Γενικά Καλοσωρίστε τον pepito μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vendetta
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Nα χαιρεσαι το νεο σου μελος.

Απο φασαρια πως τα πας με ολα αυτα τα πουλια μαζι; Τα gouldians για παραδειγμα που ειναι φιλησυχα πουλακια δεν εχουν προβλημα με φωνες απο macaw, zako, lory, eclectus, μαινα, καναρινια κλπ; Μεταξυ τους πως τα πανε ολα αυτα;
 
Μπραβο πολυ ομορφος! Να τον χαιρεσαι! Και οπως ειπε ο Αλεξανδρος μια οικογενειακη φωτογραφια θα ηταν ο,τι πρεπει!
 
ναι οντως.
εντυπωση μου κανει που οταν φευγω κανει σαν παραπονα, κραζει αλλα σαν να βγαζει ενα παραπονο.
οταν με βλεπει κουναει τα φτερα του.
 
μια ερωτηση, αν το παρουμε συμφωνα με τον νομο ο παπαγαλος που εχω θεωρηται κατοικιδιο;
εχω προβλημα με τον γειτονα. Και το θεμα ειναι οτι εχω κι αλλα κατοικιδια
 
απο οσο ξερω... Μεσα στο σπιτι σου μπορεις να εχεις μεχρι δυο σκυλους ή δυο γατες ή ενα σκυλο και μια γατα, στα πουλια, ψαρια, χαμστερ κ. Ο. Κ... Μπορεις να εχεις οσα θες αρκει να μην ενοχλουν σε ωρες κοινης υσιχιας...
 
εγω τι να πω.. Ταπαν ολα οι αλλοι
νασαι καλα και να χαιρεσαι την ωραια συντροφια σου
 
μια ερωτηση, αν το παρουμε συμφωνα με τον νομο ο παπαγαλος που εχω θεωρηται κατοικιδιο;
εχω προβλημα με τον γειτονα. Και το θεμα ειναι οτι εχω κι αλλα κατοικιδια

Ti enois me "ο παπαγαλος που εχω" ; Analoga me afto pou mas egrapses exeis toulaixston 5 papagaloi.
 
Αλεξανδρε μαλλον αναφερεται σε αυτον που παρουσιαζει σε αυτο το θεμα. :)

Νομιζω πως αν δεν προστατευεται απο τη συνθηκη CITES και εχει αποκτηθει νομιμα τοτε θεωρειται κατοικιδιο. 😉
 
cites.the-petz.com/?p=3
parrotlink.com/cms//index.php?page=parrots-currently-under-cites-2
gopetsamerica.com/birds/species/endangered-parrots.aspx

Ρίξε μια ματιά εδώ. Ο παπαγάλος σου θεωρείται κατοικίδιο όπως προαναφέρθηκε. Βάση του νόμου μπορείς να τον έχεις στο σπίτι σου αλλά με την προυπόθεση οτι δεν θα κάνουν φασαρία τις ώρες κοινής ησυχίας. Αν ο γείτονας σου, διαμαρτύρεται για την φασαρία τις ώρες κοινής ησυχίας τότε λυπάμαι αλλά έχεις πρόβλημα. Αν όχι τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα, αρκεί οι συνθήκες διαβιώσης του πτηνού να είναι ιδανικές (σε περίπτωση που παρέμβει το υγειονομικο και όχι μόνο)

https://community.petbirds.gr/threads/Γνωρίζει-κανείς-για-νομοθεσία-κατοικίδιων-σε-πολυκατοικίες.7818/
Ο νόμος Ν. 3170/2003 περί ζώων συντροφιάς
 
Παιδια δεν καταλαβα... Ολα τα πτηνα που εχουμε στο σπιτι μας δεν θεωρουντε κατοικιδια;(νομημα ενοω)
 
Πολύ όμορφος ο Pepito, καλορίζικος, να τον χαίρεσαι, κι εγώ σκέφτομαι τα τζάμια του παραθύρου, αλλά και το ότι μερικοί γείτονες μπορεί να ενοχλούνται από πουλιά ή/και ζωάκια στα διαμερίσματα, από τα πουπουλάκια τους ακόμα που απλώνονται, ή από πεσμένα σποράκια που φέρνουν ελεύθερα πουλιά στα γύρω μπαλκόνια...
 
Cites Blog Archive Λίγα λόγια για την Σύμβαση CITES.
Parrot Link - Parrots currently under Cites
http://www.gopetsamerica.com/birds/species/endangered-parrots.aspx

Ρίξε μια ματιά εδώ. Ο παπαγάλος σου θεωρείται κατοικίδιο όπως προαναφέρθηκε. Βάση του νόμου μπορείς να τον έχεις στο σπίτι σου αλλά με την προυπόθεση οτι δεν θα κάνουν φασαρία τις ώρες κοινής ησυχίας. Αν ο γείτονας σου, διαμαρτύρεται για την φασαρία τις ώρες κοινής ησυχίας τότε λυπάμαι αλλά έχεις πρόβλημα. Αν όχι τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα, αρκεί οι συνθήκες διαβιώσης του πτηνού να είναι ιδανικές (σε περίπτωση που παρέμβει το υγειονομικο και όχι μόνο)

https://community.petbirds.gr/threa...-νομοθεσία-κατοικίδιων-σε-πολυκατοικίες.7818/
Ο νόμος Ν. 3170/2003 περί ζώων συντροφιάς
οταν υγιονομικο μαλλον εννοεις να εξετασουν τον χωρο αν ειναι καθαρος, σωστα;
ο χωρος και το σταντ παντα ειναι καθαρος, λιγα σπορια εννοειται οτι πεφτουν ομως μαζευοντε αμεσα.
σκληριζει που και που ο ατιμος και μιλαμε για φωνη διαπεραστικη.
τι μπορω να κανω γα να μην σκληριζει καποιες στιγμες;
 
Ο μονος τροπος ειναι να καλυβεις το κλουβι του με ενα πολυ σκουρο πανι... Μονο, αλλα αυτο μην το κανεις ολες τις ωρες γιατι σκεπαζοντας το κλουβι νομιζει οτι ειναι βραδυ και κοιμαται κι ετσι μετα δεν θα κοιμαται το βραδυ!(την επαθα εγω γι αυτο στο λεω)
 
Σε αυτό πρέπει να βρείς μόνος σου την απάντηση. Ποιές ώρες φωνάζει και γιατί μόνο εσύ το ξέρεις που τον βλέπεις καθημερινά.
 
βασικα τον εχω σε σταντ, σκεφτομαι και το ενδεχομανο να του παρω κλουβι αν και πιστευω οτι αυτα τα πουλια ειναι για σταντ. Ασε που θα χρειαζεται τεραστιο κλουβι.
 
βασικα τον εχω σε σταντ, σκεφτομαι και το ενδεχομανο να του παρω κλουβι αν και πιστευω οτι αυτα τα πουλια ειναι για σταντ. Ασε που θα χρειαζεται τεραστιο κλουβι.

Kοίτα αυτή τη συζήτηση ίσως σε βοηθήσει.
https://community.petbirds.gr/threads/Φωνάζει-συνεχώς-blue-crown-conure.4271/
 
Δεν είναι σωστό να τον έχεις στο stand γνώμη μου! Και ναι προφανώς και το κλουβί του θα πρέπει να είναι τεράστιο! Τί εννοείς αυτά τα πουλιά είναι για stand; Το πιο ασφαλές και το πιο σωστο για αυτόν είναι τις ώρες που λείπεις και δεν έχεις την προσοχή σου πάνω του, να τον έχεις σε κλουβί και όχι σε stand!
 
για τις ωρες που λειπω προφανως ναι, αν και ο παπαγαλος φαινεται για το τι ειναι προθυμος να κανει και τι οχι, τουλαχιστον ο δικος μου πανω απο το σταντ δεν κουναει.
 
Back
Top