Αναπαραγωγή Καλοκαιρινή αναπαραγωγή των budgies μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Μετα απο την περιπετεια που ειχε το θηλυκο παπαγαλακι μου με ακαρεα... Αποφασισε να κανει οικογενεια :). Πριν σχεδον 3 μερες εκανε το πρωτο αυγο στην ταιστρα.. Δεν ειχα βαλει φωλια γιατι σκεφτηκα πως ειναι καλοκαιρι και δεν θα αντεχε... Πηρα φωλια και εριξα λιγο ροκανιδι και εβαλα το αυγο. Αυτη καθησε αμεσως.. Σημερα εκανε και το δευτερο αυγο.. Παρατηρω που και που το αρσενικο να καθεται εξω απο την φωλια και να την ταιζει..

Το κλουβι το εχω βαλει σπιτι. Για δυο λογους.. 1ο ειναι ζεστη και 2ο φοβονται το καινουργιο μου κατοικιδιο, την ροζελα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
την ροζέλα θα την συνηθίσουν με το καιρό. Είναι και απο τα ιδια μέρη :)

καλη επιτυχία!
 
Όταν ξαφνικά είδε το αυγουλάκι στην ταίστρα η Αριάδνη, μου το είπε και προβληματιστήκαμε για το τι έπρεπε να κάνει λόγω και των ακόμα υψηλότερων θερμοκρασιών της Κύπρου.
Αφού όμως έκανε το πρώτο ήταν πάνω από βέβαιο ότι θα ακολουθούσαν και άλλα αυγά και έπρεπε το θηλυκό να κάνει τον κύκλο του.
Έτσι και εφόσον προσέχει πολύ την διατροφή τους και είναι πλούσια σε χορταρικά αυγό και καλούς σπόρους και η γενικότερη υγεία τους μια χαρά, αποφάσισε, για δροσερότερες συνθήκες να μπουν τα πουλάκια στο σπίτι και να βάλει φωλιά, στην οποία η θηλυκή κάθισε αμέσως και κλωσσά ανελλιπώς, δέχθηκε χωρίς πρόβλημα και το αυγό της ταίστρας στην φωλιά της.
Δεν ξέρουμε αν θα βγουν πουλάκια, μακάρι, η Αριάδνη θα μας ενημερώνει εδώ για την πορεία της γέννας.
Καλή επιτυχία από μένα!
 
Παντως τις πρωινες ωρες τους βλεπω στο πατο του κλουβιου.. Ισως υπαρχουν βατεματα.. Δεν ειδα αγαπημενοι ειναι...

Αυγο δεν τρωνε.. Αλλα μου ειπες να βαλω αυγοτροφη και τροφη σε μια ταιστρα και να τα ανακατεψω.

Να βγουν πουλακια και μετα με ανησυχει αυτο..

Μια απορια :).. Θα πρεπει να μεινουν στο ιδιο μερος μεχρι να τρωνε μονα τα μικρα; Για το κλουβι μιλαω
 
Ναι μέχρι να βγουν στο κλαρί δεν τα κουνάς από το δωμάτιο. Μετά όλα μαζί έξω στην θέση τους.
 
Αριαδνη με προλαβες! Και εγω το ιδιο θα ρωταγα! 😛 ... Τλκ μεχρι στιγμης ποσα αυγα εχει κανει;
 
;) μια ερωτηση : αν ειναι ενσπορα θα αφησεις να τα μεγαλωσουν οι γονεις τους; η θα τα παρεις;
 
Να βγουν πρωτα με το καλο...

Σκεφτομουν να κοιταξω με το φακο την 8η μερα να δω τι γινεται.. Αλλα θα πρεπει να κατεβασω την φωλια, να βαλω το χερι μου μεσα και να τα παρω.. Αν μου πεσουν; Δεν εχει νηματα οπως το καναρινια.. Σιγουρα θα σπασουν..
 
Ανέβα σε μία καρέκλα και ό,τι δεις όπως είναι μέσα στην φωλιά. Μην την κουνήσεις, μην τα πιάσεις.
 
και εγω το ιδιο κανω Αριαδνη! απο τοτε που γεννηθηκαν εγω μονο φαγητο τους βαζω και νερο τα αλλα... Οι γονεις τους!

τα ακαρεα τι ειναι;
 
το καλητερο ειναι τα πουλακια να μεγαλωσουν με τους γονεις τους να παρουν αντισωματα και οταν ξεκινησουν να σκανε κεφαλακθ απο τη φωλια βγαζε τα παιζε μαζι τους να σε μαθουν... Και ολα καλα! 🙂
 
Back
Top