Αναπαραγωγή Καθαρισμος φωλιας παπαγαλων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bts328
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bts328

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
57
Πόλη
Κύπρος
εχω τοποθετησει εδω και ενα μηνα την ξυλινη φωλια σε Lovebirds.
δεν εχουν φτιαξει φωλια αλλα καθε βραδυ κοιμουνται μεσα και την λερωνουν.
αν τους την βγαλω και την καθαρισω μπορει να τα ενοχλησει;
 
να τη βγαλεις και να την καθαρισεις! Δεν θα τους πειραξει καθολου... ισα ισα πρεπει να την καθαρισεις αφου ειναι λερωμενη και κοιμουνται εκει μεσα... Κινδυνευουν απο αρρωστιες και μολυνσεις διαφορετικα. Εαν εχουν ποτισει οι κουτσουλιες γεμισε την με χλιαρο νερο και αφου φουσκωσει λιγη ωρα τριψε την καλα με μια παλια οδοντοβουρτσα, εγω ετσι κανω και με τις ξυλινες πατηθρες. Να επιμενεις μεχρι να καθαρισουν καλα οι κουτσουλιες. Μη χρησιμοποιησεις σαπουνι η αλλα απορυπαντικα διοτι ποτιζουν στο ξυλο. Πολυ καλο πλυσιμο με αφθονο νερο νομιζω αρκει, φτανει να φυγουν ολα τα ιχνη κουτσουλιας.

Μετα αστην ανοιχτη να στεγνωσει καλα και αν βιαζεσαι να την βαλεις πισω κανε την και λιγο με το σεσουαρ. :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: zxvt
San egrapse o Anesti, den exeis kanena problima na alaseis tin folia.

Etsi xoris na exoune mikra einai efkolo. Ligo pio diskolo einai otan exoune mikra. Ale ego ixa panta diplo tis folies. Etsi pira tin leromenei kai ebala kateefthian tin kathari. Meta borousa aneta oreo na kathariso tin leromenei kai boris na tin finis na stegnonei kala, na min kintinebi na piasei mykites apo tin igrasia stin folia. Kai me afto to sistima alaksa tis fiolies kai otan ixane neosous.


Alexandros
 
αυτο με τη διπλη φωλια ειναι ιδανικο! Το εφαρμοζω στα καναρινια!
κ γω στα Lovebirds ειχα το ιδιο προβλημα κ την επλυνα με ζεστο νερακι κ μονο! Οπως σου ειπαν κ τα παιδια πρωτυτερα...
απλα φροντισε να στεγνωσει. Γιατι η υγρασια μονο προβληματα δημιουργει σε μια τετοια περιπτωση!
 
εχω τοποθετησει εδω και ενα μηνα την ξυλινη φωλια σε Lovebirds.
δεν εχουν φτιαξει φωλια αλλα καθε βραδυ κοιμουνται μεσα και την λερωνουν.
αν τους την βγαλω και την καθαρισω μπορει να τα ενοχλησει;


εμένα τα Lovebirds κοιμούνταν μεσα στη φωλιά και τη λερώναν... Επδ μάλλον φοβουνταν:D.:D
 
Αν την πλυνουμε με νερο δεν θα φουσκωσει το κοντρα πλακε με αποτελεσμα να αρχισει να μαδαει; 😕
 
πιαδια να ρωτησω κατι; τα Lovebirds μου εχουν 2 νεοσσους στη φωλια 2 ημερων. Τους αλλαξα τη φωλια σημερα, αλλα δεν τους εστρωσα κατι. Κανω καλα;
 
Το καλυτερο θα ηταν να αφησεις τη φωλια σε παρομοια κατασταση με αυτην που τη βρηκες. Δεν εννοω την καθαριοτητα αλλα και το λικο που ειχανε βαλει τα πουλια. Μπορεις να βαλεις καθαρο απο το ιδιο υλικο. Αν παρολα αυτα οι γονεις ταιζουνε κανονικα τα μωρα και δεν εχουνε προβλημα τοτε ολα εμενα μου φαινονται μια χαρα! 😉
 
Back
Top