Γενικά Καινουργιο νεαρο budgie, θα ταιριαξουν σαν ζευγαρι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης frozed
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ούτε και τα μαγαζιά την λένε αυγοτροφή, ούτε είναι, ούτε τους προσφέρει κάτι. Οπότε ναι μην την ξαναγοράσεις.
Υπάρχουν έτοιμες συσκευασμένες αλλά μπορείς εύκολα με φθηνά υλικά να φτιάξεις μια ποιοτικότερη μόνος σου.
1 βρασμένο 15 λεπτά αυγό
250 ml τρίμμα φρυγανιάς
2 κ. σούπας κουάκερ
1 κ. σούπας ρίγανη ξηρή ( μπορείς να προσθέσεις ξηρή τσουκνίδα, θυμάρι κτλ)
1 κ. Γλυκού μέλι αραιωμένο σε 15 ml χλιαρό νερό
Χτυπάς πρώτα τα στερεά υλικά στο multi, (τσόφλι, φρυγανιά, κουάκερ ρίγανη κτλ) να γίνουν σκόνη.
Προσθέτεις το αυγό ψιλοκομμένο με μαχαίρι και το αραιωμένο μέλι και ξαναχτυπάς να γίνουν μείγμα. Η υφή του μείγματος πρέπει να είναι στεγνή. Φυλάσσεται στο ψυγείο για μία εβδομάδα.
Αν η ποσότητα σου φαίνεται μεγάλη, την μισή την κλείνεις αεροστεγώς σε ένα δοχείο τύπου taper και την φυλάς στην κατάψυξη.
Όταν δεν θα έχεις χρόνο μπορείς να τους βάζεις και απλά μισό αυγό με το τσόφλι του, μόνο πρέπει να το αφαιρείς εντός της ημέρας.
Πριν βράσεις το αυγό να το πλένεις με σφουγγάρι και κρύο νερό.
 
Καλησπερα στα παιδια!

Δεν ξερω αν θυμαστε και ποσοι το θεματακι που ειχα με τα Budgies μου!

Παντως οφειλω να βαλω μια φωτογραφια για να δειτε την εξελιξη του!

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Πανέμορφα φτου φτου φτου! Είναι τελικά ζευγάρι; Δεν βλέπω καλά το δεξί.
 
Εχει ελαφρως σκουρινει η μυτουλα του προς τα αρσενικα χρωματα... Καμια σχεση με καφε γκρι κλπ, πιο πολυ προς μωβ και ελαφρως μπλε στις ακρες...

Η Ολη του συμπεριφορα ειναι αρσενικου, συνεχως μουρμουριζει, κελαηδαει, περισοτερο συγκριτικα με την θηλυκια μου... Πιο καμαρωτη κορμωστασια και αρκετες φορες εχω παρατηρισει οταν φιλαει την θηλυκια, να προσπαθει να βαλει το ενα ποδι επανω της, σαν να προσπαθει να ανεβει πανω της δηλαδη!

Εχω βαλει φωλια εδω και καποιες μερες... Μαλιστα επειδη την μια φωλια η θηλυκια την ειχε τρυπισει λιγο στον πατο της απο την προηγουμενη φορα που της την ειχα βαλει με τον πρασσινο παπαγαλο μου, και τωρα της εκανε μεγαλυτερη τρυπα, της πηρα αλλη και απο κατω προσθεσα ενα λεπτο κοντρα πλακε ωστε να αυξηθει το παχος και αν τρυπησει το εσωτερικο μαλακο ξυλο, να μην υπαρχει προβλημα τρυπας και κινδυνος να αποδρασει η να σφινωσει ακομη χειροτερα καποιο παπαγαλακι μου...

Η θηλυκια οπως καταλαβατε επισκεπτεται συνεχως την φωλια, καθεται λιγο μεσα, ξαναβγαινει, ξανα μπαινει, κοιταει γυρω γυρω, την τσιμπαει κλπ...

Ο Κιτρινος δε μπαινει καθολου μεσα, αλλο ενα στοιχειο που πιστευω δειχνει πως ειναι αρσενικος... Αντιθετως οταν μπαινει η θηλυκια μεσα παει κοντα και αυτος, και της φωναζει, την φιλαει, αλλα δεν τον εχω δει να μπαινει ποτε μεσα και εκεινος! Ισως οταν ειμαι μπροστα να ειναι πιο προσεκτικα...😛

Εχω φωτογραφια του κιτρινου μου, αλλα τωρα δεν ειμαι στο σπιτι μου, οποτε οταν μπορεσω θα ποσταρω την φωτογραφια να ξανα-συζητησουμε τον χαλινο του. 🙂
 
Λοιπον εδω ειναι οι φωτογραφιες του χαλινου, ακομα παντως αβγουλακια, δεν... Τα παιχνιδια τα φιλια και οι φροντιδες συνεχιζονται.. Οπως και τα μεσα εξω στην φωλια της θηλυκιας..

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Σ' αυτό το χρώμα πουλιού δεν είναι σίγουρη ένδειξη ο χαλινός. Εν τω μεταξύ, βλέπω ένα λευκό στεφάνι γύρω από τα ρουθούνια; Αυτό μπορεί να σημαίνει πως είναι θηλυκό.
 
Πραγματικα εχω μπερδευτει... Ειναι πολυ αχνο το στεφανακι οντως, αλλα υπαρχει,

Τοσο κελαηδημα ομως και τοσο κανακευμα στο θηλυκο; Τοσο φιλι και κακο; 😛

Να σκεφτω την αγορα ενος στανταρ αρσενικου; Ποια ειναι η γνωμη σου;
 
Ετσι κι αλλιώς τώρα όσα πουλιώνται είναι μωρά. Και περίοδος αναπαραγωγής δεν είναι. Περίμενε λίγο να δείξει κιόλας και το ξανασκέφτεσαι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: frozed
Back
Top