Γενικά Καλη τιμη τα 70e για κοκατιλ 3 μηνων μεγαλωμενο στο χερι;

sakaflias

PB Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
102
Πόλη
Χαϊδάρι
βρηκα σε ενα πετ κοκατιλ 3 μηνων μεγαλομενο στο χερι...70 ευρω . Εχει κι αλλα αλλα θα παω αυριο να τα δω πιστευεται πως ειναι καλη τιμη...
;
 
η τιμη ειναι υποπτα καλη για πετ σοπ... Προσεξε... Αν ειναι ολα οκ παρτω... Μην παρασυρθεις απο την καλαη τιμη!
 
ειναι πολυ καλο πετ... Καθαρο με λιγα και καλα πουλια με βλεψεις στον πελατη και οχι στο κερδος...
 
υπαρχει πετ σοπ στην Αθήνα με πουλια ταισμενα στο χερι;
Νικο αν δε σου κανει κοπο μπορεισ να μου στειλεις σε πμ που ειναι το πετ σοπ κ πως το λενε;
κοιτα αν ειναι κινητικο και τσεκαρε δαχτυλιδι, μην το παρεισ αμεσως,2-3 μερες να το ελέγξεις για να εισαι σιγουρος, να εισαι οσο πιο μακρυα απο το κλουβι γινεται και να εχεις οπτικη επαφη γιατι αν σε βλεπει κοντα του σιγουρα θα πανικοβληθει και θα φαινεται οτι ειναι καλα. Να κοιταξεις να πινει να τρωει και να ενεργειται κανονικα. Η τιμη ειναι εξερετικα καλη και γι'αυτο ακριβως σου συνηστω να προσεχεις πολυ (ξέρω πως ανυπομονεις για το πουλακι και πως οι 2-3 μερες μπορει να φανταζουν βουνο για σενα αυτη τη στιγμη,το εχω περασει και εγω, απλα για καλο δικο σου και του πουλιου μη βιαζεσαι)
 
φιλε θα παω αυριο να το δω και θα σας πω... Κι εγω εντυπωσιαστηκα οταν μου το ειπε ο αδερφοσ μου και πηρα τηλ αμεσως και ρωτησα, αυριο θα δω και θα σας πω... φυσικα παντως και θα το δω κανα 2 μερες αλλα ειναι πολλα ταισμενα μου ειπε... Μαλλον τα μεγαλωνει αυτος... Οσο για δαχτυλιδι δεν νομιζω να εχει...
 
στειλε μου το πμ σε παρακαλω αν δε σου κανει πολυ κοπο
το οτι δεν εχει δαχτυλιδι ειναι κακο, οταν πας βγαλε μια φωτογραφια να δουμε και εμεις να σου πουμε γνωμες αν θες 🙂
 
φιλε το ονομα δεν το ξερω μονο πως να παω, αυριο θα παω και θα σου τα πω ολα... Και φοτο και ονομα και διευθυνση...
 
οκ περιμενω
ευχαριστω:)
με το καλο σου ευχομαι να αποκτησεις το νεο σου φτεροτο φιλαρακι:)
α και με την ευκαιρια κοπελα ειμαι xD
 
Τι εγινε τελικα Νικο με το κοκατιλ?
Ηθελα να συμπληρωσω οτι να προσεξεις αν οντως τα πουλακια ειναι μεγαλωμενα στο χερι και εξοικιωμενα με τον ανθρωπο! Κατι τετοιο θα καταλαβεις αν ερχονται κοντα σου ή αν ο ιδιος ο πετσοπας το χαιδεψει μπροστα σου!
 
καλε κοιτα που εχω και εγω αγωνια... Please τραβα καμια φωτο να τα δουμε και εμεις
 
Κατι τετοιο θα καταλαβεις αν ερχονται κοντα σου ή αν ο ιδιος ο πετσοπας το χαιδεψει μπροστα σου!


Δεν θα ειναι και εντελως ημερο, γιατι δεν θα τον ξερει κι αυτοι που τα ταιζουν και ειναι προς πωληση δεν εχουν και πολλες επαφες με το πουλι!
Το θεμα ειναι να μην κανει σαν τρελο και να παλευει...
Ο Ρουλης(κοκατιλ)οταν τον πηρα ολο χχχχ μου εκανε αλλα μετα ολα καλα!
 
Παιδιά για την τιμή.. Εγώ βρήκα σε κατάστημα στη Μεσογείων ταϊσμένα στο χέρι albino με 100€ και μου είπε ότι κάνουν τόσο ΠΟΛΥ λόγο χρωμματισμού! Αλλιώς τα γκρι μου είπαν κάνουν 50€! Δεν είχαν εκεί γκρι τότε, αλλά εμένα αυτό μου είπαν. Ίσως να έχουν αρχίσει και τα pet να ρίχνουν της τιμές τους..
 
Για μεγαλωμένο στο χέρι νομίζω είναι πάρα πολύ καλή τιμή αρκεί να πληρεί τις προϋποθέσεις που αναφέρουν και πιο πάνω οι λοιποί. Σε εμένα εκτός απο την ομορφιά (whiteface pearl) με τράβηξε και η "ημιεξημερωμένη" συμπεριφορά της. Είχε έντονη κινητικότητα κ καθόταν στο εμπρόσθιο τμήμα του κλουβιού χωρίς να απομακρύνεται όσο πλησίαζα (με διάλεξε-δεν την διάλεξα!). Θα σου πρότεινα κάτι παρόμοιο...
Καλή επιτυχία.
 
καλημερα παιδια τα κοκατιλ αναπαραγωνται πολυ ευκολα και ειδικα αν ο μαγαζατορας τα εχει εκεινοσ μπορει να μην εχει κανει τις διεργασιες για δαχτυλιδια. Ποσα καναριναι περνουμε χωρις δαχτυλιδια; και εγω οταν ημουν πιτσιρικας και ειχα πολλα καναρινια κλοστερ , γερμανικα σκουφατα και φωνης τα χαριζα χωρισ δαχτυλιδια. ετσι μποριε και αυτος να κανει μετο κοκατιλ.
 
μην τρελαινομαστε κιολας δεν ειναι μακαο παπαγαλος. Για εμενα ειναι μια λογικη τιμη για ταισμενο με το χερι. αρκει οπως ειπαν τα παιδια να εχει ολες τι προυποθεσεις που χρειαζετε για ταισμενο με το χερι.. λογικο να ειναι ελαφρος φοβισμενο γιατι δεν σε ξερει φυσιολογικο αλλα να σε πλησιαζει... Ξερω αρκετα ατομα εδω πανω τα οποια εχουν ζευγαρι κοκατιλ και εχουν μικρα τα οποια μεγαλωνουν με το χερι χωρις δαχτιλιδια αλλωστε τα κοκατιλ δεν ειναι CITES υποχρεωτικα οπως αλλοι παπαγαλοι
 
Back
Top