Φροντίδα Καινούργιο καναρίνι δεν κελαηδά ακόμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bady83
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bady83

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2011
Μηνύματα
63
Πόλη
Αμπελόκηποι
Καλησπέρα σ' όλους! Πριν δυο εβδομάδες αγόρασα ένα καναρινάκι (6 μηνών) από εκτροφέα. Μέχρι σήμερα δεν έχει κελαηδήσει πέρα απ τα βασικά μονότονα. Δεν είναι θηλυκό (τσεκαρισμένο). Να το γυρίσω ή να του δώσω κ άλλη περίοδο προσαρμογής;
Είναι σε κλουβί στο μπαλκόνι και το βράδυ μέσα στο σπίτι κ στην γειτονιά υπάρχει άλλο ένα αρσενικό το οποίο κελαηδάει αλλά όχι σε ψηλά ντεσιμπέλ .
Ευχαριστώ πολύ!
 
Καλησπέρα, η αλλαγή περιβάλλοντος είναι πολύ σημαντική, αφού έχει αρχίσει τα βασικά νομίζω ότι πρέπει να του δώσεις λίγο χρόνο ακόμη. Εμένα προσωπικά άρχισε να κελαηδάει ένα μήνα αφού το πήρα στο σπίτι αλλά μετά δεν σταματούσε με τίποτα. Δώστου λίγο χρόνο προσαρμογής!
 
  • Like
Αντιδράσεις: bady83
Καταρχάς @bady83 πρόσθεσε το όνομα σου στο προφίλ σου για να μπορούμε να σε αποκαλούμε με αυτό και να κάνουμε πιο σωστό διάλογο! 😉

Δεύτερον να χαίρεσαι το καναρινάκι σου και μπράβο σου που το πήρες από εκτροφέα, και όχι από πετ σοπ! Αν θες μπορείς εδώ: να μας το παρουσιάσεις να το καμαρώσουμε και εμείς!

Τρίτον, συμφωνώ με τον Γιάννη! Θέλουν κάποιο χρόνο να προσαρμοστούν στο νέο περιβάλλον, να εμπιστευτούν αυτούς που τα φροντίζουν, να εξοικειωθούν με τον νέο χώρο και με τους νέους ανθρώπους! Άλλα προσαρμόζονται σε 3 μέρες και άλλα σε 2 μήνες... Δεν είναι στάνταρ αυτό.. Δώστου χρόνο, μην το μετακινείς, να είναι το κλουβάκι σε ένα σταθερό σημείο και είμαι σίγουρη πως θα σε αποζημιώσει! Να του μιλάς, όταν αλλάζεις νερό και φαγητό να κάνεις ήρεμες κινήσεις και σιγά σιγά θα ξεθαρέψει! Πτερόροια έχει περάσει έτσι; Στον εκτροφέα τραγουδούσε ή τουλάχιστον "σαλιάριζε";

Και τέλος, όταν ακούω μπαλκόνι δεν μπορώ να μην πω ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΑΡΠΑΚΤΙΚΑ και να είναι προφυλαγμένο από τα καιρικά φαινόμενα (ρεύματα αέρα, βροχή κα) !
Διάβασε αυτά: Κινδυνευουν τα καναρινια απο τα αρπακτικα πουλια στα μπαλκόνια; | PetBirds
Προστασία καναρινιών απο αρπακτικά και το κρυο | PetBirds
Τι να κάνω για να προστατέψω τα πτηνά μου από τ' αρπακτικά; | PetBirds
Φτερωτά Αρπακτικά | PetBirds
Προστασια απο αρπακτικα | PetBirds
Η κατασκευη προστασιας των budgie μου απο αρπακτικα | PetBirds
Να βάλω πλεξιγκλάς για προστασία από τα αρπακτικά; | PetBirds
Κλούβα προστασίας από τα αρπακτικά | PetBirds

Χωρίς φυσικά να θέλω να σε αγχώσω! 😛 Απλά προσέχουμε για να έχουμε! Καλό σου διάβασμα! Και ό,τι θες μη διστάσεις! Εδώ είμαστε! 😉
 
Καλησπέρα σ' όλους! Πριν δυο εβδομάδες αγόρασα ένα καναρινάκι (6 μηνών) από εκτροφέα. Μέχρι σήμερα δεν έχει κελαηδήσει πέρα απ τα βασικά μονότονα. Δεν είναι θηλυκό (τσεκαρισμένο). Να το γυρίσω ή να του δώσω κ άλλη περίοδο προσαρμογής;
Είναι σε κλουβί στο μπαλκόνι και το βράδυ μέσα στο σπίτι κ στην γειτονιά υπάρχει άλλο ένα αρσενικό το οποίο κελαηδάει αλλά όχι σε ψηλά ντεσιμπέλ .
Ευχαριστώ πολύ!
Να ξεκινήσω από την έκφραση δεν είναι θηλυκό...
Πως το γνωρίζεις αυτό?
Ποιος είναι αυτός που σε διαβεβαίωσε για το φύλο του;
Τα καναρίνια που η ηλικία τους ξεπερνά τους 6 μήνες θα έπρεπε να είναι στην διαδικασία της έναρξης του τραγουδιού, ειδικά τώρα που οδεύουμε (ακόμη και με κρύο) προς την άνοιξη... έχουν μείνει μόνο 11 μέρες...
Όμως προσωπικά πιστεύω πως έχεις κάνει "λάθος" επιλογή - αγορά... και θα εξηγήσω τους λόγους μου...
Ένα πουλί γεννημένο Σεπτέμβρη... άντε τέλος Αυγούστου δεν έχει κάνει πτερόρροια, έχει πιεστεί από τις ζέστες, δεν έχει προετοιμαστεί για το χειμώνα και πριν καταλάβει τι του γίνεται... φτάνει η Άνοιξη... Πώς να μην είναι μπερδεμένο... Πως να κελαηδήσει στην ώρα του; Αν έπρεπε να μπει σε αναπαραγωγή ίσως να μην ήταν εφικτό την Άνοιξη του 2015.
Οι ηλικιακές επιπτώσεις του, περιορίζονται πολύ γιατί όπως υποψιάζομαι το θέλεις να κελαηδά στο μπαλκόνι σου... Οπότε αν είναι αρσενικό με λίγο υπομονή αυτό θα γίνει στο χρόνο που πρέπει.
Εκείνο που ως άνθρωπο με ενοχλεί αφάνταστα... είναι το γεγονός πως υπάρχει "άτομο"... Που τον αποκαλούμε εκτροφέα καναρινιών... και έχει καναρίνια σε αναπαραγωγή... Τους τελευταίους μήνες του καλοκαιριού, στην Ελλάδα... ΈΛΕΟΣ...
Έμπορος είναι... έμπορος του χειρίστου είδους (γνώμη μου), που πιέζει καταστάσεις για να πάρει αριθμούς πτηνών με στόχο το οικονομικό όφελος...
Εύχομαι λοιπόν να το ακούσεις σύντομα το φίλο σου να κελαηδά... όπως ακόμη εύχομαι να σταματήσουν κάποιοι να βλέπουν τα καναρίνια ως είδος εμπορεύσιμο και οικονομικά αποδοτικό και αυτούς που τα αγαπούν ως μεγάλα θύματα...
 
Καλημέρα! Να το χαίρεσαι το καναρινάκι σου!

Προτού τρομοκρατηθείς από αυτά που γράφει ο κ Γιάννης, εννοεί ότι είναι πολυ μεγάλη καταπόνηση για τα πουλιά να τα ζευγαρώνουν εκείνη την εποχή και δεν είναι καλό σημάδι ότι ο εκτροφέας ενδιαφέρεται πάρα πολύ για την υγεία των πτηνών του, αλλά με απλά λόγια τα ξεζουμίζει για το κέρδος του..

Παρόλα αυτά, άφησε το πουλάκι σε ένα σταθερό μέρος μέχρι να προσαρμοστεί και αν είναι αρσενικό θα σου χαρίσει πολύ όμορφες φωνούλες.. :)
 
Καλημέρα και να χαίρεσαι το καναρίνι σου.
Ο δικός μου είναι του 14 και τον πήρα από εκτροφέα τέλη Οκτώβρη.
Εξημερώθηκε στις 2-3 ημέρες κάνοντας μερικά βήματα τιτιβίσματος, αλλά τώρα δεν σταματάει το τιτίβισμα, αλλά ακόμα έχει μια φοβία όταν πας να του βάλεις κάποια λιχουδιά.
Πριν πολλά χρόνια 15 να σου πω, είχα αγοράσει από έμπορο ένα αρσενικό μηνών και έκανε αρκετούς μήνες να κελαηδήσει, βέβαια τότε δεν είχαμε την τεχνολογία για να έχουμε και γνώσεις.
Με λίγα λόγια είναι αυτά που λέει και ο φίλος μας ο Γιάννης παραπάνω.
 
@alicedros, Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές!
Πτερόροια... φαντάζομαι ναι! απ ότι μου ανέφερε σαλιάριζε δεν τραγουδούσε ολοκληρωμένα

@misalouris, Συμφωνώ απόλυτα με τις επισημάνσεις σου είναι πράγματα που ένας πρωτάρης του είδους δεν τα παρατηρεί
Το φύλο από μια μικρή έρευνα στην περιοχή το διαπίστωσα
 
Συμφωνώ απόλυτα με τις επισημάνσεις σου είναι πράγματα που ένας πρωτάρης του είδους δεν τα παρατηρεί Το φύλο από μια μικρή έρευνα στην περιοχή το διαπίστωσα
Ίσως τότε θα πρέπει να κρατήσεις κάποιες επιφυλάξεις για το φύλο του πτηνού.
 
Καλημέρα σ ' όλους!
Σήμερα το πρώι διαπίστωσα ότι τσιμπάει (καθαρίζει 😉το ένα ποδαράκι του... Να ανησυχήσω (ακαρεα) ; Το ίδιο πόδι το 'φυλάει' το βράδυ και στηρίζεται στο άλλο.
Γιάννη από φωτογραφίες που έχω δει στα αρσενικά υπάρχει ένα είδος ΄ψευδοπέους' . Αυτό εντόπισα και κατέληξα επειδή παλαιότερα την είχα 'πατήσει' μ ένα θηλυκό. Υπάρχει καποιός άλλος τρόπος διαχωρισμού;
 
Γιάννη από φωτογραφίες που έχω δει στα αρσενικά υπάρχει ένα είδος ΄ψευδοπέους' . Αυτό εντόπισα και κατέληξα επειδή παλαιότερα την είχα 'πατήσει' μ ένα θηλυκό. Υπάρχει καποιός άλλος τρόπος διαχωρισμού;
Μπορείς να διαβάσεις ένα άρθρο για το αν Το καναρίνι μου είναι αρσενικό ή θηλυκό; | PetBirds και ένα ακόμη σχετικό με την αναγνώριση φύλου στα καναρίνια
Διαβάζεις και αν έχεις ερωτήσεις... εδώ είμαστε...
 
  • Like
Αντιδράσεις: bady83
Αρσενικό, ας περιμένω λοιπόν ελπίζοντας να μην ταλαιπωρείται από κάτι!
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! 🙂
 
Αρσενικό, ας περιμένω λοιπόν ελπίζοντας να μην ταλαιπωρείται από κάτι!
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! 🙂
Ελπίζω να βοήθησε η συζήτηση τόσο εσένα όσο και τους μελλοντικούς αναγνώστες με παρόμοιες απορίες...
 
Τελικά πήγα πριν 2 εβδομάδες στον τύπο και μου έδωσε ένα άλλο μεγαλύτερης ηλικίας (1 και κάτι). Τό πήγα σε κτηνίατρο μου είπε ότι το βρίσκει υγιέστατο. Βέβαια η εξέταση ήταν καθαρά οπτικά κ ακουστικά για την αναπνοή του. Μου είπε απλά να του δώσω χρόνο ακόμα και ότι δεν εντόπισε ίχνη για ακάρεα κτλπ. Έλα όμως που μου χει κολλήσει ότι στον 'εκτροφέα' έχει πέσει αρρώστια και δεν έχουμε κελαήδησμα... Επίσης ο γιατρός μου ζήτησε να του αλλάξω το κλουβάκι (είχα ξύλινο) και του πήρα λίγο μεγαλύτερο πλαστικό.
Ηθικό δίδαγμα:Γραφτήτε στο forum πριν αγοράσατε καναρινάκι!
Διάβασα αρκετά για την προληπτική χρήση φαρμάκων (πχ pulmosan) και θα συμφωνήσω με όσους δεν χορηγούν προλητπικά φάρμακα.
 
Τελικά πήγα πριν 2 εβδομάδες στον τύπο και μου έδωσε ένα άλλο μεγαλύτερης ηλικίας (1 και κάτι). Τό πήγα σε κτηνίατρο μου είπε ότι το βρίσκει υγιέστατο. Βέβαια η εξέταση ήταν καθαρά οπτικά κ ακουστικά για την αναπνοή του. Μου είπε απλά να του δώσω χρόνο ακόμα και ότι δεν εντόπισε ίχνη για ακάρεα κτλπ. Έλα όμως που μου χει κολλήσει ότι στον 'εκτροφέα' έχει πέσει αρρώστια και δεν έχουμε κελαήδησμα... Επίσης ο γιατρός μου ζήτησε να του αλλάξω το κλουβάκι (είχα ξύλινο) και του πήρα λίγο μεγαλύτερο πλαστικό.
Ηθικό δίδαγμα:Γραφτήτε στο forum πριν αγοράσατε καναρινάκι!
Διάβασα αρκετά για την προληπτική χρήση φαρμάκων (πχ pulmosan) και θα συμφωνήσω με όσους δεν χορηγούν προλητπικά φάρμακα.
Σε όλα υπάρχουν αιτίες, λογική και φυσικά αρκετές λύσεις... αρκεί να είσαι στο σωστό χώρο και να μιλάς με ανθρώπους που θέλουν να βοηθήσουν.
Όσο για τα φάρμακα... όπως όλα τα φάρμακα... με μέτρο και με γνωστή την αιτία πάντα καλό θα κάνουν... χωρίς μέτρο και στην τύχη... μόνο κακό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: bady83
Καλημέρα σ' όλους

Κανω χρήση epithol . Στην περίπτωση που παρέλθει το 6ημερο και δεν εχουν εξαφανιστεί τα λέπια συνεχίζω εως ότου εξαφανιστούν ή σταματάω και επαναλαμβάνω τον άλλο μηνα;
Σχετικά με την χρήση του pulmosan εχω κάνει μια χρήση θα ακολουθήσει κ 2η μετά από 15 μέρες. Αυτή η επαναληπτική είναι 'υποχρεωτική' ή κρίνεται με την βελτίωση που δείχνει το καναρινάκι;

Ευχαριστώ πολύ!
 
Ο κύκλος ζωής των παρασίτων που στοχεύει το pulmosan είναι 7 μέρες...
Αν λοιπόν πρέπει να γίνει η χρήση του χρειάζονται τρεις επαναλήψεις κάθε επτά μέρες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: bady83
Οι οδηγίες λένε για μια 1 σταγονα και ανα 15 μέρες αν θυμάμαι καλα. Φαντάζομαι αυτό αφορα την προληπτικη χρηση του..;
Σχετικά με την epithol; έχει κάποια συνέπεια η παραπάνω χρηση της (έως ότου εξαφανιστούν τα σημάδια);
 
Σχετικά με την epithol; έχει κάποια συνέπεια η παραπάνω χρηση της (έως ότου εξαφανιστούν τα σημάδια);
Το epithol είναι μια ήπια κρέμα που μόνο καλό κάνει.
Για το pulmosan διάβασε Ακάρεα της τραχείας
Η συσκευασία του φαρμάκου γράφει επανάληψη μετά από 4 βδομάδες...
 
  • Like
Αντιδράσεις: bady83
Φίλε Βασίλη, εάν κατάλαβα καλό το πρώτο το πουλάκι το επέστρεψες; Εάν ναι κρίμα, γιατί πιστεύω πως όταν κάποιος επιλέγει ένα πουλάκι πρέπει να το κρατήσει χωρίς να έχει σημασία εάν είναι αρσενικό η θηλυκό η έαν κελαηδάει πολύ η λίγο. Σε κάθε περίπτωση, ο χρόνος προσαρμογής διαφέρει για κάθε πουλάκι και σχετίζεται σε μεγάλο βαθμό με την ηλικία, την εποχή και το ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ του πουλιού. (Ναι, κάθε πουλάκι έχει διαφορετικό χαρακτήρα). Είχα αρσενικό καναρίνι που μετά την αγορά έκανε πάνω από μήνα για να στρώσει κελάηδημα και έχω αυτόν της φωτογραφίας (που είναι απίστευτα κυρίαρχο αρσενικό) που τον μετάφερα σπίτι με το αυτοκίνητο σε κλειστό χάρτινο κουτί, τον έριξα στο καινούργιο κλουβί, και αφού τινάχτηκε ξεκίνησε να κελαηδάει με τέσσερις μεγάλους και δυό παιδιά παρόντες στο δωμάτιο. Όσον αφορά στα ακάρεα... Είναι σχεδόν πιστοποιημένο ότι όλοι οι νέοι ιδιοκτήτες πτηνών, ειδικότερα καναρινιών, τείνουν να ανακαλύπουν ασθένειες στα πουλάκια με το 90% των περιπτώσεων να σχετίζονται με ακάρεα. Τις περισσότερες φορές το πουλάκι περνάει μια φάση "δηλητηρίασης" με επαναληπτικές χορηγήσεις pulmosan, scatt, vermetec και ότι άλλο φανταστεί κανείς ότι μπορεί να του κάνει καλό, για να καταλήξουμε ότι μάλλον δεν είχε τίποτα, και τον ενοχλούσε η μυρωδιά τηγανητού λαδιού διότι κάποιος ας πούμε είχε το πουλί στην κουζίνα η "φάτσα" στο air condition. Για να μη μακρυγορώ, προσπάθησε να παρατηρήσεις το καναρινάκι σου για κάποιο διάστημα, επαναληπτικά, κατά τη διάρκεια του ύπνου. Εάν κοιμάται ήσυχα, δεν κουνιέται νευρικά, δεν ακούγεται τίποτα, τότε πιθανότατα δεν υπάρχει λόγος χορήγησης κανενός φαρμάκου. Η Epithole δεν κάνει κακό, αλλά πάλι εξαρτάται από το καναρίνι. Μετά από εφαρμογή 3-4 ημερών στο φίλο της φωτογραφίας είχαμε φαινόμενα κατάθλιψης, διότι προφανώς ήταν περίοδος ζευγαρώματος και δεν ήθελε λαδωμένα φτερά...Φυσικά βρήκε τη λύση τρίβοντας την κοιλιά στην άμμο...
 
Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά!

Ιδιαίτερα αναλυτική η προσέγγιση σου φίλε Μπάμπη. Ναι το πρώτο πουλάκι το επέστρεψα μετα απο σχεδόν δυο μήνες, 'σηκώνοντας τα χέρια' οσο αναφορά την υγεία του και όχι μόνο το κελαήδημα του. Αν διάβασες κ παραπάνω το καναρινάκι ταλαιποριόταν τσιμπώντας συνέχεια το ποδαράκι του. Δε νομίζω ότι θα σου άρεσε να βλέπεις το κατοικίδιο σου να βασανίζεται... Σχετικά με το κελάηδημα το θεωρώ ένδειξη υγείας στο καναρίνι ανεξάρτητα απο το ευηχο της υπόθεσης. Στο δευτερο έχω χρησιμοποιήσει μια φορά pulmosan με πρώτη αντίδραση του πουλιού να ξύνει το ράμφος του και να ακούγεται το 'σπάσιμο' όπως όταν έχει ακαρεα. Δεν είναι τυχαίο ότι αγοράστηκαν απ το ίδιο εκτροφέα... Επειδή λοιπόν καθαρίσαμε με τα εξωτερικά (epithol) το πουλάκι κατα τα λοιπα φαίνεται μια χαρά τρέφεται κανονικά και προσπαθεί να κελαηδήσει (ξεκινάει κ μετά ανοιγοκλείνει το στόμα του χωρίς όμως να βγάζει ήχο...). Οι παράγοντες που αναφέρεις σαφως και παιζουν σημαντικο ρόλο αλλά το πουλάκι είναι ενός έτους, η εποχή είναι για τάιρι... Οπότε μαλλον ξαναπέσαμε σε 'περίεργο' χαρακτήρα! Η 'δηλητηρίαση' που αναφέρεις με προβλημάτισε κ εμενα για το αν πρέπει κ κατα πόσο να το χρησιμοποιήσω . Κάποιοι βέβαια το χρησιμοποιούν και προληπτικά απ οτι διάβασα αλλά είναι και διαφορετική η προληπτική απο την 'βεβαιωμένη' χρήση του. Η βραδυνη παρατήρηση έχει γίνει και φαίνεται κάποιες φορές να τινάζει την ουρά του πανω κάτω χωρίς βέβαια να ξυπνάει και κάθεται στο ένα ποδαράκι.
 
Back
Top