Γενικά Καλοσωρίστε τον pepito μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vendetta
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ποτέ μην λες ποτέ λένε. Ένας απότομος θόρυβος, μια απότομη λάμψη μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω στην ησυχία του πουλιού. Φυσικά και το μέγεθος του κλουβιού θα είναι αναλόγο του παπαγάλου. Λυπάμαι που θα το πώ, αλλα όλα αυτά θέλουν προσοχή και μελέτη πριν την αγορά του και όχι μέτα, μετά δεν υπάρχει γυρισμός.
 
Ναι αλλά το θέμα είναι ότι τον πήρες και μετά ψάχνεσαι για τις ανάγκες του! Παίρνεις ένα μεγάλο πουλί και ακριβό και μετά κολλάς στο να του πάρεις το ανάλογο κλουβί; Κανένας παπαγάλος δεν πρέπει να μένει αποκληστικά σε stand! Ok κι εμένα ας πούμε όταν είναι πάνω μου και κινούμαι μες στο σπίτι και σε χώρους που δεν γνωρίζει δεν είναι πρόθυμος να ξεκολλήσει από πάνω μου.. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τον πάρω να κάτσει στον ώμο μου και να διασχίσω την Λ. Βουλιαγμένης και δεν θα πάει πουθενά; Πάρε ένα κλουβί στο πουλάκι ανάλογο των διαστάσεών του και κάνε το ίδιο και για όποιο άλλο το έχεις σε stand (αν το έχεις)..
 
Ναι αλλά το θέμα είναι ότι τον πήρες και μετά ψάχνεσαι για τις ανάγκες του! Παίρνεις ένα μεγάλο πουλί και ακριβό και μετά κολλάς στο να του πάρεις το ανάλογο κλουβί; Κανένας παπαγάλος δεν πρέπει να μένει αποκληστικά σε stand! Ok κι εμένα ας πούμε όταν είναι πάνω μου και κινούμαι μες στο σπίτι και σε χώρους που δεν γνωρίζει δεν είναι πρόθυμος να ξεκολλήσει από πάνω μου.. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τον πάρω να κάτσει στον ώμο μου και να διασχίσω την Λ. Βουλιαγμένης και δεν θα πάει πουθενά; Πάρε ένα κλουβί στο πουλάκι ανάλογο των διαστάσεών του και κάνε το ίδιο και για όποιο άλλο το έχεις σε stand (αν το έχεις)..
να σε ρωτησω, εσυ με το που γεννηθηκες αρχισες να μιλας; Οχι βεβαια, εμαθες στην πορεια, σωστα;
με το που πηρες παπαγαλο εγινες κι αμεσως ειδημονας; Οχι, εμαθες στην πορεια κι ακομα μαθαινεις κι αλλα, μιας κι οπως και η ψυχη του ανθρωπου μαζι με τα χουγια του ειναι αβυσσος το ιδιο συμβαινει και με τα ζωα.
με την λογικη αυτη υπαρχει κι αυτο το site, για να πληροφορουμαστε τι ειναι καλο και τι οχι, καποιες ας πουμε απο τα κλασσικες συνηθειες που θα πρεπει να χει ενας παπαγαλος δεν παει να πει οτι τις γουσταρουν κι ολοι οι παπαγαλοι. Οποτε το σωστοτερο ειναι να παρακολουθει κανεις καλα το πτηνο του για να καταλαβαινει και το τι αναγκες εχει.
 
να σε ρωτησω, εσυ με το που γεννηθηκες αρχισες να μιλας; Οχι βεβαια, εμαθες στην πορεια, σωστα;
με το που πηρες παπαγαλο εγινες κι αμεσως ειδημονας; Οχι, εμαθες στην πορεια κι ακομα μαθαινεις κι αλλα, μιας κι οπως και η ψυχη του ανθρωπου μαζι με τα χουγια του ειναι αβυσσος το ιδιο συμβαινει και με τα ζωα.
με την λογικη αυτη υπαρχει κι αυτο το site, για να πληροφορουμαστε τι ειναι καλο και τι οχι, καποιες ας πουμε απο τα κλασσικες συνηθειες που θα πρεπει να χει ενας παπαγαλος δεν παει να πει οτι τις γουσταρουν κι ολοι οι παπαγαλοι. Οποτε το σωστοτερο ειναι να παρακολουθει κανεις καλα το πτηνο του για να καταλαβαινει και το τι αναγκες εχει.

Σιγουρα κανενας δεν τα ξερει ολα. Γι αυτο ειμαστε εδω κι εμεις για να μαθαινει ο ενας απο τον αλλο! Αλλα εσυ δεν ηξερες οτι πρεπει να του παρεις ενα κλουβι. Αυτο ειναι δεδομενο για ενα πτηνο, δεν μπορεις να το χεις ολη μερα πανω σ ενα σταντ! Κατανταει αηδια μετα και γι αυτον αλλα και για σενα! Αλλα κυριος για το πουλι που ειναι καταδικασμενο ολη μερα να ναι πανω σ ενα σταντ... Τι ασχολιες μπορει να χει πανω σ αυτο το πραγμα;η αξια του σταντ ειναι να μενει το πουλακι τις ωρες που βρισκεται εκτος κλουβιου για να αλλαζουν οι παραστασεις και να ξεφευγει απο την ρουτινα του κλουβιου. 🙂γι αυτο κι εσυ παρε του ενα κλουβακι για να νιωθει κι αυτο οτι εχει ενα χωρο δικο του...
 
να σε ρωτησω, εσυ με το που γεννηθηκες αρχισες να μιλας; Οχι βεβαια, εμαθες στην πορεια, σωστα;
με το που πηρες παπαγαλο εγινες κι αμεσως ειδημονας; Οχι, εμαθες στην πορεια κι ακομα μαθαινεις κι αλλα, μιας κι οπως και η ψυχη του ανθρωπου μαζι με τα χουγια του ειναι αβυσσος το ιδιο συμβαινει και με τα ζωα.
με την λογικη αυτη υπαρχει κι αυτο το site, για να πληροφορουμαστε τι ειναι καλο και τι οχι, καποιες ας πουμε απο τα κλασσικες συνηθειες που θα πρεπει να χει ενας παπαγαλος δεν παει να πει οτι τις γουσταρουν κι ολοι οι παπαγαλοι. Οποτε το σωστοτερο ειναι να παρακολουθει κανεις καλα το πτηνο του για να καταλαβαινει και το τι αναγκες εχει.

Φιλε vendetta στην παρομοιωση σου θα πρεπει να λαβεις υποψιν σου πως μεχρι να μαθει να μιλαει δεν ειχε φυσικα την ικανοτητα να συνδιαλεγεται με αλλους. Ομοιως και πριν μαθουμε τα παντα γυρω απο εναν ζωντανο οργανισμο, δεν ειμαστε σε θεση να το φροντιζουμε. Εγω ειμαι της αποψης πρωτα πολυ καλο διαβασμα και συζητηση με ειδικους και μετα αγορα. Επισης οτι εσυ εχοντας καναρινια, γκουλντιανς, εκλεκτους, λορυ, ζακο, μαινα, μακαο κτλ (συγχωρα με αν ξεχναω καποιο), θα επρεπε να ξερεις καποια βασικα πραγματα για τα οποια δυσανασχετεις οταν σου γινονται σχολια στον τομεα παρουσιαση πουλιων.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
Αν και με κάλυψαν τα παραπάνω posts νομίζω ότι πρέπει κι εγώ (εφόσον απάντησες προσωπικά) να σου πω ότι ο λόγος που έχουμε μπει στο forum όλοι μας είναι για να μαθαίνουμε και ποτέ μου δεν το αμφισβήτησα αυτό και ούτε ποτέ μου παραδέχτηκα ότι τα ξέρω όλα! Αλλά συγγνώμη που θα στο πω, είναι κάτι εντελώς στοιχειώδες το να πάρεις ένα κλουβί στο πουλάκι δεδομένου ότι με τόσα πτηνά που έχεις αυτό είναι κάτι το βασικό.. Εμένα αυτό που κάνεις (συγγνώμη και πάλι) αλλά μου δείνει την εντύπωση ενός ανθρώπου που λέει ότι του αρέσουν τα πουλιά και κάνει συλλογή! Τα ψωνίζει λες και είναι ρούχα! Δεν λέω ότι το βλέπεις έτσι, αλλά οι πράξεις σου αυτή την εντύπωση δείνουν.. Στο χέρι σου είναι να μας διαψεύσεις! 😉
 
βρε yasmin δεν ειναι οτι σου απαντησα προσωπικα απλα ηθελα να δειξω οτι κανεις μας δεν ειναι με την μια αστερι σε ολα.
για κλουβι ειναι μερες τωρα που ψαχνω και προς το παρον εχω καταληξει σε ενα της ferplast, αρκετα ανετο.
επισης, σαφως και δεν παιρνω πουλια για να τα κανω συλλογη, δεν εχει κανενα νοημα αυτο, παιρνω απλα ειδη που μου αρεσουν και πιστεψε με, περνανε αψογα μαζι μου. Τα καναρινια εγιναν δωρο σε μια θεια μου που ξερω οτι θα τα προσεξει,θελω να επικεντρωθω με το θεμα των παπαγαλων που νιωθω πως με ελκυει πολυ περισσοτερο.
δεν εχω ολα τα πουλια σε ενα μερος, περα απο το macaw,monk,lory,τα παραδεισακια που τα εχω σπιτι μου κι ευτυχως ειναι ανετο.
παντως κλουβι θα του παρω και για τον λογο του οτι θα τρελαθει με τα παιχνιδια που θα καταστρεφει μιας και οτι πιασει το σπαει αλλα και για οτν λογο οτι θα ηρεμησει πιστευω καπως απο το θεμα κραξιματος.
 
Ok.. Απλά έχε στο νου σου (να με συμπαθάς) ότι όταν βλέπεις ένα πουλί που σε ελκύει και σε ενθουσιάζει είναι λογικό να θες να το πάρεις ΤΩΡΑ! Αλλά εγώ συνηθίζω πρώτα να διαβάζω και μετά να καταλήγω (δε λέω ότι τα μαθαίνω όλα και ποτέ δεν ξέρεις τί μπορεί να σου τύχει με το κάθε πουλάκι που έρχεται σπίτι σου).. Σου προτείνω να κάνεις το ίδιο καθώς από ότι κατάλαβα σκοπεύεις να μεγαλώσεις πολύυυυ ακόμη το σμήνος σου.. 😉
Φιλικά πάντα!
 
Ok.. Απλά έχε στο νου σου (να με συμπαθάς) ότι όταν βλέπεις ένα πουλί που σε ελκύει και σε ενθουσιάζει είναι λογικό να θες να το πάρεις ΤΩΡΑ! Αλλά εγώ συνηθίζω πρώτα να διαβάζω και μετά να καταλήγω (δε λέω ότι τα μαθαίνω όλα και ποτέ δεν ξέρεις τί μπορεί να σου τύχει με το κάθε πουλάκι που έρχεται σπίτι σου).. Σου προτείνω να κάνεις το ίδιο καθώς από ότι κατάλαβα σκοπεύεις να μεγαλώσεις πολύυυυ ακόμη το σμήνος σου.. 😉
Φιλικά πάντα!
μα να ξερεις οτι σε συμπαθω ιδιαιτερα πραγματικα.
το σμηνος οπως σωστα καταλαβαινεις ναι θα μεγαλωσει λιγο ακομα
 
φιλε να σου κανω μια υποθετικη ερωτηση;
αν σου ελεγαν πως θα αποχωριστεις ολα σου τα πουλια και θα κρατησεις
μονο ενα... Πιο θα διαλεγες; Και γιατι;
 
υποθετικη, δυσκολη και αναπαντητη η ερωτηση σου φιλε μου μιας και δεν μπορω να ξεχωρισω καποια απο αυτα περισσοτερο η λιγοτερο. Το καθενα απο αυτα εχει ενα ιδιαιτερο χαρακτηριστικο που το αγαπαω γι αυτο, η μαλλον χαρακτηρα καλυτερα. Το πιο τρελο παντως ειναι το λορυ κι ολοι οι γνωστοι μου τρελαινοντε οταν το βλεπουν.
 
Back
Top