Αναπαραγωγή Και μολις το "σκασουν" οι νεοσσοι απο το αυγο, τι κανω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimas

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαϊ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Σαλαμίνα
ειναι η πρωτη φορα που τα lovenirds μου κανουν αυγα..
σε λιγες μερες, καλως εχοντων των πραγματων, θα βγουνε τα πουλακια απο μεσα...
  • εγω τι θα πρεπει να κάνω;
  • τι τροφη θα πρεπει να εχω στο κλουβι για να τα ταϊζουν οι γονεις τους;
  • θα πρεπει να βγαλω το αρσενικο;
  • αν δε τα ταϊζουν, τι τροφη θα τους δινω;
sorry αν καποια ερωτηση ακουγεται χαζη, αλλα δεν εχω εμπειρια...
 
Δημήτρη, καμια ερώτηση δεν ειναι χαζή! Είναι ερωτήσεις που γίνονται απο ενδιαφερον και αγάπη
Πρωτα απο όλα, οταν με το καλο αρχισουν να σκάνε ενα ενα τα αυγουλάκια, δεν θα ενοχλεις το ζευγάρι με συνεχεις μετακινήσεις του κλουβιού. Θα κανεις έναν ελεγχο σε καθημερινη βαση μια ή το πολυ δυο φορές την ημέρα για λιγα μόλις δεπτερόλεπτα. Οι κινησεις σου θα έιναι ηρεμες και σταθερές. Κατα τα άλλα καθεσαι μονο και παρατηρείς το ζευγάρι σου. Δεν χρειάζεται να αγχωνεσαι. Τον αρσενικό δεν χρειάζεται να τον βγάλεις εκτός και αν εχει επιθετική συμπεριφορά προς τους νεοσσους. Συνηθως τα αρσενικά είναι και εκείνοι στοργικοί γονείς και μοιράζονται εξίσου τις ευθύνες του μεγαλώματος των μωρών ταίζοντάς τα ή φροντίζοντας την μητέρα.

Τους προσφέρεις σε καθημερινή βάση αυγο ή αυτοτροφή ειδική για παπαγάλους, φρούτα, σουπιοκόκκαλο και λαχανικά.

Αν θελεις μπορείς να προμηθευτείς και κρέμα ταισματος νεοσσων, μονο για προληπτικούς λόγους σε περίπτωση που δεν ταίσει το ζευγαρι. Μην βιαστεις να ξεκινησεις μονος του ταίσματα γιατι μπορεί να έχεις άσχημες συνεπειες. Προς το παρων, ηρεμία και υπομονη! Με το καλο να δεχτεις τα μωρα σου! 🙂
 
υπαρχει περιπτωση να μην ταισουν τους νεοσους τα παπαγαλακια; Και αν ναι με τι θα το κανουν με απλους σπορους;
 
Οι σπόροι θεωρείται αυτονόητο οτι θα υπάρχουν καθημερινά στο διαιτολόγιο τους. Το αυγό ή η αυγοτροφή είναι η πρωτείνη που θα βοηθήσει τους νεοσσους να χτίζουν ένα γερό κορμί.

Πολλες φορές, είτε επειδη το ζευγάρι έιναι ανώριμο, ειτε γιατι ενοχλέιται απο τις συνεχείς παρεμβάσεις και παρεμβολές μας, εμφανιζει επιθετικη διαθεση προς τα μωρά του ή σταματαει να ταίζει με αποτέλεσμα οι νεοσσοι να πεθαίνουν. Μονο στην περίπτωση αυτη πρεπει να παρεμβαινουμε και να ταιζουμε εμεις, ή στην περίπτωση που το ζευγάρι έχει πολλά μωρά και δεν προλαβαινει να τα φερει εις πέρας.
 
δηλαδη το μονο που χρειαζεται ειναι σπορους και ενα αυγο την ημερα(η' παραπανω αυγα;), σαν νεοσσος δεν θα χρειαζεται ενα ειδος κρεμας η' κατι πιο μαλακο;
 
Μπορείς να βράζεις ενα αυγο σφιχτό, να το κοβεις στην μεση και να προσφέρεις μισό το πρωί (οσο μενει να το πετάς) και το άλλο μισό το μεσημερι για να ειναι παντα φρέσκο και να μην υποκειται αλλοιώσεις. Αν δεν θες να βαλεις αυγό μπορείς να βαζεις αυγοτροφή για νεοσσους παπαγάλους. Ο γονεις θα τρώνε σπόρους, αυγο ή αυγοτροφή, μήλο και θα ταιζουν τους νεοσσους τους.
 
συγγνωμη Δημητρη που θα βγω off topic ...
Θα ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο κανει για να βγουν οι νεοσσοι εφοσον γινεται η διαδικασια; Π.χ. στον ανθρωπο 9 μηνες.. στους παπαγαλους ποσοι;
ευχαριστω,
 
Back
Top