Φροντίδα Καλύτερη ζωή για καναρίνι μεγάλης ηλικίας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mpikis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mpikis

PB Member
Εγγραφή
26 Οκτ 2008
Μηνύματα
900
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους! Παλιοτερα είχα γραψει ένα πόστ για το αν μπορεί ενας καναρινοπαππους να ζευγαρωσει https://community.petbirds.gr/threads/Καναρίνι-7-ετών-μπορεί-να-ζευγαρώσει.12236/ , σημερα πηρα αυτον τον παππου σπιτι μου... Ο λογος:
Δε το προσεχαν καθολου οικογενειακως...
Απλα υπηρχε ενα πουλακι το οποιό καποια στιγμη κελαηδουσε και τωρα λογο ηλικιας εχει σταματήσει... Του καθαρησα τις πατιθρες και του εβαλα καθαρη τροφη και νερο... Θα σας δειξω φωτογραφιες πως είνια το πουλακι και τι τροφη του εδιναν...
στις φωτογραφιες θέλω να δειτε τα ποδια του και το ραμφος του και αν μου πειτε τι πρεπει να κανω.. Θα το εχω για μια εβδομαδα γιατι μετα θα γυρησει το φιλαρακι και το θέλει πισω.. (ο πατερας του).. Δεν είνια δικο του!
 
ορίστε κάποιες εικόνες!
 

Συνημμένα

  • DSC01223.webp
    DSC01223.webp
    31,1 KB · Προβολές: 296
  • DSC01225.webp
    DSC01225.webp
    30,5 KB · Προβολές: 302
  • DSC01227.webp
    DSC01227.webp
    35,3 KB · Προβολές: 251
  • DSC01230.webp
    DSC01230.webp
    52,2 KB · Προβολές: 261
  • DSC01232.webp
    DSC01232.webp
    31,4 KB · Προβολές: 247
Δηλαδη όντως είναι ετσι τα πόδια του;λογω ηλικίας; Τοα ραμφος λόγω αυξημένης μελανινης; Οπότε πρεπει να κοψω μονο τα νυχια και όλα κομπλε;Αν είναι ετσι τα κοβω τους δειχνω πως γινεται η καθαριοτητα και τελος... Το παω πίσω!
 
μπανακι με αλατα.Αν του διναν τετοια τροφη αμφιβαλω αν του δωσαν μπανιερα καμια φορα
 
Οχι μπανιέρα εχει! Να βάλω άλατα εκει; Καθε μερα στο μπανιο του;



Οχι φίλε δε κελαηδαει καθόλου... Ενα τσι τσι συνεχεια!
 
Ναι αλλα τη μπανιερα θα τη βγαζεις απο το κλουβι οταν κανει μπανιο γιατι αλλιως θα την κανει ποτηστρα
 
δες και το συννυμενο.

*αυτη η εικονα ειναι απο εδω.
 

Συνημμένα

  • παθήσεις ποδιών.webp
    παθήσεις ποδιών.webp
    39,6 KB · Προβολές: 243
Ωσπου να μας πουν οι εμπειροτεροι για τα ποδια του, αν ειναι ετσι φυσιολογικα(λογω ηλικιας)η καποιας παθησης, να συμπληρωσω οτι ο κτηνιατρος προσφατα μου ειπε οτι αυτες οι πατηθρες ειναι τελειως ακαταλληλες, λογω του στρογγυλου ομοιομορφου σχηματος! Απο τα πλαστικα μου ειπε οτι τουλαχιστον να βαζουμε αυτα τα συνηθισμενα πλαστικα κλαδακια...
Εννοειται οτι το φυσικο ξυλο με τις ανομοιομορφες επιφανειες ειναι το καλυτερο...
 
Νικη αυτή είναι η μια η πατιθρα εχει αλλες τρείς που είναι τα κλασσικα κλαδάκια που είπες... Οποτε φευγει και η πατηθρα!
 
Αλεξαντρε αφου το ανελαβες θα το κανεις κουκλακι το κλουβακι και το πουλακι!

Βασικα με την τροφη δεν εχω καταλαβει τι συμβαινει;

Αυτα τα αχνα πραγματα ειναι του βαζου;
Η ειναι μεσα στο βαζο;
 
Αλεξαντρε αφου το ανελαβες θα το κανεις κουκλακι το κλουβακι και το πουλακι!

Βασικα με την τροφη δεν εχω καταλαβει τι συμβαινει;

Αυτα τα αχνα ειναι του βαζου;
Η ειναι μεσα στο βαζο;
ειναι αραχνιασμα που κανουν τα σκουλικια.
 
Με το που την βλεπω την τροφη κανω την ευλογη ερωτηση... Μα καλα καθε ποτε το ταιζεται...
Οταν τελειωνει η τροφη του κελαηδαει για να του βαλουμε αλλη...
και αυτοι το βαζο εινια η καλη τροφη.. Μια αλλη που ανοιξε πιο παλια.. Οταν την ανοιξε βγηκαν κατι ιπταμενα εντομα απο μεσα...
 
Καλα αφού δεν έχουν τη διάθεση να τα φροντίσουν, γιατί δεν τα χαρίζουν; Κρίμα δεν είναι τα κακόμοιρα; Τα ματάκια του έτσι πρέπει να είναι λόγω ηλικίας;Γιατί κι εμένα του Τουίτι μου που είναι 6 χρονών, έτσι είναι. Κάπως σαν "γερασμένα"
 
Ναι ο παπους... Τα εκοψα τ νυχια του και παταει καπως καλυτερα.. Πιο πολυ φοβαμαι εγω παρα αυτο... Οποτε με βλεπει ενα τσι τσι κατ τα αλλα σιγη ιχθυος...
 
Δεν είναι εικόνα απλώς ενός γερασμένου πουλιού.
Είναι μια εικόνα ενός πουλιού ταλαιπωριμένου, που έχει παράσιτα στα πόδια
εδώ και κάποια χρόνια και που οι ακαθαρσίες των παρασίτων έχουν γίνει ολόκληρες πλάκες.
Να βάλεις καταμέρος τον φόβο σου και να τον πιάνεις κάθε βράδυ τις επόμενες 10 μέρες.
Να του κάνεις επάλειψη και μασάζ με Epithol και κάθε πρωί μπανάκι για 15 λεπτά. Αν έχεις δώσε μια πολυβιταμίνη στο νερό του γιατί το μάτι
θυμίζει αραίωση απο αβιταμίνωση, αλλά και καλό καθαρισμό στις πατήθρες.Βάλε το κλουβάκι του σε φωτεινό μέρος χωρίς ρεύματα και τον Οκτώβριο εύχομαι να τραγουδάει με το καλό.
-Οταν βλέπω τροφή με... Μπλέ και πράσινους κόκους, θυμάμαι απορρυπαντικό.Βρε παιδιά πόσο ακριβότερο, μπορεί να είναι 1 κιλό CEDE, BEYERS και τόσες άλλες καλές μάρκες σπόρων;
 
τα ποδια του ειναι ετσι γιατι ειναι γερακος.
καλα για την τροφη δεν το σχολιαζω παλι καλα που ζει ακομα.
και για το ραμφος δες εδω https://community.petbirds.gr/threads/Μαύρισμα-στη-μύτη-καναρινιού.15918/
δεν ειναι γερακος στα 7 φραγκισκο.
ουτε τα ποδια γινονται ετσι μονο απ την ηλικια.

εχω καναρινι 6 χρονων κ τα ποδαρακια του ειναι σαν μωρου καναρινιου.
αλλα τα προσεχω τα πουλια μου.

ο μακης εκανε πολυ σωστο ποστ.
καλυτερα ο Mpikis ν ακολουθησει τις συμβουλες του κ ολα θα πανε καλα.:)
 
Ειπα κι εγω μονο απο γερατια;Είχα στο μυαλο μου αυτο το epithol.. Είχα διαβάσει το σχετικο αρθρο! Πηγα πηρα καλη τροφη συσκευασμενη, του εβαλα σουπιοκκοκαλο, σκονη γκιτ, αλλαξα πατηθρες.. Του εκοψα τα νυχια... Προμυθευομαι και τηνepithol και ειμαστε κομπλε! Κ. Μακη μπανιο για 15 λεπτα;να το πιανω και να του βαζω τα πόδια στη μπανιέρα;



Να τον μεταφερω σε ενα κλουβακι μικροτερο; Καθαρο! Γιατι θα πάω και στο χωριο μου και θα τον πάρω μαζί μου.. Να είνια σε ενα τελειως καθαρο περιββάλον μεχρι να κάνουμε και μια απολύμανση το κλουβι με ξυδι και καυτο νερο!
 
Μπάνιο θα κάνει μόνος του.Αν θέλει 15 λεπτά είναι αρκετά.Αν δεν κάνει το πρωί
το ξαναβάζεις, λίγη ώρα το απόγευμα. Οσο περισσότερη καθαριότητα και καλοπέραση
έχει, τόσο γρηγορότερα θα δείς αποτελέσματα.
 
Back
Top