα γεννησε κανονικα στη φωλια της αλλα οπως βλεπω πρπει να ειναι το τελευταιο αυγουλακι της αρα λεω να μην το αλλαξω με ψευτικα.το τελευταιο ειναι αυτο το πιο εντονο μπλε
[automerge]1616396945[/automerge]
Τωρα κλωσσαει ρε παιδια .δεν φαινεται να εχει κανενα προβλημα με την φωλια.
 

Συνημμένα

  • 20210322_090231.webp
    20210322_090231.webp
    23,5 KB · Προβολές: 9
Ρε παιδιά με ξεγέλασε. Αυτή ξεκίνησε κανονικό καινούργιο κυκλο.τα αυγά ειναι βατεμενα. Εγώ δυστυχώς δεν τις τα αντικαταστησα και τώρα λογικά θα χάσω κάποια πουλάκια από τα τελευταία αυγά.δε μπορώ να κάνω κάτι τώρα έτσι;
[automerge]1616743535[/automerge]
Έλεγα μου έσπασε 3 είχε γεννησει και ένα ποσα να κάνει είδα και ένα με πιο έντονο μπλε αυτό της φωτο και δεν τα έβγαλα.μετα μόλις πήρα είδηση τι γίνεσαι είχε ξεκινήσει να κλωσσα
 
Εγώ δυστυχώς δεν τις τα αντικαταστησα και τώρα λογικά θα χάσω κάποια πουλάκια από τα τελευταία αυγά.δε μπορώ να κάνω κάτι τώρα έτσι;
Είναι σχετικό. Πόσα αυγά έχει; αν έχει δύο αυγά και βγει το ένα πουλάκι σήμερα και το άλλο αύριο δεν σημαίνει ότι θα πεθάνει στο δεύτερο επειδή εκκολάφθηκε μία μέρα αργότερα. Οταν διαβάζουμε στα άρθρα κάποια πράγματα που “πρέπει” να γίνονται σε διάφορες περιόδους της ζωής των πουλιών, πρέπει να αξιολογούμε τα δεδομένα της δικής μας περίπτωσης για να μπορούμε να κρίνουμε αν αυτό που προτείνεται είναι απαραίτητο, για τη δική μας περίπτωση.

Έλεγα μου έσπασε 3 είχε γεννησει και ένα ποσα να κάνει είδα και ένα με πιο έντονο μπλε αυτό της φωτο και δεν τα έβγαλα.μετα μόλις πήρα είδηση τι γίνεσαι είχε ξεκινήσει να κλωσσα
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Πόσα αυγά έχει τώρα η φωλιά, πότε γεννήθηκε το πρώτο και πότε το τελευταίο;
 
Η φωλια με τα 4 από τα 5 καναρίνια. Το 5ο δεν τα κατάφερε και πριν από λίγο το απομακρυνα και καθάρισα και την φωλια.εβαλα τα πουλάκια σε μια καθαρή με μια τσόχα που είχα ψεκάζει με αντιψειρικο. Ελπίζω αυτά να πάνε καλύτερα.
 

Συνημμένα

  • 20210417_155432.webp
    20210417_155432.webp
    48,5 KB · Προβολές: 6
Σημερα κλείνουμε την 14η μερα από τότε που έσκασε τον πρώτο αυγο
Τα πουλάκια ειναι τέσσερα και ακόμη όπως είναι φυσικο δεν έχουν ξεμυτισει αλλα κοντεύουν. Ποτε να βάλω δεύτερη φωλια.πειταζει να αλλάξω θέση σε αυτήν με τους νεοοσους και να βάλω στην τωρινή θέση τους την καινούργια.?πιο βολικό για μένα εκεί που είναι η φωλια τωρα .γίνεται καλύτερος έλεγχος
 
Ποτε να βάλω δεύτερη φωλια.
Όταν τα μικρά είναι περίπου 20 ημερών και έχουν αρχίσει να κλαρώνουν.
πειταζει να αλλάξω θέση σε αυτήν με τους νεοοσους και να βάλω στην τωρινή θέση τους την καινούργια.
Όχι, αλλά να έχεις υπόψιν ότι όταν τα μικρά έχουν κλαρώσει μπορούν μόνα τους να προσπαθήσουν να γυρίσουν στην παλιά θέση και να κάνουν κατάληψη στην νέα φωλιά.
Αν συμβεί αυτό θα πρέπει να τοποθετήσεις το διαχωριστικό για να τα ταΐζει ο κάναρος μέσα από αυτό και η νέα φωλιά να μείνει καθαρή για την επόμενη γέννα.
 
Back
Top