Φροντίδα Καινούργιος παπαγάλος κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kassi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kassi

PB New Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2016
Μηνύματα
32
Πόλη
Τρίκαλα
Καλησπέρα σε όλους. Επιτέλους γράφτηκα στο site . Το παρακολουθώ εδώ και καιρό αλλά τώρα που απέκτησα κι εγώ τον παπαγάλο μου έκανα εγγραφή. Θα ήθελα όποιος μπορεί να με βοηθήσει σχετικά με την εκπαίδευση των κοκατίλ. Πρίν τρεις μέρες αγόρασα ένα κοκατίλλ θυληκό από pet shop και μου είπαν οτι δεν έχει ακόμα χρονίσει.Από αυτά που διάβασα θέλει χρόνοπ για να προσαρμοστεί τον πρώτο καιρό. Από την πρώτη μέρα όμως που το πλησίασα και του έδωσα να δοκιμάσει να φάει καρύδι αό το χέρι μου( πάντα όμως έξω από το κλουβί) ανταποκρίθηκε αμέσως και ήρθε. Έτσι κάθε μέρα έρχεται και τρώει. Μόνο αυτό όμως,. Δεν το ζορίζω για κάτι άλλο γιατί ακόμα είναι νωρίς. Θλελω λοιπόν όποιος γνωρίζει περισότερα να μολυ πει πως μπορώ να κινηθώ από εδώ και π=΄ερα. Προσπαθώ να της μιλάω συνέχεια για συνηθίσει. Μπορώ να βάλω κάποιο παιχνίδι στο κλοιυβί για να παίζει;Εχει μόνο την κούνια. Επίσης το βράδυ παρατήρησα οτι δεν κλείνει τα μάτια όταν κοιμάται.Ισχύει; Συγγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι άκυρες αλλά πρώτη φορά έχω κοκατίλ το οποίο όμως λατρεύω. Ευχαριστώ
 
Σωστά κινείσαι όπως το πας! Το καρύδι μην το δίνεις κάθε μέρα διότι παχαίνει αρκετά, μπορείς να πάρεις κεχρί millet για το οποίο τρελαίνονται όλα τα πουλιά. Για να παρατήρησες ότι κοιμάται με τα μάτια ανοιχτά σημαίνει ότι υπήρχε φως. Τα πουλιά δεν κοιμούνται εύκολα με φως και επίσης δεν γνωρίζει το νέο περιβάλλον της. Χρειάζεται περίπου 10 ώρες ύπνου σε ήσυχο δωμάτιο με ένα λαμπάκι νυχτός καθώς τα κοκατιλ παθαίνουν σχετικα συχνά νυχτερινούς πανικούς.
 
Περιμενουμε φωτογραφιες του νεου σου φιλου :)
Οσο για την εκπαίδευση συνεχισε οτι κανεις απλα με τα τροφιμα που σου ειπε ο @Φοίβος πιο πανω :)
Απο οτι φαινεται θα σε μαθει ευκολα.
Δωσε της χρονο να σε εμπιστευτει προν βαλεις το χερι σου μεσα στο κλουβι.
Γενικα ειναι ζωα της υπομονης οποτε πρεπει να προμηθευτεις μπολικη απο αυτη 😛lease
Παιχνιδια εννοειται και να του βαλεις να ασχολειται και να μην τον πιανει ανια.
Απλα μην το γεμισεις απο την αρχη.
Να τα βαζεις σιγα σιγα και να τα αλλαζεις για βα μην τα βαριεται.
Μπορεις να φτιαξεις μονη σου παιχνιδια που θα τα ευχαριστηθει το ιδιο με τα αγοραστα και θα σου ερθουν πιο οικονομικα :)
Βλεπε εδω , εδω και εδω !
Το βραδυ να το σκεπαζεις με ενα πανακι για να κοιμαται ησυχα.

Επισης διαβασε και για την σωστη διατροφη και τον λογο που πρεπει να παιρνεις μονο συσκευασμενη τροφη .
 
Ευτυχώς που μου το είπατε για το καρύδι γιατί δεν το ήξερα..Φως στο δωμάτιο είχα ένα πολύ μικρό από αυτό είδα οτι είχε τα μάτια ανοιχτά. Επίσης μπορώ να καταλάβω από το πώς έχει το λοφίο του την διάθεση που έχει; Αλλες φορές είναι προς τα πάνω κι άλλες το έχει πίσω. Θα το φωτογραφίσω και θα σας το στείλω να το δείτε. Ξέρω οτι ακόμα είναι νωρίς και δεν έχω βάλει το χέρι μου μέσα. Είναι ζωηρή κι οταν της μιλάω φάινεται οτι χαίρεται καθώς δεν σταματάει λεπτό να ανεβοκατεβαίνει στο κλουβί. Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας
 
Οταν εχουν το λοφιο πισω ειναι σε χαλαρη διαθεση.
Οταν το εχουν τερμα πανω ισιο ειναι σε εγρηγορση, επιφυλακη κλπ και οταν οταν εχει πανω αλλα χαλαρο ειναι σε παιχνιδιαρικη και σκανταλιαρικη διαθεση.
Ολα αυτα χωρις να ειμαι σιγουρη αλλα τα ειχα διαβασει παλια που ειχα κι εγω κοκατιλ 😛
Επισης θυμαμαι οταν ηταν χαρουμενος και τραγουδουσε ειχε παλι το λοφιο πισω.
 
Καλώς ήρθες κι εσύ και το κοκατιλάκι σου!
Τα βασικά στα είπαν τα παιδιά πιο πριν, κράτησε τον πλήρη οδηγό φροντίδας παπαγάλων και σιγά-σιγά, ανοίγεις ένα-ένα τα άρθρα που περιλαμβάνονται και θα ενημερωθείς για τα πάντα.
Τώρα που είσαι φρέσκια (ος) στο θέμα παπαγάλος, ξεκίνησε με όσα αναφέρονται στην ψυχολογία των παπαγάλων και κατόπιν προχώρα και στα θέματα διατροφής και εκπαίδευσης.
Περιμένουμε να την καμαρώσουμε!
 
Αυτή λοιπόν είναι η μικρή μου. Της έχω τροφή που μου ἐδωσαν από το πετ καθώς και βιταμίνη. Της έβαλα κι ενα στικ το οποίο έχει σχεδόν τελειώσει. Μπορώ να της δώσω κάτι άλλο;
 

Συνημμένα

  • 20160905_214122.webp
    20160905_214122.webp
    13,4 KB · Προβολές: 76
  • 20160908_154315.webp
    20160908_154315.webp
    32,2 KB · Προβολές: 74
Η αλήθεια είναι οτι από αυτα που διάβασα ήμουν αποφασισμένη να πάρω ένα μακρόστενο κλουβί. Αλλά στο πετ μου είπαν οτι αφού είναι ένα να προτιμήσω στρόγγυλο. Αν και δυσκολεύτηκα λίγο τελικά πήρα αυτό. Πιστεύετε πως πρεπει να το αλλάξω;
 
... Πιστεύετε πως πρεπει να το αλλάξω;
Ναι, αν μπορείς να το επιστρέψεις, ποτέ μην εμπιστεύεσαι αυτούς των πετ σοπς, να πουλήσουν θέλουν και γνώσεις δεν έχουν...
 
Δεν νομίζω οτι μπορώ να το επιστρέψω.. Μάλλον θα πρέπει να πάρω καινούργιο. Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση
 
Η αλήθεια είναι οτι από αυτα που διάβασα ήμουν αποφασισμένη να πάρω ένα μακρόστενο κλουβί. Αλλά στο πετ μου είπαν οτι αφού είναι ένα να προτιμήσω στρόγγυλο. Αν και δυσκολεύτηκα λίγο τελικά πήρα αυτό. Πιστεύετε πως πρεπει να το αλλάξω;

Ισως να βαλεις για πουλημα αυτο.
Γιατι και οι εποχες ειναι δυσκολες για να σου πουμε να το αφησεις και να παρεις αλλο :/
Απλα αφου ησουν διαβασμενη απο το φορουμ επρεπε να ξερεις καλυτερα.
Αχ αχ :)
 
Τὠρα το έχω μετανιώσει, αλλά την πάτησα... Με παρέσυρε... Το ρέμα...😀... Κα΄τι θα κάνω όμως. Προφανώς πρέπει να πάω να μου το αλλάξουν σε πετ; Γιατί δεν θέλω να αγχώσω το κοκατίλ αν επιχειρήσω να το πιάσω μόνη μου αφού δεν έχω και την εμπειρία.
 
Κούκλα η Μπάρμπι σου, να την χαίρεσαι!

Δεν νομίζω οτι μπορώ να το επιστρέψω.. Μάλλον θα πρέπει να πάρω καινούργιο. Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση

Εντός 10 ημερών αν δεν πληροί τις προϋποθέσεις, μπορείς να το αλλάξεις βάση νόμου! Αυτό ισχύει σε όλα τα εμπορεύματα!
 
Τὠρα το έχω μετανιώσει, αλλά την πάτησα... Με παρέσυρε... Το ρέμα...😀... Κα΄τι θα κάνω όμως. Προφανώς πρέπει να πάω να μου το αλλάξουν σε πετ; Γιατί δεν θέλω να αγχώσω το κοκατίλ αν επιχειρήσω να το πιάσω μόνη μου αφού δεν έχω και την εμπειρία.

Για την αλλαγη του κλουβιου μπορεις απλα να ανοιξεις τις 2 πορτες και να βαλεις το φαγητο στο καινουριο κλουβι και θα μπει μονη της σιγα σιγα :)
 
Ωραία. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω. Στα μακρόστενα κλουβιά νιώθει περισσότερη ασφάλεια;
 
Ωραία. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω. Στα μακρόστενα κλουβιά νιώθει περισσότερη ασφάλεια;

Ναι, και λόγος είναι ότι μπορούν να τοποθετηθούν έτσι ώστε τουλάχιστον η μία πλευρά του αν όχι δύο, να εφάπτει σε τοίχο. Έπειτα το μακρόστενο κλουβί μπορείς να το κρεμάσεις σε τοίχο ενώ το στρόγγυλο όχι, θέλει ειδική βάση, άρα εξτρά χρήματα. Συν του ότι στα μακρόστενα έχουν περισσότερο χώρο για σκαρφάλωμα παιχνίδια και άλλες δραστηριότητες!
 
Back
Top