Φροντίδα Καινούργιο καναρίνι δεν κελαηδά ακόμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bady83
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Φίλε Βασίλη Χριστός Ανέστη!

Είναι πολυ θετικό που βλέπεις πως το πουλάκι παίρνει σιγά σιγά τα πάνω του, τουλάχιστον από θέμα όρεξης... Πιστεύω πως το κελάηδημα θα έρθει κι αυτό με τον καιρό. Εφόσον κοιμάται και σχετικά ήσυχα, εάν υπήρξε πρόβλημα, σημαίνει πως είσαι σε καλό δρόμο. Σκοπεύεις να επαναλάβεις Pulmosan μετά την εβδομάδα; Μπανάκι του βάζεις;


Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά!

Ιδιαίτερα αναλυτική η προσέγγιση σου φίλε Μπάμπη. Ναι το πρώτο πουλάκι το επέστρεψα μετα απο σχεδόν δυο μήνες, 'σηκώνοντας τα χέρια' οσο αναφορά την υγεία του και όχι μόνο το κελαήδημα του. Αν διάβασες κ παραπάνω το καναρινάκι ταλαιποριόταν τσιμπώντας συνέχεια το ποδαράκι του. Δε νομίζω ότι θα σου άρεσε να βλέπεις το κατοικίδιο σου να βασανίζεται... Σχετικά με το κελάηδημα το θεωρώ ένδειξη υγείας στο καναρίνι ανεξάρτητα απο το ευηχο της υπόθεσης. Στο δευτερο έχω χρησιμοποιήσει μια φορά pulmosan με πρώτη αντίδραση του πουλιού να ξύνει το ράμφος του και να ακούγεται το 'σπάσιμο' όπως όταν έχει ακαρεα. Δεν είναι τυχαίο ότι αγοράστηκαν απ το ίδιο εκτροφέα... Επειδή λοιπόν καθαρίσαμε με τα εξωτερικά (epithol) το πουλάκι κατα τα λοιπα φαίνεται μια χαρά τρέφεται κανονικά και προσπαθεί να κελαηδήσει (ξεκινάει κ μετά ανοιγοκλείνει το στόμα του χωρίς όμως να βγάζει ήχο...). Οι παράγοντες που αναφέρεις σαφως και παιζουν σημαντικο ρόλο αλλά το πουλάκι είναι ενός έτους, η εποχή είναι για τάιρι... Οπότε μαλλον ξαναπέσαμε σε 'περίεργο' χαρακτήρα! Η 'δηλητηρίαση' που αναφέρεις με προβλημάτισε κ εμενα για το αν πρέπει κ κατα πόσο να το χρησιμοποιήσω . Κάποιοι βέβαια το χρησιμοποιούν και προληπτικά απ οτι διάβασα αλλά είναι και διαφορετική η προληπτική απο την 'βεβαιωμένη' χρήση του. Η βραδυνη παρατήρηση έχει γίνει και φαίνεται κάποιες φορές να τινάζει την ουρά του πανω κάτω χωρίς βέβαια να ξυπνάει και κάθεται στο ένα ποδαράκι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: bady83
Καλημέρα,
Η δευτερη χορηγηση θα γινει μετα απο 4 βδομάδες οπως γραφει κ στις οδηγίες. Απλα με προβληματίζει το να χορηγησω ή οχι aviomycine...; Απ ότι διάβασα χρησιμοποιείται συμπληρωματικά με το pulmosan κ μου το πρότεινε κ ο petsopas που αγόρασα τα φάρμακα. Μπανάκι; Όχι νόμιζα ότι είναι προνόμιο του καλοκαιριού... Να πάρω ; καθημερινά;
 
μου το πρότεινε κ ο petsopas που αγόρασα τα φάρμακα.
Δυο μαζεμένα λάθη;
Θέλει πολύ προσοχή... είναι λίγοι αυτοί που ξέρουν τι τους γίνεται...
Μπανάκι; Όχι νόμιζα ότι είναι προνόμιο του καλοκαιριού... Να πάρω ; καθημερινά;
Όσο πιο συχνά γίνεται...
Ακόμη και κάθε μέρα...
Ακόμη και στα ζευγάρια που είναι μέσα στην αναπαραγωγή
Με λίγο μηλόξυδο μέσα στο νερό... Θα γυαλίζει από υγεία το φτέρωμα...
 
Το μπάνιο, χειμώνα καλοκαίρι, είναι η πιό αγαπημένη δραστηριότητα του καναρινιού (ίσως μετά το μπρόκολο :) Εγώ το ριρίκο (φωτό) για καναρίνι τον πήρα και μου βγήκε... Πάπιος. Βρες μια ωραία μπανιέρα (εάν το κλουβί σου δέχεται εξωτερική ακόμα καλύτερα) και βάζε τη από το πρωί, να καθαρίζεται το πουλάκι. Όχι ζεστό νερό... Όπως είπε ο Γιάννης για super αποτελέσματα και μηλόξυδο. Προσοχή σε ρεύματα και θερμοκρασιακές μεταβολές ιδιαίτερα όταν είναι βρεγμένος.
 
Το εβαλα σημερα πρωτη μερα... Ειχατε απολυτο δικιο! ξετρελαθηκε! Υπαρχει καποια δοσολογια για μηλοξυδο και σκορδονερο για μπανιο και στην ποτιστρα; Μπορω να τα βαζω και ενναλαξ καθε μερα;
 
Έκανες ένα πουλάκι χαρούμενο! Σε πρώτη φάση δίνε το μπάνιο του εσύ τακτικά και το μηλόξυδο βάζε το μια στις τρεις. Για το σκορδόνερο και το μηλόξυδο θα βρεις πολλά σχετικά άρθρα. Για παράδειγμα ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:
Σχετικά με το σκορδόνερο | PetBirds
Αρκει η χορηγηση σκορδονερου προληπτικα; | PetBirds
Σκόρδο - Ένα φυσικό προιόν | PetBirds
 
Καλημέρα!

Υπάρχει κάποια συνιστώμενη χορηγηση πολυβιταμίνης (bogena multi) μαζι με το aviomycine;
 
Υπάρχει κάποια συνιστώμενη χορηγηση πολυβιταμίνης (bogena multi) μαζι με το aviomycine;
Όχι μαζί, μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας ναι αφού προηγηθεί κατά προτίμηση χορήγηση κάποιου προβιοτικού για την αποκατάσταση της εντερικής χλωρίδας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: bady83
Όχι μαζί, μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας ναι αφού προηγηθεί κατά προτίμηση χορήγηση κάποιου προβιοτικού για την αποκατάσταση της εντερικής χλωρίδας.
Αυγοτροφή συνεχίζω κανονικά με την αντιβιωση; Υπαρχει κάποια τροφη που μπορω να δινω για προβιοτικο; ή καποιο σκευασμα;
Ευχαριστώ πολύ!
 
Μην το φορτώνεις φάρμακα φίλε μου. Δώστου μία καλή τροφή και περίμενε. Για μένα κακώς έβαλες pulmosan χωρίς να είσαι σίγουρος.Αν δεν έχουμε εμπειρία με αυτά τα σκευάσματα καλύτερα να απευθυνόμαστε σε είδικούς κτηνιάτρους. Μπορεί όλα αυτά που βλέπεις εσύ ως στραβά να μην είναι σοβαρά και να είναι λόγο στρες αλλαγής περιβάλλοντος. Επίσης τί ράτσα καναρίνι είναι;Είναι φωνής;Γιατί αν σε ενδιαφέρει το κελάηδημα καλό θα ήταν να έψαχνες για φωνής.
 
Αυγοτροφή συνεχίζω κανονικά με την αντιβιωση;
Καλό θα ήταν με την αντιβίωση να δίνεις μόνο σπόρους, γιατί η αυγοτροφή έχει υγρασία και μπορεί να μην πιει όσο νερό θα έπινε.

Υπαρχει κάποια τροφη που μπορω να δινω για προβιοτικο; ή καποιο σκευασμα;

ή αν δεν βρεις κάνει και το ανθρώπινο ultra levure. :)
 
Μην το φορτώνεις φάρμακα φίλε μου. Δώστου μία καλή τροφή και περίμενε. Για μένα κακώς έβαλες pulmosan χωρίς να είσαι σίγουρος.Αν δεν έχουμε εμπειρία με αυτά τα σκευάσματα καλύτερα να απευθυνόμαστε σε είδικούς κτηνιάτρους. Μπορεί όλα αυτά που βλέπεις εσύ ως στραβά να μην είναι σοβαρά και να είναι λόγο στρες αλλαγής περιβάλλοντος. Επίσης τί ράτσα καναρίνι είναι;Είναι φωνής;Γιατί αν σε ενδιαφέρει το κελάηδημα καλό θα ήταν να έψαχνες για φωνής.
Προσπαθώ να δίνω την ελάχιστη ποσότητα σαν προληπτικη χορηγηση.Έχεις δίκιο αλλα κάποια πράγματα τα μαθαίνεις στην πορεία... Ένα καναρίνι εμφάνισης δεν κελαηδάει καθόλου ή με λιγότερη ένταση ;
 
Προσπαθώ να δίνω την ελάχιστη ποσότητα σαν προληπτικη χορηγηση.Έχεις δίκιο αλλα κάποια πράγματα τα μαθαίνεις στην πορεία... Ένα καναρίνι εμφάνισης δεν κελαηδάει καθόλου ή με λιγότερη ένταση ;
Φυσικά και κελαηδάει... Πρέπει να κελαηδάει οπωσδήποτε για να έχει πιθανότητες διαιώνισης των γονιδίων του μέσω της αναπαραγωγής.
Κάποια μάλιστα κελαηδούν δυνατά... κάποια άλλα πολύ όμορφα..
Αλλά όχι όπως τα καναρίνια φωνής..
 
  • Like
Αντιδράσεις: bady83
Το μοζαικ που μου ειπαν τα παιδια οτι εχω, οχι μονο κελαηδα και ομορφα αλλα ισως και δυνατοτερα απο τα κοινα καναρινια που εχω 😉 καλα προφανως δεν θα πιανει τα καναρινια φωνης, αλλα τα σπαει οποτε δεν με νοιαζει!
 
Απ ότι διάβασα σε κανoνικη ποτιστρα μιση κάψουλα ultra levure . Η χορηγηση να γινέται στην ίδια ποτιστρα που βάζω aviomycine ή πρεπει να πάρω κ 2η ποτίστρα. Αυγοτροφή σταματάω για καμια εβδομάδα..

Ευχαριστώ πολύ!
 
Η χορηγηση να γινέται στην ίδια ποτιστρα που βάζω aviomycine ή πρεπει να πάρω κ 2η ποτίστρα;
Αφού τελειώσει η θεραπεία με την αντιβίωση, τότε θα δώσεις για καμιά βδομάδα προβιοτικό στην ποτίστρα. Κάθε μέρα άλλο μείγμα φυσικά! Νέο! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: bady83
Μή το στρεσάρεις με φάρμακα. Δώστου χρόνο και θα τα πει τα κάλαντα :)
 
Back
Top