Γενικά Καλως μας ηρθε! (cockatiel)

σημερα εκανε τις πρωτες του πτησεις...
η πρωτη ηταν τελεια..λες και ειχε ξαναπεταξει... Πεταξε απο το χερι μου και προσγιοθηκε πανω σε ενα μπαμπου..

στη δευτερη ενω ηταν στον κανεπε πεταξε (πηγενε ή προς τον αλλον καναπε ή προς το παραθυρο) και κοτουλισε στο τοιχο... Και φυσικα επεσε κατω... Ευτυχος δεν χτυπισε...

σε καμια εβδομαδα θα του κοπουν καποια φτερα ωστε να συνηθισει τον χωρο...
 
th_102_0118.jpg




δυστοιχος δεν φενετε καθολου καλα... Κριμα...
 
- Αυτόματη συγχώνευση post στις 15:03 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 15:03 -

δυστοιχος δεν φενετε καθολου καλα... Κριμα...
Μπορει να μη φαινεται ο ιδιος καλα, αλλα ακουγεται μια χαρα η διαφορα στο πως αλλαζει η φωνη του οταν τον κρατας στο δαχτυλο σου και οταν τον ξανα αφηνεις κατω!:Big Grin:
 
Άχου το μικρό, που ήθελε και χέρια! Έχει γίνει πολύ ζουζούνικο! Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να τα αφήσεις λίγο ακόμα τα φτερά, μέχρι να δυναμώσουν λίγο και να μάθει να χρησιμοποιεί. Η Κίμπα δεν είχε μάθει να πετάει, και γι' αυτό έχει σπάσει τα περισσότερα φτερά της ουράς της.
Αν δυναμώσουν λίγο τα φτερά του θα απόφευχθούν τέτοιου είδους ατυχήματα.
 
ακομα ετσι κιαλιος δεν γινετε. Γιατι εχουν αιμα στις ακρες.. Πρεπει να "ξεραθουν"να ειναι κουφια μεσα...
απλα φοβαμαι μην πεσει που θενα τωρα που ειναι και ατσαλο...
 
Α, εντάξει. Τότε θα σου πρότεινα να τα κόψεις ελάχιστα, ίσα-ίσα να μην μπορεί να πάρει πολύ ύψος.
 
θα τα ψαλιδιζω μεχρι να δω οτι μπορει μεν να πεταει και να προσγιονετε καλα, αλλα να μην πεταει κανονικα...
 
Αγγελε εγω θα σου λεγα να μην τα κοψεις. Ειναι φυσιολογικο τωρα στην αρχη να ειναι λιγο ατσαλο. Κοψε του τα φτερα αν δεις οτι υπαρχει καποιο προβλημα συμπεριφορας(τσιμπηματα κλπ). Στο δικο μου δεν του τα χω κοψει και το καταχαιρομαι καθε φορα που τον αφηνω να πεταει.

Ακου εγω τι κανω για να τα μαθαινω να πετανε. Οταν ερχεται η ωρα να τα ταισω τα αφηνω σ' ενα σημειο σχετικα ψηλο του σπιτιου περνω την συρριγα γεματη με κρεμα και τα φωναζω να ρθουν.Αυτα το κανουν μονο και μονο για να τα ταισεις. Δοκιμασε το. Ετσι εκανα και στο cockatiel και στα Lovebirds που μεγαλωσα με κρεμα.
 
φωτη.. Απλα φοβαμαι μην πεσει πισω απο το συνθετο στο σαλονι... Ειναι μεγαλο και βαρυ.. Αφινει κενο απο πισω που μπορει ευκολα να πεσει και να βρεθει πλεγμενο μες τα καλωδια και δεν μετακινιτε το επιπλο...
 
Τοτε μην το αφηνεις ελευθερο στο σαλονι.Αφηνε το στο δωματιο κανοντας αυτο που σου περιγραφω παραπανω.
 
φωτογραφιες απο το νομπελονι!


*ρε Μαριε... Πως το κανεις εσυ αυτο με το λουλουδι... Εμενα δεν με κραταει🙄
 

Συνημμένα

  • 102_0293.webp
    102_0293.webp
    71,7 KB · Προβολές: 87
  • 102_0353.webp
    102_0353.webp
    75,7 KB · Προβολές: 90
  • 102_0356.webp
    102_0356.webp
    58,9 KB · Προβολές: 83
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
αυτος ο τρελος με βγαζει συνεχεια φωτογραφιες. Γιαυτο τον κοιταω λοξα... Μπας και σοβαρευτει, αλλα που αυτος...
 

Συνημμένα

  • 102_0354.webp
    102_0354.webp
    49,3 KB · Προβολές: 93
  • 102_0355.webp
    102_0355.webp
    48,5 KB · Προβολές: 92
  • 102_0358.webp
    102_0358.webp
    54,5 KB · Προβολές: 95
Τελειος! Σας ευχομαστε καλες βολτες!

φωτογραφιες απο το νομπελονι!


*ρε Μαριε... Πως το κανεις εσυ αυτο με το λουλουδι... Εμενα δεν με κραταει🙄
ο Μαριος ειναι στην κατηγορια, φτερου:Tongue::
 
αυτος ο τρελος με βγαζει συνεχεια φωτογραφιες. Γιαυτο τον κοιταω λοξα... Μπας και σοβαρευτει, αλλα που αυτος...
;)Αγγελε, εσυ κρατα χαρακτηρα και μην σοβαρευτεις! Ειναι πολυ ομορφες οι φωτογραφιες!:Big Grin:
 
Back
Top