Φροντίδα Καινούργιο καναρίνι δεν κελαηδά ακόμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bady83
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εμένα μια χαρά μου φαίνεται το πουλάκι.. Τι του έδωσες να φάει πριν κάνει αυτή την κουτσουλιά;
 
Εμένα μια χαρά μου φαίνεται το πουλάκι.. Τι του έδωσες να φάει πριν κάνει αυτή την κουτσουλιά;

Αυτο είναι ευχάριστο απο ένα έμπειρο μάτι!
Μόνο αναμικτη τροφη εδω κ 3 μερες γιατι του έδινα την αντιβίωση (την εδωσα για 5 μερες, τελευταια μερα σημερα). Απο αύριο ξαναρχίζω αυγοτροφη, φρουτα (μπανανες μηλο), μαρουλι... Καλά όχι αύριο όλα 😉
Να δωσω λιγο aidonine που γραφει στην αντιβιωση ή ουτε καν;
Αυτες τις μέρες πάντως έπινε ελάχιστο νερό δε ξερω αν φταιει το οτι είχε την αντιβίωση μέσα
 
Αυτο είναι ευχάριστο απο ένα έμπειρο μάτι!
Μόνο αναμικτη τροφη εδω κ 3 μερες γιατι του έδινα την αντιβίωση (την εδωσα για 5 μερες, τελευταια μερα σημερα). Απο αύριο ξαναρχίζω αυγοτροφη, φρουτα (μπανανες μηλο), μαρουλι... Καλά όχι αύριο όλα 😉
Να δωσω λιγο aidonine που γραφει στην αντιβιωση ή ουτε καν;
Αυτες τις μέρες πάντως έπινε ελάχιστο νερό δε ξερω αν φταιει το οτι είχε την αντιβίωση μέσα
Να του δώσεις για λίγες μέρες υδατοδιαλυτές βιταμίνες στο νεράκι. Για καμμιά βδομάδα.. Τροφή συσκευασμένη του δίνεις;
 
Ναι συσκευασμένη, έχω bogena multi και το aidonine . Το πρώτο το ρίχνω συνήθως στην αυγοτροφή (2 σταγονες) και το δεύτερο το διαλύω στο νερό. Ποιο μου προτείνεις; Σου φαίνεται λίγο αδύνατο το καναρινακι;
 
Ναι συσκευασμένη, έχω bogena multi και το aidonine . Το πρώτο το ρίχνω συνήθως στην αυγοτροφή (2 σταγονες) και το δεύτερο το διαλύω στο νερό. Ποιο μου προτείνεις; Σου φαίνεται λίγο αδύνατο το καναρινακι;
Και τα δύο καλά είναι αλλά θα σου πρότεινα το multi vit της bogena. Καλύτερα να το βάζεις και αυτό στο νερό.
Όχι δεν είναι αδύνατο! Είναι κανονικό!
 
  • Like
Αντιδράσεις: bady83
Και τα δύο καλά είναι αλλά θα σου πρότεινα το multi vit της bogena. Καλύτερα να το βάζεις και αυτό στο νερό.
Όχι δεν είναι αδύνατο! Είναι κανονικό!
Καλημέρα!
Έβαλα το πρωί aidonine και σκεφτομαι να του βάλω multi την Παρασκευη δυο σταγονες στο νερο και να το συνεχίσω έτσι. Νομίζω δε χρειάζεται ποιο συχνά...

Ευχαριστώ πολύ!
 
Καλημέρα!
Έβαλα το πρωί aidonine και σκεφτομαι να του βάλω multi την Παρασκευη δυο σταγονες στο νερο και να το συνεχίσω έτσι. Νομίζω δε χρειάζεται ποιο συχνά...

Ευχαριστώ πολύ!
Και δύο φορές την εβδομάδα καλά είναι.. Όπως νομίζεις εσύ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: bady83
Σημερα διαπίστωσα ότι κάποιες φορες ανοιγοκλεινει το στόμα του σαν να κελαηδαει αλλα χωρίς να βγαίνει ήχος... Τι μπορεί να συμβαίνει..; διάβασα ότι στα καναρίνια είναι συχνά και τα αναπνευστικα...
 
Το ότι ανοιγωκλείνει το στόμα δεν σημαίνει ότι έχει αναπνευστικό. Πολλά μπορεί να σημαίνει όπως και να μην συμβαίνει κάτι.
 
Δεν είπα ότι έχει αναπνευστικό αλλα σαν συμπτωμα δεν είναι κ φυσιολογικο φανταζομαι.. Υπάρχουν καποια αλλα συμπτωματα εμφανη που μπορω να ξεχωρίσω;
 
Βασίλη ξεκίνησε να κελαηδάει; Είδα φωτογραφία τις προάλλες και μου φαίνεται μια χαρά το πουλάκι. Παρακολούθα τον γενικά, αλλά μην τον ανησυχείς πολύ. Τα πουλιά έχουνε διάφορες περιέργειες... Και μένα το ανοίγει το στόμα πολλές φορές. Εάν ερμηνεύεις λανθασμένα όλες του τις κινήσεις το μόνο που θα γίνει είναι να του χορηγείς φάρμακα αναίτια και να τον στρεσάρεις. Δώστου λίγο καιρό να εξοικειωθεί μαζί σου και θα γίνετε τα καλύτερα φιλαράκια
 
Τελικά το πουλάκι ήταν θηλυκο... Το έδωσα σε κάποιον γνωστό μου που ασχολείται και πήρα ένα αρσενικό...
Νίπτω τας χείρας μου και σας ευχαριστω πολύ!

Βασίλη ξεκίνησε να κελαηδάει; Είδα φωτογραφία τις προάλλες και μου φαίνεται μια χαρά το πουλάκι. Παρακολούθα τον γενικά, αλλά μην τον ανησυχείς πολύ. Τα πουλιά έχουνε διάφορες περιέργειες... Και μένα το ανοίγει το στόμα πολλές φορές. Εάν ερμηνεύεις λανθασμένα όλες του τις κινήσεις το μόνο που θα γίνει είναι να του χορηγείς φάρμακα αναίτια και να τον στρεσάρεις. Δώστου λίγο καιρό να εξοικειωθεί μαζί σου και θα γίνετε τα καλύτερα φιλαράκια
Η ερμηνεία των συμπτωμάτων φίλε Μπάμπη είναι ένας απ τους λόγους που ήρθα στην παρέα... Το πουλάκι όπως θα διαβάσεις και θηλυκό είναι και μεγαλύτερης ηλικίας απ ότι μου το παρουσίασε ο 'τυπος'
 
Τελικά το πουλάκι ήταν θηλυκο... Το έδωσα σε κάποιον γνωστό μου που ασχολείται και πήρα ένα αρσενικό...
Φίλε Βασίλη εύχομαι να ευχαριστηθείς γρήγορα το κελάηδημα του καινούργιου σου φίλου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: bady83
Back
Top